اختصاص 395 میلیارد ریال برای مقابله با آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام طبیعت  به نقل از دولت، به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبلغ 395 میلیارد ریال به صورت تملک دارایی سرمایه ای و هزینه ای از محل منابع ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، موضوع بند (ش) ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه تصویب شد.
سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و استانداری گلستان موظفند ضمن نظارت فنی و اجرایی در روند انجام موارد یاد شده، گزارش عملکرد اعتبار فوق را در مقاطع زمانی سه ماهه به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ارسال کنند.
این مصوبه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برای اجرا به وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، جهادکشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری ابلاغ شد.

اما پول و اعتبار چاره درد مدیریت حریق جنگلها و مراتع نیست. متاسفانه نه تنها رویکرد مدیریت حریق بلکه در کل رویکرد مدیریت بلایای طبیعی و غیر طبیعی، نیز وجود ندارد. زیرا اگر این رویکرد وجود می داشت، در طرح های منابع طبیعی رد پایی از ریسک های طرحها دیده می شود و بر آن اساس برنامه های اقتضایی برای مدیریت آن ها هم تعبیه می شد.

چند سال پیش راه اندازی واحدهای پدافند غیر عامل در سطح معاونت در کلیه دستگاه ها مطرح شد. انتظار راه اندازی معاونت طبیعتاً غیرعقلایی می نماید اما انتظار طرح موضوع در سطح دفاتر تخصصی و چاره اندیشی برای ریسک ها انتظاری دور از دسترس نبود که شوربختانه هرگز جامع عمل به خود نپوشید. 

کاش کسی پیدا می شد، از دستگاه های مسئول می پرسید برای مدیریت بلایای طبیعی که دستگاه شما را تحت تاثیر قرار می دهد، چه کرده اید؟

/ 0 نظر / 30 بازدید