وضعیت خطرناک اشعه فرابنفش در ایران

با توجه به اینکه چتر حفاظتی زمین (ازن)، در سالهای اخیر نازک و نازکتر شده، زیستمندان زمین در مقابل اشعه‌های بحران ساز خورشید نیز بی دفاع شده‌اند به طوری که مطابق برخی آمارها در ایران، بیش از 16 درصد از سرطانهای رایج مربوط به سرطان پوست است.

در حالی که با تخریب لایه ازن به عنوان چتر محافظ زمین، هرروز نگرانی ها در زمینه روند رو به رشد ورود اشعه ماوراء بنفش به زمین جدی تر می‌شود به نظر می‌رسد بی توجهی به اطلاع رسانی و آموزش در این زمینه ایرانی‌ها را در زمینه سرطان پوست آسیب پذیرتر می کند.

در طول تاریخ، آب و هوای زمین به طور متناوب در تغییر تدریجی و گاه ناگهانی بوده است به طوری که در دو میلیون سال گذشته در حدود 20 دوره یخبندان و همچنین خشکسالی‌های فراوانی در زمین رخ داده است. در آن زمان ما انسانها در بروز این تغییرات آب و هوایی هیچ نقشی نداشتیم اما امروزه در وقوع تغییرات اقلیمی و آب و هوایی برای خود جایگاه تاثیر گذاری را دست و پا کرده ایم!
متاسفانه در سال‌های اخیر بر اثر فعالیت های گسترده صنعتی ما انسانها دمای سطح زمین با افزایشی تدریجی اما تاثیرگذار مواجه شده و این موضوع بر تمامی فاکتورهای زیستی کره زمین تاثیر بسزایی داشته است.

افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای و آینده مبهم زمین
اثر گلخانه‌ای یک پدیده طبیعی است که باعث افزایش درجه حرارت سطح زمین تا میزان 33 درجه سانتیگراد می‌شود اما امروزه افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای در اثر فعالیتهای بشر باعث اختلال در چرخه طبیعی گازهای موجود در جو شده تا بدین ترتیب مشکلات عمده‌ای برای زیستن موجودات زمین به وجود بیاید.
در جهان امروز 88 درصد از نیازهای انرژی جهان از طریق سوخت های فسیلی به دست می‌آید که همین امر سبب به وجود آمدن مشکلات بسیار فراوان و البته پیچیده‌ای برای زیستمندان زمین شده است.

در این بین تداوم فعالیت‌های صنعتی کشورهای توسعه یافته و همچنین پیشروی کشورهای در حال توسعه در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای موضوعی قابل تامل و اندیشه است.
همانطور که می‌دانید سرزمین ایران با داشتن اقلیمی خشک و نیمه خشک، دارای منابع آبی اندک و جمعیت رو به رشد، در بین 10 کشور آلاینده زمین قرار گرفته و این در حالی است که به گفته مسئولین محیط زیست کشور، سهم ایران از تولید گازهای گلخانه‌ای با داشتن تنها یک درصد از جمعیت زمین بیش از 7 درصد بوده که باید در سالهای آتی برنامه‌ای جامع و دقیق برای کاهش گازهای آلاینده صنایع موجود در کشور اندیشه‌ای شود.
نه تنها کشور ما بلکه تمامی کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه باید به سمت سوخت‌های جایگزین برای چرخاندن چرخ صنایع باشند. به عنوان مثال، از آن جایی که تاثیر مخرب کلروفلوروکربن بر گرم شدن و تخریب لایه ازن کاملا مشخص شده باید صنایعی که از این گاز استفاده می‌کنند ملزم به جایگزین کردن موادی سالم تر شوند هر چند این روش هزینه‌های بسیاری دارد اما به حفظ سلامتی زیستمندان زمین از جمله خود ما انسانها می‌ارزد.

چتر زمین روز به روز نازکتر می‌شود
ازن، نام گازی است که در لایه‌های فوقانی جو - تروپوسفر و استراتوسفر - نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و در حفظ حیات و اثر بر شرایط جوی بسیار حائز اهمیت است. در حدود 90 درصد ازن اتمسفری در استراتوسفر قرار گرفته و دارای یک خاصیت بسیار ویژه است.

این گاز با جذب پرتوهای طول موج کوتاه فرابنفش از موجودات زنده در برابر این پرتو محافظت می‌کند. علاوه بر این، گاز مذکور از طریق فرآیندهای بسیار پیچیده‌ای شرایط آب و هوایی را نیز در تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 ازن استراتوسفری در اثر واکنشهای جوی که کلرین، نیتروژن، برمین و اکسیدهای هیدروژن در آنها نقش کاتالیزور دارند، در حال تخریب است. متاسفانه تنها دلیل تشکیل چنین واکنش‌هایی افزایش انتشار مواد آلاینده به اتمسفر زمین است.
اشعه فرا بنفش محدوده‌ای از طیف نور خورشید است که پس از طی میلیونها کیلومتر از خورشید به سطح زمین می‌رسد. این قسمت از نور خورشید در محدوده بینایی ما انسان نبوده و نمی‌توانیم آن را ببینیم به همین علت به آن، نور تاریک نیز می‌گویند.

تخریب «ازن» و آفتاب سوختگی زمین!
این پرتوها با صدمه زدن به نسوج باعث بروز آفتاب سوختگی و سرطان پوست در انسانها می‌گردند، در این میان نقش لایه ازن در کاهش شدت پرتوهای UV.B بسیار مهم و حائز اهمیت است.
این در حالی است که هر ساله با شروع فصل گرما ارتفاع خورشید در آسمان بیشتر شده و به همین علت پرتوهای عمودی تری به سطح زمین تابیده شده و انرژی جذب شده توسط زمین و اجسام افزایش می‌یابد. با این اوصاف با توجه به اینکه چتر حفاظتی زمین (ازن) در سالهای اخیر نازک و نازکتر شده، زیستمندان زمین در مقابل اشعه‌های بحران ساز خورشید نیز بی دفاع شده‌اند


اطلاعیه هشدار دهنده وزارت بهداشت و واکنش‌های منفعلانه مردم و مسئولان
به هر روی در طول هفته‌های اخیر وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای هشدار دهنده از وضعیت بسیار خطرناک اشعه مارای بنفش در آسمان ایران خبر داد که به نظر می‌رسد کمتر مورد توجه قرار گرفت چرا که نه تنها واکنشی در میان مسئولان در پی نداشت بلکه خود مردم نیز به این موضوع توجه چندانی به خرج ندادند.

ایران؛ از آسیب پذیرترین کشورهای در معرض خطر اشعه فرا بنفش
به هر حال ایران به دلیل شرایط خاص جغرافیایی، ایران یکی از آسیب پذیرترین کشورهای در معرض خطر اشعه فرا بنفش بوده و به همین دلیل باید مسئولین هر ساله قبل از شروع فصل گرما آموزش‌های لازم را از طریق رسانه‌های ارتباط جمعی به گوش مردم برسانند.
این در حالی است که موضوعی به این مهمی متولی خاصی نداشته و متاسفانه مردم در برابر چنین مشکلی نمی‌دانند که چه باید انجام دهند. در این بین باید سازمان‌هایی همچون محیط زیست برای بالا بردن سطح آگاهی‌های مردم اقدامات گسترده تری را در دستور کار خودشان قرار دهند

عدم اطلاع رسانی و آموزش در این زمینه به گونه‌ای است که در روزهای اخیر که شاخص اشعه فرابنفش در بیشتر استانها به 10 رسید متاسفانه اکثر فعالیت‌های مردم در ساعات پر خطر صورت می گبرد که این ناآگاهی و بی اطلاعی، سلامت هم میهنان را به مخاطره می اندازد.

کوتاهی در اطلاع رسانی به قیمت به خطر افتادن سلامت مردم
کارشناسان بر این باروند که یکی دیگر از خطرهایی که اشعه ماورای بنفش می‌تواند برای ما انسانها در پی داشته باشد، تاثیر برای نسل‌های بعدی است. متاسفانه اشعه‌ای همچون UV می‌تواند به عمق پوست نفوذ کرده DNAتوسط ‌های بدن جذب شده و سبب جهش در قسمت‌های مختلف DNA شود.

میزان تابش اشعه فرا بنفش در ایران به عدد 11 نزدیک شده است و لازم است در این خصوص اطلاع رسانی شود.

اگر می خواهید از میزان و شدت تابش اشعه فوق مطلع شوید به آدرس ذیل مراجعه کنید. 

http://www.uvawareness.com/

در آنجا محلی تعبیه شده برای وارد کردن نام شهر محل سکونت.که پس از وارد کردن نام شهر سایت ضمن ارائه نقشه ای از محل مورد نظر که از طریق گوگل می گیرد. وضیت ساعت به ساعت اشعه فرابنفش روز جاری به علاوه 3 روز آتی را در خلال ساعت های 6 صبح تا 6 عصر نشان می دهد

بد نیست بدانیم وضعیت تابش این اشعه چقدر است تا در صورت عدم ضرورت از منزل یا محل کارمان خارج نشویم.

/ 1 نظر / 72 بازدید
علی حاجی بگلو

از اینکه به فکر سلامتی ما هستین ممنون.