خشکسالی آمد یا هنوز نیامده؟

امروز که 14 تیرماه است و از آغاز سال آبی یا زراعی 287 روز گذشته و 78 روز تا پایان سال آبی قبلی مانده نگاهی به وضعیت بارش کشور انداختم. 

دیدم که وضعیت بارش بسیار بد است. برای مشاهده داده های هواشناسی شما می توانید به آدرس http://www.irimo.ir/farsi/publication/index.asp مراجعه کنید تا آخرین آمارها را ملاحظه نمائید.

میانگین ارتفاع بارش تا روز 11 تیرماه حدود 182 میلی متر که نسبت به میانگین بلند مدت 20 درصد کاهش و نسبت به سال گذشته 19 درصد کاهش داشته است.

استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، قزوین، گیلان، کردستان و همدان از وضعیت بارش خوبی برخوردار بوده اند ( بین 90 تا 110 درصد میانگین بلند مدت).

اما 20 استان بین 60 تا 90 درصد بارش داشته اند و استان یزد هم بین 30 تا 60 درصد بارش دریافت کرده که در واقع 58 درصد می باشد. جدول زیر نشان دهنده درصد بارش دریافتی هر استان می باشد.

راستش قبلن با یکی از کارگروه های خشکسالی کار می کردم و در جلسات ستاد حوادث آن وقت ها شرکت می کردم اما چند سالی است که دیگر تمایلی به شرکت در جلساتی از این دست ندارم. وقتی خشکسالی اتفاق می افتد و همه عالم و آدم متوجه شرایط اسف بار خشکسالی می شوند تازه دستگاه های متولی امر بسیج می شوند برای گردآوری آمار و ارقام برای جذب و توزیع اعتبار برای کاهش اثرات خشکسالی.

اما نکته ای هم که فراموش کردم بگویم این است که آیا خشکسالی روی داده یا نه؟ در یادداشت های بعدی باید یک قدری راجع به انواع خشکسالی و مواردی از این دست بنویسم.

/ 0 نظر / 4 بازدید