رئیس سازمان محیط زیست در هفته هوای پاک از ضرورت توسعه جنگل می گوید

 این مطلب را امروز از طریق خبرنامه سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کردم که عیناَ کل خبر را از اینجا کپی پیست کردم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد: کاهش جنگل‌های شمال کشور / فضای سبز شهری باید سالانه یک متر مربع افزایش یابد معاون رئیس جمهور با اشاره به کاهش وسعت جنگل‌های شمال کشور از 3 میلیون هکتار به یک میلیون و 700 هزار هکتار، اعلام کرد: مسئولان باید برای افزایش سالانه یک متر مربع فضای سبز شهری اقدام کند.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد جواد محمدی زاده در دومین روز از هفته هوای پاک پس از کاشت نمادین درخت در پارک پردیسان در جمع خبرنگاران گفت: کاشت نمادین درخت در هفته هوای پاک در جهت تقویت جنگل و افزایش گل و گیاه به دلیل نقش مؤثر آن در حیات طبیعت و زندگی انسان انجام می‌شود.
وی با اشاره به فواید درخت ادامه داد: هر درخت در روز حدود 264 گرم دی اکسید کربن را جذب کرده و192 گرم اکسیژن تولید می‌کند در واقع بیشترین خدمت را با جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن به انسان می‌کند. 
 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این‌که درخت در جلوگیری از رانش زمین مؤثر است، گفت: درخت در جمع کردن مواد آلی نیتروژنه نقش مهمی دارد و از سویی اسید‌های آمینه بسیار مفیدی را تولید می‌کند. درخت منبع اقتصادی بسیار با ارزشی است که باید برای حفظ آن بشر فعالیت کند.
 این عضو کابینه دولت با اشاره به تخریب جنگل‌ها در سراسر دنیا، تصریح کرد: ظرف 50 سال گذشته در کشور ما 4 میلیون هکتار از وسعت جنگل‌ها کاسته شده است؛ علت اصلی این امر رشد شهرنشینی ، جمعیت واقتصاد است.
 
 محمدی زاده مطرح کرد: امروز با انجام این کار می‌خواهیم به همه مردم این مطلب را عنوان کنیم که اگر درخت نباشد نمی‌توان نفس کشید و ادامه حیات داد ؛ برای سلامت و حفظ زندگی برای توسعه درختکاری باید انجام دهیم.
 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تأکید بر این که مسئولان باید برای حفظ جنگل‌ها اقدام کنند، اعلام کرد : در جنگل‌های شمال کشور سالانه 700 هزار متر مکعب استحصال چوب صورت می‌گیرد. سیاستی طراحی شده است که امیدواریم این میزان به 10 درصد کاهش یابد ضمن این‌که زراعت چوب نیز توسعه یابد به عبارتی کشت درختانی با هدف تولید چوب کاشت شود. ضمن این‌که واردات چوب از برخی کشورها مثل روسیه از کاهش جنگل جلوگیری کنیم.
 
 
*تأمین چوب مورد نیاز صنعت مبلمان از طریق واردات
 معاون رئیس جمهور پیشنهاد دارد: برای صنعت مبلمان می‌توان از طریق واردات از سوی برخی کشورها، چوب مورد نیاز را تأمین کرد و به این ترتیب از قطع درختان و کاهش جنگل‌ها جلوگیری کرد.
 
 این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری این مطلب که در قانون برنامه پنجم توسعه جلوگیری از گسترش بیابان و افزایش وسعت جنگل‌ها تأکید شده است، گفت: باید سالی 500 هزار هکتار در جهت جلوگیری از رشد بیابان و  سالی 100هزار هکتار در جهت توسعه جنگل‌کاری اقدام شود.
 *مسئولان شهرداری‌ها سرانه فضای سبز شهری را افزایش دهند
 محمدی زاده خطاب به مسئولان شهرداری‌ها مبنی بر این‌که سرانه درخت باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، مطرح کرد:  اگر در برخی شهرها سرانه فضای سبز شهری از 7 تا 14 است، باید به 20 متر افزایش یابد؛ شهرداری ها تلاش کنند به ازای هر جمعیتی که در شهرها وجود دارد سالانه یک متر مربع فضای سبز را افزایش دهند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این‌که سازمان جنگل‌ها باید در راستای افزایش فضای سبز و جنگلکاری اقدام کند، خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی نیز به نوبه خود برای فضای سبز حاشیه شهرها، فرودگاه‌ها، پایانه‌ها اقدام جدی را برای کاشت درخت انجام دهد؛ ضمن این‌که وزارت نفت نیز برای تأسیسات خود که تولید آلودگی دارند برای توسعه درختکاری اقدام کند.
 وی همچنین افزود: باید بخش چوب مدیریت شود. با تفکیک از مبدأ و جداسازی کاغذ و ورود مجدد آن به چرخه تولید می‌توان از قطع درختان جلوگیری کرد. البته تقویت دفاتر پیشخوان دولت و دولت الکترونیک نه تنها در کاهش تقاضای سفر بلکه در جلوگیری از مصرف کاغذ نیز مؤثر است.
 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه از همه آحاد مردم خواست تا در تقویت فرهنگ درختکاری اقدام کنند و اجازه ندهند زندگی آپارتمان نشینی ، آنها را از طبیعت دور سازد.
 
*کاهش جنگل‌های شمال از 3 میلیون به یک میلیون و 700 هزار هکتار
 این عضو هیئت دولت در زمینه قطع درختان و ساخت و سازهای صورت گرفته،‌گفت: در شمال کشور بالغ بر یک میلیون و 700 هزار هکتار رختانی با قدمت بالا که یادگار دوره هیرکانی هستند وجود دارد؛این‌ها نه تنها سرمایه کشور  بلکه ثروت بین‌المللی تلقی می‌شوند؛ زمانی وسعت این درختان در حدود 3 میلیون هکتار بود ولی به دلیل توسعه کاهش یافته است.
 
 معاون رئیس جمهور بیان کرد: با سیاست دولت اگر سالی 100 هزار هکتار جنگل‌ها وسعت یابند، پیش بینی می‌کنیم میزان جنگل‌های کشور به 18 میلیون هکتار و جنگل‌های شمال به 3 میلیون هکتار جنگل برسد؛ با توجه به این‌که امسال، اولین سال از اجرای برنامه پنجم توسعه است، گفت: امیدواریم در طول برنامه پنجم توسعه به این مهم دست یابیم.
 *استحصال چوب از جنگل‌ها را باید تا 10 درصد کاهش دهیم
 
 رئیس سازان حفاظت محیط زیست، تأکید کرد: تعدیل استحصال چوب از یکی از برنامه‌های اجرایی مهم است که باید بر اساس هدف‌گذاری‌های صورت گرفته میزان آن را به 10 درصد کاهش دهیم و از سویی سازمان جنگل‌ها نیز باید نسبت به کاشت درختانی که چوب آنها برای مصارف مبلسازی مناسب است همچنین زراعت چوب را افزایش دهد.  
 وی با تأکید بر تقویت جنگل‌های دیگر نقاط کشور،‌ 7/7 دهم جغرافیای کشور را جنگل تشکیل داده که باید بر اساس هدفگذاری های صورت گرفته آن را به 10 درصد برسانیم. برای انجام این کار نه تنها دولت وظیفه دارد باید آحاد مردم نیز حداکثر همکاری لازم را داشته باشند.
 
 محمدی زاده با اشاره به مدیریت دام‌های رها شده در مناطق جنگلی، اعلام کرد: باید برای دام رها شده در جنگل‌ها اقدام شود؛ این امر مستلزم همکاری عشایر و مردمانی است که در حاشیه جنگل‌ها زندگی می‌کنند.
 وی همچنین در زمینه ساخت شهرک‌های صنعتی در مناطق جنگلی ، گفت: در تهران وسایر شهرها حفظ جنگل و درخت‌های موجود اهمیت دارد بر همین اساس کمیسیون ماده یک با مسئولیت شهرداری وظیفه حمایت از باغات وجلوگیری از تبدیل اراضی به کاربری های غیر مسکونی را برعهده دارد.
 این عضو کابینه دولت،‌ خاطرنشان کرد: در رابطه با حریم سبز شهرها و ایجاد کمربند سبز باید برنامه ریزی شود. این مسئله می‌تواند در محدود کردن توسعه و حفظ سلامت شهرنشین‌ها مؤثر واقع شود.
 
 *پرونده‌های تبدیل فضاهای سبز به مراکز صنعتی در استان تهران
 محمدی زاد اضافه کرد:  کمیسیون ماده 5 در استان‌ها با مسئولیت استاندار و در تهران با مسئولیت شهرداری درباره تغییر کاربری اراضی تصمیم‌گیری می‌کند.  
  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این‌که تغییر کاربری اراضی بدون مجوز و جرایمی که به موقع اخذ نشده است تشکیل پرونده داده شده است، اظهار داشت: چندین پرونده در سطح استان تهران برای فضاهای سبزی که بدون مجوز به مراکز صنعتی تبدیل شده یا آپارتمان سازی در این فضاها همچنین  تغییرات کاربری اراضی بدون مجوز، تشکیل شده است.

/ 0 نظر / 7 بازدید