تخریب جنگل های دنا با چه قیمتی؟

باز هم خبر تخریب جنگل های دنا به گوش رسید البته موضوع تازه نیست ولی هر از گاهی به واسطه برخی گزارشات و اظهار نظرها موضوع داغ و داغ تر می شود. اما چرا؟ هر روز یکی از مناطق با ارزش بالای زیست محیطی به واسطه برخی اهمال کاری های دستگاه های دولتی و بعضاَ افراد تخریب می شود و کسی هم پاسخ گو نیست و توپ در میانه ادارات در تبادل است و رسانه های جمعی از هر نوع از جمله نوشتاری و مجازی هم در این خصوص قلم فرسایی می کنند.

در سایت های مختلف که جستجو می نمودم به مطالب مختلفی برخوردم که هر یک از آن ها علی رغم وحدت نظر در مورد تخریب محیط زیست، از دیدگاهی خاص به موضوع نگریسته بودند. ولی نکته جالب این بود که متوجه نشدم ابعاد تخریب چقدر است؟ برای برآورد و اظهار نظر در مورد ابعاد تخریب رویکردهای متفاوتی وجود دارد. ساده ترین شکل آن همانا شمارش تعداد درختان قطع شده و محاسبه خسارت بر اساس ارزش و یا قیمتی است که برای هر اصله درخت قائل هستند.

هر چند اجماعی هم در مورد اعداد و ارقام ارائه شده برای تعداد اصله درخت قطع شده وجود ندارد و برخی تعداد آن ها را کمتر از 3500 اصله و برخی دیگر بیش از 12000 اصله اعلام نموده اند. امیدوارم مسئولین امر که قاعدتاَ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است حداقل تعداد واقعی را بر اساس شمارش و نه برآورد اعلام نماید.

نکته بعد و بس مهم تر این که ارزش واقعی درختان محاسبه شده و از مسئولین این تخریب اخذ گردد. اما به دلیل این که این کار امری نسبتا پیچیده است که نیاز به مطالعات فراوان دارد و ما هم حوصله انجام این کارهای طاقت فرسا را نداریم پس بهتر آن که با همان اعداد و ارقام قبلی خسارت برآورد و مبلغ اخذ و به حساب دولت واریز گردد. بدین ترتیب کار همه مسئولین خوب و به دقت و برابر قانون انجام شده و انگشت اتهام به سمت کسی نشانه نخواهد رفت.

اما؟

آیا وظیفه دستگاه های زیست محیطی حفظ محیط زیست است یا ارزش گذاری برای تخریب و صدور مجوز تخریب؟ به نظر می رسد باید در ستاد سازمان های عریض و طویل دولتی متولی محیط زیست یک بازنگری صورت گیرد؟ چرا باید جنگل های با چنین ارزشی به راحتی تخریب شوند و هیچ کس هم پاسخ گو نباشد؟ 

کلام آخر: کاش به جای اخذ مبلغی ناچیز به عنوان خسارت، مجریان طرح های عمرانی و یا متخلفین مجبور به احیا عرصه های مورد تخریب می شدند. در آن صورت  مسئولین به خود اجازه نمی دادند با سخره از پرداخت هزینه های خسارات صحبت کنند. ظاهرا آن گونه که مسئول امور حقوقی شرکت گاز در برنامه بیست و سی مورخ 27 تیر 1390عرض کردند حدود 29 میلیون تومان اداره گاز بابت تخریب موفقیت آمیز این جنگل های باارزش پرداخت کرده است.  

حالا یک نگاهی به یک پروژه جاده سازی در منطقه ای جنگلی که در یکی از کشورهای دیگر انجام شده توجه کنید. راستش نمی دانم کشور توسعه یافته بوده و یا مثل ما در حال توسعه. چون هستند کشورهای در حال توسعه ای که محیط زیست برایشان ارزشمند است و برای آن ارزش هزینه هم پرداخت می کنند نه مثل ما.

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
پیام

درود دوست گرامی نظر به درخواست دوستان عزیز وبلاگ نویس جهت تبادل لینک با ( شیراز فردا ) به اطلاع می رساند قسمت تبادل لینک در سایت ( شیراز فردا ) راه اندازی گردید شما دوست گرامی ، می توانید با مراجعه به سایت ( شیراز فردا) از (TAB ) موجود در بالای صفحه اصلی قسمت "لینک دوستان" وارد قسمت مربوطه شده و لینک وبلاگ خود را اضافه نمایید امید است بتوانیم گامی در راه تعامل بیشتر با وبلاگ نویسان عزیز برداریم ضمنا هر ماه به سه نفر از دوستان به قید قرعه هزینه اینترنت اهدا خواهد شد. شاد و سربلند و پیروز باشید ارادتمند شما (مهندس پیام خوشاب)مدیر سایت شیراز فردا بدروود www.shirazefarda.com