تفاهم‌نامه‌ای مشترک برای حفظ منابع طبیعی؛

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: راه و ساختمان

براساس تفاهم نامه‌ای مشترک با هدف کاهش تصادفات و ارتقای ایمنی تردد، حفظ و نگهداری حریم راه‌ها و نیز ایجاد فضای سبز و منظر آرایی در محور روستایی نهالکاری در حریم راههای روستایی انجام می‌شود.

 به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیدحسین میرشفیع - معاون ساخت ونگهداری راه‌های روستایی وزارت راه و شهرسازی- با امضای تفاهم نامه همکاری مشترک خود با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری متعهد شده است که فهرست راه‌های پرتردد و نقاط مستعد حادثه را به سازمان‌های شهرداری ها و دهیاری های کشور و جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری برای تعیین اولویت احداث پایگاه‌های آتش نشانی ارائه کند.

 بنابر این گزارش، به موجب این تفاهم نامه، برنامه ریزی مشترک درجهت اجرای طرح های توسعه جنگلکاری، گسترش فضای سبز، بیابان زدایی و آبخیزداری در محدوده روستاها و حریم راههای روستایی و هماهنگی لازم برای محول کردن پروژه های اجرایی قابل واگذاری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و وزارت راه و شهرسازی به دهیاری ها و شرکتهای تعاونی دهیاری ها و سایر تشکلهای روستایی صورت می پذیرد.

 آزاد سازی و واگذاری منتهی الیه حریم راه‌های در اختیار وزارت راه و شهرسازی به روستاییان و دهیاری ها برای نهالکاری و توسعه فضای سبز بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه و استفاده از توان و ظرفیت مشترک در جهت ایجاد و تجهیز پایگاههای آتش نشانی روستایی در مناطق بحرانی و راههای روستایی منتهی به روستای مربوطه از مفاد این تفاهم نامه است.

 این تفاهم نامه تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور قابل اجرا است و به منظور هماهنگی در اجرا و نظارت بر رعایت مفاد این تفاهم‌نامه کمیته‌های ملی و استانی تشکیل می‌شود.

 استفاده از توان بالقوه دهیاری ها و همکاری آنها با مسوولان ذی‌ربط در حفظ منابع طبیعی و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای ایجاد پارک‌ها و فضاهای سبز در محدوده روستا از اهداف امضای این تفاهم نامه است.

 بنابراین گزارش، تقویت و ارتقای سطح همکاری های سه جانبه در راستای گسترش فرهنگ حفظ و احیای منابع طبیعی و آبخیزداری،گسترش فرهنگ حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری در مناطق روستایی و ارتقا سطح دانش، بینش مجریان و بهره برداران عرصه های منابع طبیعی و آبخیزداری از دیگر اهداف امضای این تفاهمنامه است.

 همچنین، استفاده از پتانسیل دهیاریها شوراهای اسلامی و جوامع روستایی در راستای افزایش سرانه فضای سبز و نهالکاری در حریم راههای روستایی در راستای کاهش تصادفات و ارتقای ایمنی تردد، حفظ و نگهداری حریم راه ‌ها و ایجاد فضای سبز و منظر آرایی در محورهای روستایی از دیگر اهداف این تفاهم نامه است.

 هماهنگی برای واگذاری تصدی های قابل واگذاری به دهیاری ها در زمینه منابع طبیعی و آبخیزداری،ایجاد هماهنگی های لازم در جهت واگذاری اراضی در اختیار سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور به دهیاریها به منظور ایجاد بوستانهای روستایی و شناسایی از دیگر مفاد این تفاهمنامه است.

 براساس این گزارش، آزاد سازی و واگذاری منتهی الیه حریم راه‌ های در اختیار وزارت راه و شهرسازی به روستاییان و دهیاری ها برای نهالکاری و توسعه فضای سبز بر اساس ضوابط و مقررات مربوطه و استفاده از توان و ظرفیت مشترک در جهت ایجاد و تجهیز پایگاههای آتش نشانی روستایی در مناطق بحرانی و راههای روستایی منتهی به روستای مربوطه از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

 به موجب مفاد این تفاهم نامه،برنامه ریزی های مشترک برای ایجاد تشکل های حفاظتی و ترویجی در قالب طرح همیاران طبیعت، ارایه آموزش های مورد نیاز در جهت حفظ و نگهداری از منابع طبیعی به دهیاریها، شوراهای اسلامی و گروههای داوطلب روستایی و شناسایی و معرفی، تشویق و تجلیل از دهیاران موفق در بخش منابع طبیعی و معرفی راهداران نمونه در امر توسعه منابع طبیعی نیز انجام خواهد شد.

 این تفاهم نامه را سیدحسین میرشفیع -معاون راه روستایی وزارت راه و شهرسازی-، حمیدرضا ارشادمنش- معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور-، علیرضا اورنگی- معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها،مراتع و آبخیزداری کشور- امضا کردند

/ 0 نظر / 23 بازدید