کم‌آبی، نیترات آب تهران را افزایش می‌دهد

او در حالی که مسوولیت کیفیت آب لوله‌کشی را متوجه وزارت نیرو می‌دانست افزود: «دو سال پیش با همکاری معاونت بهداشتی وزارت بهداشت نمونه‌برداری روی آب تهران را آغاز کردیم و مشخص شد به دلیل کم‌آبی حجم نیترات بالا رفته و آب مصرفی با آب چاه مخلوط شده بود در نتیجه فاضلاب منازل به آب ورود کرده و طی نامه محرمانه اعلام کردیم که اصلاحات لازم انجام گرفت.»

رستگار همچنین با اشاره به وجود ۵۲ آزمایشگاه دولتی زیرمجموعه آزمایشگاه مرجع غذا و دارو گفت: «بیشترین مواردی که از دادگاه‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند اغلب مواد حاوی متادون، روانگردان، تریاک، داروهای اعصاب، گوشت‌های وارداتی و الکل است و گاهی حتی قرص‌های آنتی‌هیستامین را می‌بینیم که ترکیبات شیشه به آن افزوده‌اند و نمونه به آزمایشگاه برای انجام آزمایش ارجاع داده می‌شود.» 

رستگار با تاکید بر بی‌مورد بودن نگرانی نسبت به افزودن روغن پالم به برخی انواع شیر و ماست‌های کم‌چرب توضیح داد: «در این لبنیات روغن گیاهی را به جای حیوانی استفاده می‌کردند و این یک تقلب محسوب می‌شود. با این وجود با آزمایش‌های انجام شده تعداد موارد به حدی نبود که احساس نگرانی ایجاد کند و در بررسی‌های جدید نیز مشکلی وجود نداشته است. تعداد محدودی از شرکت‌ها به این کار مبادرت کرده بودند که با آنها برخورد شده است.»

وی در مورد وضعیت داروهای ماهواره‌یی لاغری و چاقی که تبلیغ می‌شوند گفت: «محصولات تبلیغی در شبکه‌های ماهواره‌یی مورد تایید ما نیست چرا که از مبادی غیرمجاز وارد می‌شوند شرایط حمل و نقل آنها به خوبی رعایت نمی‌شود و محل غیراستاندارد و موادی که در آن استفاده می‌شود سالم نیست. به این داروها متاسفانه مواد افزودنی یا داروهای عصبی اضافه می‌کنند و اغلب بر روی مغز اثر گذاشته یا بر روی سیستم متابولیسم تاثیر می‌گذارند تا چربی‌سوزی را بالا ببرند. در برخی از این داروها نیز هورمون رشد را به چربی‌ها وارد می‌کنند تا سوخت و ساز بالایی پیدا کند. این داروها بیماری‌های عصبی ایجاد می‌کند، اثرات تخریبی روی مغز دارد و در طولانی‌مدت باعث بیماری‌های افسردگی و جنون می‌شود.» 

مدیر کل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو گفت: «همچنین داروهای مکمل که در بدنسازی استفاده می‌شود باید حتما از داروخانه تهیه شود و خارج از آن غیرمجاز است. در حالی که می‌بینیم سوپرمارکت‌ها، زیرپله‌ها و خیابان ناصر خسرو مملو از فروش این مکمل‌هاست. به همین دلیل در جلساتی که در وزارت بهداشت انجام می‌شود در حال بررسی هستیم که توزیع این داروها فقط در داروخانه‌ها انجام شود. متاسفانه ضوابط منظمی برای اینکه این داروهای مکمل در داروخانه‌ها توزیع شوند تاکنون وجود نداشته است.»

وی همچنین با اشاره به اینکه مردم باید آگاهی لازم را در مصرف مواد غذایی خود داشته باشند گفت: به عنوان مثال مردم تصور می‌کنند که مصرف کره حیوانی مضر بوده و کره گیاهی را به جای آن مصرف می‌کنند در حالی که کره گیاهی اسید چرب ترانس و چربی بالاتری دارد و کیفیت، ویتامین‌ها و مواد مفید کمتری نسبت به کره حیوانی دارند.
 
 
/ 0 نظر / 26 بازدید