مراسم روز جهانی بیابان زدایی

روزجهانی مقابله با بیابان زایی و تقلیل اثرات خشکسالی

 

17 ژوئن مصادف با 27 خرداد روز جهانی بیابان زدایی نام گذاری شده است. نام گذاری این روز به اجلاس جهانی ریو (Earth Summit – Rio 1992)  بر می گردد که کشورها متعهد شدند برای مقابله و کنترل تخریب محیط زیست به صورت مشترک و جمعی گام بردارند. در این راستا چند موضوع مورد توجه ویژه جامعه جهانی قرار گرفت که یکی از آنها مساله بیابان زایی و خشکسالی بود.

از زمان برگزاری نشست ریو تا امضاء 90 کشور برای رسمیت یافتن برنامه جهانی کنترل بیابان زایی که از آن پس  کنوانسیون یا معاهده مقابله با بیابان زایی (United Nation Convention to Combat Desertification and mitigate drought effects) نام گذاری شد نزدیک به دو سال گذشت.

این لیست 90 کشوری در روز 17 ژوئن 1994 و در شهر پاریس نهایی شد. ج.ا.ایران یکی از اولین کشورهای امضاء کننده  این کنوانسیون می باشد که در سال 1375 بعد از تصویب مفاد کنوانسیون فوق رسماً به عضویت این کنوانسیون درآمد.

از آن تاریخ تا کنون نشست های مختلفی انجام شده و عمده کشورهای متعاهد برنامه های اقدام ملی خود را تدوین نموده اند و حتی برخی از کشورها آن را بازنگری هم کرده اند.

علاوه بر برنامه های اقدام ملی، کنوانسیون یک سری برنامه های منطقه ای (RAP: Regional Action Program) و زیر منطقه ای (SRAP: Sub Regional Action Program) را تدوین نمود که در منطقه آسیا 6 شبکه برای برنامه های اقدام منطقه ای در نظر گرفت که مسئولیت هر شبکه هم به یک کشور پیشرو سپرده شد. این شبکه ها و مسئولین آنها عبارتند از:

پایش و ارزیابی بیابان زایی ( چین)، آگروفارستری ( هندوستان)، مدیریت مرتع و تثبیت تپه های ماسه ای (ایران)، مدیریت آب برای کشاورزی ( سوریه)، ظرفیت سازی برای تقلیل اثرات خشکسای و بیابان زایی ( مغولستان) و کمک به توسعه محلی ( پاکستان)

نگارنده در سال های آغازین مدتی مسئولیت شبکه مدیریت مرتع و تثبیت تپه های ماسه ای را عهده دار بود و وظایف مربوطه را پیگیری می نمود.

اما این کنوانسیون به دلایل پیچیدگی های حیطه عمل به اهداف تعیین شده نائل نیامده و علی غم تلاش بسیار کشورها تا رسیدن به اهداف راه بسیار دشواری پیش روست.

اما به بهانه برگزاری مراسم روز جهانی سال 2011 در کشور که بناست در منطقه نمونه گردشگری متین آباد شهرستان نطنز برگزار شود. خواستم اطلاع رسانی نمایم و برای برگزار کنندگان مراسم آرزوی روزی خوش و پربار داشته باشم که راه را برای پیشبرد اهداف در روزهای آتی هموار کند و مسئولین شرکت کننده در کارهای روزمره نیم توجهی به مدیریت پایدار اکوسیستم های خشک و شکننده کشور داشته باشند.

 http://www.matinabad.com/home/home.aspx

برنامه روز جهانی مقابله با بیابان زایی – 27 خرداد 1390

 

-        تلاوت قرآن مجید و پخش سرود ج.ا.ایران

-        سخنرانی آقای دکتر سلاجقه – معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها

-        سخنرانی استاندار اصفهان – آقای دکتر ذاکر اصفهانی

-        سخنرانی وزیر جهاد کشاورزی – آقای دکتر خلیلیان

-        سخنرانی نماینده مقیم سازمان ملل – سرکار خانم کنسولو ویدال

-        سخنرانی نماینده سازمان های مردم نهاد – آقای مهندس واقفی

-        اجرای موسیقی سنتی

-        مراسم امضاء و مبادله سند پروژه RFLDL – سخنرانی نماینده مقیم فائو - آقای دکتر نورالدین مونا

-        معرفی نمونه ها

-        قرائت بیانیه

علاقمندان برای اطلاعات بیشتر به آدرس www.unccd.int

مراجعه کنند.

   

/ 3 نظر / 17 بازدید
میلاد

سلام وبلاگ خوبی داری اگه دوست داری منو با نام سایت تفریحی و سرگرمی لینک کن و بعد از آدرس http://www.funi98.com/link خودت وبلاگتو وارد کن تا خودکار لینک بشی اینم آدرس سایتم http://www.funi98.com/ بای

مهرداد

درود بر دكتر عزيز اميدوارم موفق بوده وبتواني به درستي منعكس كننده ناملايمات وكسريهاي محيط زيست پيرامونمان باشي