قاچاق چمن

یکی دو سال پیش یک ماموریت اداری داشتم به استان آذربایجان غربی. برای بازدید و به تعبیری سرکشی به کارهای بخش ... باید به تعدادی از شهرستان ها سر می زدم. تو یکی از شهرستان ها دیدم که رئیس اداره منابع طبیعی داره با ادارات انتظامی و بعد دادگستری صحبت می کنه راجع به تخلف. سوال کردم موضوع چیه؟ متوجه شدم که برخی افراد شبانه می رن و چمن های طبیعی را بریده و داخل جعبه هایی کرده و برای فروش به تهران قاچاق می کنند.

تا اون موقع نمی دونستم که مگر چمن را هم می شه برید از کف زمین. مثل این که هوش جماعت قاچاقچی بالاتر از کارشناسان است.

خلاصه گذشت و دیگه پیگیری نکردم تا چند روز پیش  یک نامه صادره با دو امضا آقایان دکتر خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی و محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان وزیر بازرگانی دیدم مبنی بر ممنوعیت صادرات خاک های زراعی و مرتعی و گونه هایی که جنبه حفظ ذخایر ژنتیکی و یا حفاظت زیتستی داره.

 

پیش خودم یاد صحبت های آقای دکتر پرویز کردوانی افتادم. اون فدیما رادیو یک برنامه ای روزهای پنج شنبه بعد از ظهر داشت که چهره های علمی کشور از زندگی و اقدامات خودشون تعریف می کردن.

دکتر می گفت:"برای انجام پایان نامم باید چند تن خاک کشور را می بردم آلمان. به چه سختی مجوز این را گرفتم و این خاک را به آلمان انتقال دادم."

نمی دونم الان اگر یک نفر بخواهد چنین تحقیقی انجام بده آیا باید دنبال مجوز باشه یا دنبال قاچاق چی؟

/ 1 نظر / 24 بازدید

سلام دکتر. وبلاگ خوبی داری ولی مواظب باش صحبتهایت طوری نباشد که به دبل چاکلت ختم شود. ما همه مواظبت هسنیم.