اجرای 24 طرح برای حل مشکل دریاچه ارومیه

وی افزود:متوسط آبی که به طور سالیانه به دریاچه ارومیه می ریخت 4.6 میلیارد متر مکعب بود اما در سالهای اخیر این میزان به کمتر از یک چهارم رسیده است و در حال حاضر حدود یک میلیارد متر مکعب آب وارد این دریاچه می شود .
وی گفت : انتقال آب از حوضه های دیگر به حوضه دریاچه ارومیه یکی از راهکارهای حل مشکل این دریاچه است؛ نیاز سالیانه دریاچه ارومیه 3.1 میلیارد متر مکعب آب است تا این دریاچه پویا وزنده بماند .
مدیر طرح ملی حفاظت از تالابهای ایران گفت: برنامه جامع مدیریت دریاچه ارومیه با مشارکت همه دستگاه های اجرایی نوشته شده و از سال 84 این کارانجام شده است و کارشناسان بین المللی نیز بر این فرآیند صحه گذاشته اند .
نظری دوست افزود: ما باید آب مورد نیاز دریاچه را از موجودی حوزه تامین کنیم و طرح های اجرایی می تواند به این فرایند کمک کند .
وی گفت: باید 15 میلیارد متر مکعب آب به دریاچه ارومیه وارد شود تا دریاچه به شرایط طبیعی برسد .
جلال زاده ،استاندار آذربایجان غربی نیز گفت : تصمیم جدی برای تشکیل کارگروه ویژه برای دریاچه ارومیه در فروردین سال گذشته اتخاذ شد .
جلال زاده افزود: طبق نظر کارشناسان وزارت نیرو در 13 سدی که در استان مورد بهره برداری قرار داده حداکثر یک ونیم میلیارد متر مکعب آب را ذخیره می کند و اکنون 750 میلیون متر مکعب آب پشت این سدها است که تاثیری در کاهش آب دریاچه ارومیه ندارد.
وی با اشاره به اینکه برای احیای دریاچه ارومیه تصمیمات بسیار خوبی گرفته شده است گفت:انتقال آب از حوزه های دیگریکی از راهکارها است که کارهایی در این زمینه از سال گذشته شروع شده است .
جلال زاده گفت:در سال 89 هشت هزار هکتار آبیاری تحت فشار در استان اجرا کردیم و امسال نیز 17 هزار هکتار را پیش بینی کردیم که یک نهضت به شمار می رود .
وی افزود: سهم دولت در ارائه تسهیلات برای آبیاری تحت فشار از 70 درصد به 85 درصد رسیده و این تسهیلات در مناطق محروم رایگان خواهد بود .
جلال زاده گفت: موضوع انتقال آب رودخانه گلاسه به دریاچه ارومیه در یک فرایند چهار ساله انجام خواهد شد .
بیگی ،استاندار آذربایجان شرقی نیز گفت : این استان صنعتی است اما از سال 83 از شکل گرفتن صنایع آب بر در این استان جلوگیری شد .
بیگی افزود : ما اقداماتی در استان برای انتقال آب حوضه ارس به حوضه دریاچه ارومیه انجام داده ایم و با پشتیبانی دولت این کار با سرعت پیش خواهد رفت .
وی گفت : ما قابلیت انتقال سالیانه بیش از نیم میلیارد متر مکعب آب را به حوضه دریاچه ارومیه خواهیم داشت.
بیگی افزود: حدود 30 درصد این طرح اجرایی شده است و این کار در سه سال آینده به سرانجام می رسد.
وی گفت: استفاده از باروری ابرها نیز در حوضه دریاچه ارومیه انجام شد و امسال شاهد افزایش 20 درصدی در نزولات این حوزه بودیم.

اما: راستش روی این تارنمای سبزپرش درج شده بود که 24 راهکار به تصویب رسیده من دنبال بررسی این 24 راه کار از دریچه سواد اندک خود بودم که بیش از 3-2 مورد چیزی ندیم. بعد هم این طرح ها را فرمودند از سال 1384 تهیه کرده اند پس چرا 6 سال است متوقف بوده. مثل معروف می گوید جلوی ضرر را هر جا بگیری نفع است.

در خصوص علت العلل هم عقیده های متناقضی وجود دارد برخی می گویند علت اصلی خشکسالی و افت نزولات جوی است و برخی خلاف این را می گویند. در کشور دو مرکز برای آمار برداری و ارائه آمار نزولات جوی و منابع آبی وجود دارد اولی سازمان هواشناسی کشور و دیگری سازمان مدیریت منابع آب. برای مقوله خشکسالی هم دو مرکز فعال داریم مرکز پایش خشکسالی سازمان هواشناسی و دیگری مرکز مدیریت خشکی و خشکسالی وزارت جهادکشاورزی. اقلاَ در یک نشست زنده در صدا و سیما موضوع تاثیر خشکسالی را نهایی کنند تا برسیم به مباحث بعدی.

در ثانی چند سال پیش در زمینه خشکسالی مطالعات تطبیقی انجام می دادم  که هم کشورهای توسعه یافته محور مطالعه بود هم کشور های در حال توسعه. در آمریکا دیدم که مدل هایی تعبیه شده از مدل 10 مرحله ای مدیریت خشکسالی تا مدل چرخه مدیریت بلایای طبیعی که در اولی صراحتاَ در یک مرحله شناخت ذی نفعان برای مشارکت آن ها و در مرحله ای دیگر در معرض عموم قرار گرفتن طرح تهیه شده برای اظهار نظر ذکر شده بود.

حالا سوال اینجاست برنامه تهیه شده و تصویب شده را در معرض اظهار نظر کدام کارشناسان قرار داده اند. کدام ذی نفعان در جلسات حضور داشته اند؟ کارشناسان بین المللی تائید کننده، آیا تخصصی فراتر از تخصص کارشناسان داخلی داشته اند؟

امروز ریاست جمهوری در مراسم افتتاح طرح های تحقیقاتی وزارت جهادکشاورزی در استان البرز در جلسه تلویحاَ بارور سازی ابرها را آب دزدی هوایی خواند. آیا در صورت کارآمد بودن این طرح، رواست مشکلی برای مناطق دیگر ایجاد نمائیم. این مورد برای انتقال حوزه ای آب هم صدق می کند.   

/ 0 نظر / 4 بازدید