اعتراض فعالان زیست محیطی به وقایع باغ قلهک

به نقل از تهران امروز و با تشکر از مزدک دربیکی بابت اطلاع رسانی این خبر را بخوانید:

اعتراض فعالان زیست محیطی به وقایع باغ قلهک

فعالان محیط زیست از بیانیه سفارت انگلیس به عنوان مضحک‌ترین ادعاها در خصوص قطع 300 اصله درخت در باغ قلهک یاد می‌کنند

مهدیه تقوی‌راد

تهران‌امروز


وقایع باغ قلهک که با شکایت شهردار تهران وارد فاز جدیدی شده است، پس از انتشار بیانیه سفارت انگلیس در مورد دلایل قطع بیش از 300 اصله درخت، اعتراض گسترده فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است. فعالان زیست محیطی که حساسیت خاصی روی اکو سیستم و منابع طبیعی کشور دارند بعد از مطلع شدن از این اقدام مدیریت شهری و به رغم تمام مشکلات و کم توجهی‌های مسئولان دولتی در خصوص محیط‌زیست از این اقدام شهرداری حمایت کرده و همسو با نمایندگان مردم در خانه ملت خواستار برخورد جدی با این مسئله شدند. قطع 300 اصله درخت در شهری چون تهران که از آلودگی هوا رنج می‌برد و در منطقه قلهک که به رغم واقع شدن در شمال تهران از آلودگی بالا رنج می‌برد نه تنها باعث کم شدن سرانه فضای سبز در پایتخت می‌شود بلکه این اقدام باعث کوچ دائمی پرندگان و به هم خوردن اکو سیستم منطقه شده و در از بین رفتن زیستگاه‌های جانوری هم نقش مهمی دارد. یک کارشناس ارشد محیط‌زیست با بیان این نکته که قطع درختان باغ قلهک به هیچ عنوان قابل جبران نیست، گفت: این باغ در محدوده خود به عنوان ریه تنفسی برای تهران عمل می‌‌کرده، آثار تخریب زیست محیطی آن به مراتب بالاتر از قیمت قطع درختان است که در میان مدت به هیچ عنوان قابل جبران نیست.سفارت انگلستان در بیانیه‌ای که صادر کرد وقوع توفان را دلیل قطع درختان باغ قلهک عنوان کرد، ادعایی که به عنوان مضحک‌ترین ادعاها در این‌باره عنوان شده. چراکه در صورت وقوع توفان در این ناحیه درختان خیابان شریعتی و باغ‌های مجاور باغ قلهک نیز باید دچار همین عارضه می‌شدند این درحالی است که ظاهرا توفان فقط در ضلع غربی باغ وزیدن گرفته و به ضلع شرقی کاری نداشته است. بال‌افکن،‌کارشناس ارشد محیط‌زیست در این باره گفت:‌در طول ماه‌های اخیر توفانی که با شدت بالا بتواند در شعاع گسترده‌ای موجب درهم شکستن درختان شده باشد به نحوی که در یک نقطه فقط 310 درخت را درهم بشکند و به اطراف آن آسیبی نرساند، گزارش نشده است مگر آنکه بگوییم عذابی از آسمان در آن نقطه بر باغ قلهک بر سر انگلیسی‌ها فرود آمده است! وی یادآوری کرد: اساسا دامنه تخریب توفانی که با این شدت، درختان کهنسال را در هم بشکند، می‌تواند برای منازل و مناطق مسکونی منطقه وسیعی از جمله ساختمان‌های خود باغ قلهک خطر آفرین باشد.

وی ارزش آثار تاریخی مربوط به باغ قلهک را کمتر از آثار زیست محیطی آن ندانست و گفت: با توجه به مجموعه کاخ‌های قدیمی در این باغ و همچنین آثار بر جا مانده ناشی از موشک‌باران رژیم بعثی عراق در محوطه باغ، ضروری است مسئولان بخش میراث فرهنگی کشور و دیگر نهادهای ذی‌ربط در این موضوع نیز با جدیت بیشتری ورود کنند و نگذارند با دروغ پردازی سفارت انگلستان دامنه تخریب با ارزش تاریخی گسترش یابد. آن هم در شرایطی که شهرداری لندن حتی اجازه تعویض یک پنجره در بخش مرکزی شهر لندن که مجموعه‌ای تاریخی است را به هیچ فرد حقیقی یا حقوقی نمی‌دهد.

انگلیسی‌ها فرهنگ زیست محیطی ندارند

پروفسور علی یخکِشی نیز با اشاره به قطع درختان باغ قلهک گفت:‌قطعا افرادی که مرتکب چنین خطایی شده‌اند نه تنها فرهنگ زیست محیطی ندارند بلکه آدم‌های با فرهنگی نیز نیستند و از اهمیت موضوع بی‌خبر هستند. این فعال زیست محیطی با اشاره به این نکته که اگر تعداد درختان قطع شده 300 اصله بوده یعنی مساحتی بیش از یک هکتار فاقد فضای سبز شده است، گفت: معمولا یک هکتار فضای سبز 5/ 2 تن اکسیژن در سال تولید می‌کند که این مقدار اکسیژن مورد احتیاج 19 نفر در سال است و مواد آلاینده مثل گرد و غبار و گازهای سمی هوا راموقع کربن گیری جذب می‌کند و به همین مقدار نیز هم از آلودگی محیط کم می‌کند و هم باعث کمتر شدن سر و صدای محیط می‌شود . وی با اشاره به این نکته که این باغ ماوای بسیاری از پرندگانی است که در تهران کمیاب هستند، گفت:‌ با قطع درختان این باغ تعداد زیادی از پرندگان از این محل کوچ کرده و به تدریج تهران از پرنده عاری خواهد شد. پروفسور یخکشی با اشاره به قوانین جهانی در خصوص قطع درختان گفت:‌ در همه جای دنیا و همه کشورهای پیشرفته دنیا هیچ‌کس نمی‌تواند بدون دلیل درختی را قطع کند. چرا که این کار باعث از بین رفتن فضای سبز می‌شود. به گفته این فعال زیست محیطی سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌هایی که در زمینه محیط‌زیست کار می‌کنند از جمله SAO و USDP و سایر سازمان‌های مرتبط با محیط‌زیست به طور جد تلاش می‌کنند تا گیاهان و جانوران کره زمین را حفاظت کنند و در این راستا سالانه صدها میلیون دلار از طریق سازمان ملل به کشورهای جهان برای حفظ محیط‌زیست داده می‌شود.


کاهش جاذب‌های آلودگی در قلهک

دکتر مزدک در بیکی، فعال زیست محیطی نیز با اشاره به قطع درختان باغ قلهک گفت:‌‌قطع درختان در تهران سرانه فضای سبز را به شدت کم می‌کند. این درحالی است که در محله قلهک به دلیل شرایط خاص توپوگرافی آلودگی بالایی وجود دارد و در صورت قطع درختان جاذب‌های آلودگی کم شده و ریسک بالایی از نظر آلودگی هوا در این منطقه صورت می‌گیرد. وی با اشاره به ساخت و سازهایی که در این منطقه صورت می‌گیرد و تراکم بالای جمعیتی در آن،‌گفت:‌ نیاز به افزایش فضای سبز در این منطقه احساس می‌شود و در صورت قطع درختان در محدوده قلهک که ریسک آلودگی هوا رادارد، به نوعی سیاست‌های افزایش سرانه فضای سبز تهران تحت الشعاع قرار می‌گیرد.دربیکی با اشاره به این نکته که جایگزین درختان قطع شده، کار دشواری، گفت: اگر به تعداد درختان قطع شده در باغ درخت کاشته شود این درختان به‌دلیل جوان بودن کمتر می‌توانند در جذب آلودگی موثر باشند و میزان آسیب دیدگی آن‌ها هم در برابر آلایندگی‌ها کمتر است و ممکن است این درختان جوان در اثر آلایندگی‌ها از بین بروند. وی تصریح کرد:‌ در صورتی که چندین برابر درختان قطع شده، درخت در این محل کاشته شود و مراقبت دقیقی از آنها صورت پذیرد می‌توان تخمین زد که چقدر این درختان درکنار سایر عوامل در کاهش آلودگی هوای منطقه موثرهستند. این فعال زیست محیطی در پاسخ به این پرسش که چرا تا کنون فعالان زیست محیطی و NGO‌ها تا کنون واکنشی در این باره از خود نشان نداده‌اند، گفت:‌عدم اطلاع رسانی دقیق در این خصوص از دلایلی است که باعث شده تا سازمان‌های مردم نهاد تا کنون در این باره موضع گیری نکنند از طرف دیگر بحث نبود ساختارهای منسجم در سازمان‌های مردم نهاد و مشکلات شدید مالی این سازمان‌ها و زیاد شدن مشکلات زیست محیطی در کشور باعث شده تا سازمان‌های مردم‌نهاد توان این را نداشته باشند تا وارد این مسائل شوند.

اقدام انگلیسی‌ها تخریب میراث طبیعی تهران بوده است

مهندس محمد درویش، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل و مرتع نیز با اشاره به این نکته که نه تنها در تهران بلکه در تمامی دنیا قطع درختان جرم و خلاف قانون است،‌گفت:‌ در شرایطی قطع درختان مجاز است که مجوزهای لازم را از اداره منابع طبیعی گرفته شود. اما زمانی که درختان یک باغ توسط سفارتخانه‌های خارجی قطع شود وضعیت عجیب‌تر می‌شود.وی در گفت و گو با تهران امروز گفت: در حال حاضر کشورهای غربی این ادعا را دارند که کشورهای جهان سوم ملاحظات محیط‌زیست را رعایت نمی‌کنند و آنها برای حفظ محیط‌ زیست این اصطلاح را به کار می‌برند که همه مردم دنیا ساکن یک کشتی (لایه‌ازن) هستند که برای جلوگیری از سوراخ شدن این کشتی باید کارهایی انجام داد. درویش تصریح کرد:‌تمامی فعالان محیط‌زیست دنیا براین باورند که به لحاظ محیط‌زیستی درختان سودمند هستند و در کلانشهری مانند تهران نیز که با معضل آلودگی هوا روبه‌رو هستیم و سرانه فضای سبز تهرانی‌ها در کمیت قرار دارد باید در حفظ گونه‌های مختلف درختی کوشا باشیم. عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ومرتع با محکوم کردن قطع درختان باغ قلهک توسط سفارت انگلیس گفت:‌‌ درختان این باغ قدیمی بوده و جزو میراث طبیعی تهران به حساب می‌آیند و قطع آنها قطعا کار درستی نبوده است. این در حالی است که در حال حاضر قوانین محیط‌زیستی حتی به مالکان نیز اجازه قطع درختان را نمی‌دهد. در واقع مالکان حق هیچ گونه دخل و تصرفی را در جابه جایی یا قطع درختان منازل خود را ندارند مگر آنکه با مراجع ذی‌صلاح هماهنگ شود.حتی در زمانی که سازمان اوقاف قصد داشت در شهر گیلان درخت قدیمی و کهنسالی را جابه جا کند از این سازمان شکایت شد و نتوانست این کار را انجام دهد.

/ 1 نظر / 108 بازدید