پنجمین نشست کارگروه ملی بیابان زدایی برگزار شد

 اورنگی گفت: آنچه در این نشست پیگیری می شود جلوگیری از تخریب سرزمین است که فراتر از مقابله با بیابان زایی است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما امروز با موضوعات مختلفی نظیر: کاهش حاصلخیزی خاک، انواع فرسایش های بادی، خاکی، آبی و همچنین بحث مدیریت سیلابها، توسعه باغات و موضوع آموزش ترویج و کارهای تحقیقاتی  رو به رو هستیم و 16 شاخص در قالب  برنامه اقدام ملی  تدوین و به دبیرخانه کنوانسیون مقابله با بیابان زایی ارسال کرده ایم.

وی میزان آگاهی و مشارکت مردم، میزان پوشش گیاهی، مقدار منابع مالی صرف شده در باره تخریب سرزمین، قوانین و مقررات و ظرفیت سازی جوامع محلی  را بخشی از شاخص های تدوین شده برنامه اقدام ملی ذکر کرد و اظهار داشت: بر اساس این شاخص ها در اواخر اردی بهشت ماه سال 92 موقعیت ایران در مقیاس با 56 کشور مورد ارزیابی قرار می گیرد و تراز کشورایران  و جایگاه آن مشخص می شود.

علیرضا اورنگی در ادامه مصاحبه خود گفت: ایران رییس دوره ای شرق آسیا و اقیانوسیه انتخاب شده است ودر این رابطه کارگاههای آموزشی مختلفی  برای چگونگی تدوین گزارش اقدام ملی تو سط  کشورها تشکیل می شود تا در این کارگاه ها شاخص های تدوین شده تشریح گردد.

رییس سازمان جنگل ها خاطر نشان ساخت: در این رابطه از سوی ایران  مرکز آموزش منطقه ای منابع طبیعی و آبخیزداری پیشنهاد شده است.

اورنگی اظهار داشت: دو میلیون هکتار پروژه مشترک بین المللی با سازمان ها و آژانس هایی نظیر یوان دی پی، فائو و جف در ایران در قالب پروژه های ترسیب کربن، حبله رود، منارید و... در حال انجام است که 75 میلیون دلار برای آن منابع مالی تعیین شده است که 40 درصد آن توسط  سازمان های بین المللی  و مابقی آن را دولت جمهوری اسلامی تامین می کند.

وی در پاسخ به این سوال که همیشه جنبه های منفی بیابان مد نظربوده و کمتر موضوع  اکوتوریسم و گردشگری در کویر و بیابان ها  مورد توجه قرار گرفته است، گفت:  23 استان کشورما  به لحاظ اقلیمی در شرایط بیابانی قرار دارند و مهمترین تلاش ما توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع محلی درگیر با آن است. اکنون در خیلی نقاط بیابانی سرمایه گذاران ورود پیدا کرده اند. در اصفهان، خراسان، کرمان و یزد طرح هایی را به تصویب رسانده ایم زو مورد استقبال هم قرار گرفته است.
 
وی در ادامه این موضوع  گفت: در بهاباد یزد 75 گونه گیاهان دارویی در مناطق بیابانی که طرح اجرا شده است توسط روستاییان جمع آوری می شود و به بازار ارائه می گردد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشوردر پایان شعار تعیین شده  از سوی کنوانسیون جهانی برای روزجهانی مقابله با بیابان زایی در سال 92 را « اجازه ندهیم آینده ما خشک باشد» اعلام کرد و در ادامه 
اعتبارات سال آینده سازمان در بخش بیابان زدایی را 40 میلیارد تومان عنوان کرده است.

/ 0 نظر / 29 بازدید