جایکا در تاریکی با چراغ خاموش - احیاء جنگل و مرتع چهارمحال و بختیاری

به نقل از سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی - اول آبان ماه 1390- 

به گزارش ایرنا، 'سه ایچی میشیما' روز چهارشنبه در نشستی با مسوولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان افزود: میزان اعتبار اجرای این پروژه افزون بر15میلیون و 250 هزار ین است.

وی اظهار داشت: شش میلیون ین از این اعتبار برای طرح جنگل و مرتع ،شش میلیون و 250 هزار ین برای توسعه جوامع و سه میلیون ین نیز برای آموزش هزینه می شود.

وی کمبود اعتبار، تملک و مسایل حقوقی اراضی و در مواردی اجرای پروژه با تاخیر زمانی را از مشکلات مقابل روی اجرای این طرح عنوان کرد.

وی با بیان اجرای این پروژه طی پنج سال اظهار داشت: باوجود تاخیرهایی که تا کنون اتفاق افتاده درصدد هستیم ، پروژه تا سال 2015 به پایان برسد.

میشیما تصریح کرد: در طول اجرای این پروژه تحقیقاتی 10 روستا مطالعه و از این تعداد پنج روستا شامل مازرشته، دورک سفلی، طارم و رباط کوه، تبرک سفلی و گزستان به عنوان هدف اجرای طرح شناسایی شده است .

کارشناس اجرایی این پروژه، تقویت جنگلهای منطقه بازفت و کنترل فرسایش خاک این منطقه را ازاهداف اجرای پروژه تحقیقاتی جنگلداری 'جایکا' عنوان کرد.

معاون فنی مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز در این جلسه برتوجه وی‍ژه به مشارکت افراد محلی و بومی در اجرای طرح های صیانت از جنگل ها و مراتع تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه،این پروژه مشارکتی است باید از همکاری بیشترساکنان منطقه بخصوص زنان در اجرای آن بهره گرفت و امور بیشتری را به آنان محول کرد .

'علی محمد محمدی' تنوع بخشی به روشها و بهره گیری از مشارکت دیگر ادارات و دستگاههای اجرایی را از دیگر الزامات این پروژه عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، طرح بین المللی جنگلداری و حفظ مراتع چهارمحال و بختیاری باهمکاری جمعی از کارشناسان سازمان ژاپنی جایکا از سال 2010 تا 2015 بصورت پایلوت درمنطقه بازفت شهرستان کوهرنگ اجرای و درصورت موفقیت دراستانهای دارای شرایط مشابه عملیاتی می شود .

این جلسه با حضور کارشناسان سازمان جایکا ژاپن ، معاون آبخیزداری سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور و جمعی از مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

/ 0 نظر / 11 بازدید