تشکیلاتی جدید برای امنیت غذایی در مناطق خشک

مناطق خشک حدود 45 درصد سطح خشکی های جهان را اشغال می نمایند و جمعیتی بالغ بر 2 میلیارد نفر در این مناطق سکونت دارند. یکی از معضلاتی که ساکنین این مناطق را تهدید می کند ناامنی غذایی است.

به دنبال طرح موضوع "ناامنی غذایی" در نشست شصت و پنجم مجمع عمومی ملل متحد در سپتامبر 2010،The Global Dry Land Alliance  که ابتکار عمل دولت قطر می باشد به کشورهای عضو کمک خواهد کرد تا از طریف تحقیقات کاربردی بر این معضل فائق آیند.

مرکز کشاورزی در مناطق خشک یا همان ICARDA اعلام آمادگی کرده تا به عنوان پشتوانه علمی این مرکز با این برنامه همکاری کند. لازم به ذکر است احتمالاً دبیرخانه این برنامه در دوحه قطر خواهد بود.

 راستش جوانتر که بودم زیاد دل می بستم به مجامع بین المللی ولی حالا که تجربه ام بیشتر شده رسیدم به این ضرب المثل داخلی که " کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.

اگر خواستید اطلاعات بیشتری در مورد تجربه من داشته باشید روی اینترنت راجع به چالش آب و غذا یا CPWF که مخفف Challenge Program for Water and Food جستجو کنید. بنا بود در ایران در حوزه کرخه این پروژه با محوریت مراکز تحقیقاتی زیر نظر ایکاردا که خودش جزو CGIARیا گروه مشورتی تحقیقات بین المللی کشاورزی است کار کند و تمام مولفه های تاثیر گذار را بررسی و مشکلات را رفع و در آخر معیشت ساکنین محل تامین گردد. اما دریغ از ....

/ 0 نظر / 13 بازدید