337 روز تا Rio + 20

اجلاس سران زمین برای توسعه پایدار  6-4 ژوئن سال 2012 برگزار خواهد یعنی درست 337 روز دیگه. چه زود می گذره؟ اون روزها که اجلاس سران زمین با ابتکار سازمان ملل با کبکبه و دبدبه در سال 1992 در ریو برگزار می شد، دوره لیسانس رو می گذروندیم و با این که منابع طبیعی می خوندم ولی راستش تو دانشگاه چیزی از محیط زیست به ما نگفتن الا یکی دو تا درس که خیلی سطحی مباحث اکولوژی عمومی و شناخت محیط زیست را به ما می گفتن.

همون موقع عضو مجله Our planet برنامه محیط زیست سازمان ملل بودم که به رایگان ارسال می شد. من به طور منظم اون را از طریق پست دریافت می کردم و به واسطه مطالعه اون مجله یک شناخت اجمالی از محیط زیست جهان داشتم.

اما اجلاس ریو در سال 1992 برگزار شد و موضوعات مهمی مطرح شد که نهایتاً در خصوص 3 موضوع مهم به اجماع رسیدند که اونها عبارتند از: تنوع زیستی، بیابان زایی و تغییر اقلیم که چندی بعد با به حد نساب رسیدن کشورها این موضوعات و توافقات به صورت  کنوانسیون درآمده و مورد پیگیری قرار گرفتن. اما در مورد جنگل شرکت کنندگان به اجماع نرسیدند و موضوع به صورت کنوانسیون به تصویب نرسید و حالا حالاها حی باید نشست هایی با اسامی مختلف برگزار بشه که تا حالا IFF و UNFF اون رو دیدیم خدا می دونه بعدی چیه؟

 

ده سال بعد از ریو جامعه جهانی در سال 2002 در ژوهانسبورگ - آفریقای جنوبی دور هم اومدند تا بررسی کنند ببیند چه پیشرفت هایی در خصوص اقدامات و مذاکرات یک دهه قبل داشتند.

اما حالا 2 دهه از ریو 1992 گذشته و باز هم سران کشورها می خوان دور هم جمع شن و ببینن دنیا در چه وضعیته.

اگر خواستید خبری از ریو به علاوه 20 داشته باشید و روز شمار اون رو ببینید به آدرس ذیل مراجعه کنین

http://www.uncsd2012.org/rio20/

به نظر شما روند مثبت بوده یا منفی؟ امیدی به بهبود وضعیت محیط زیست جهان وجود داره یا خیر؟

/ 0 نظر / 7 بازدید