گرد و غبار عربی کم بود حالا گرد و غبار و نمک داخلی در راه است.

حتماَ علاقمندان به مسائل زیست محیطی مطلعند از هشدارهایی که از وضعیت اسف بار و وخیم دریاچه ارومیه توسط کارشناسان محیط زیست کشور در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه ارائه شده استد. سایت ها را که دور می زدم، دیدم نوشته اند احتمال بارش 10 میلیارد تن نمک بر سر مردم منطقه آذربایجان.

نمی دانم چطور این رقم محاسبه شده است. شاید بر اساس غلظت شوری و حجم دریاچه محاسبه شده باشد. اما هر عددی که باشد باید دید آیا ساخت سد به بهانه توسعه (؟) لازم است یا حفاظت از حیات و سلامت حدود 6 میلیون مردم ساکن در اطراف دریاچه. و در وحله دوم پهنه وسیع تری از کشور.

تازه فقط مردم تحت تاثیر این بلیه نوظهور نخواهند بود اراضی زراعی و منابع طبیعی هم تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. نمی دانم این 37 سدی که روی رودخانه های ورودی دریاچه زده شده است برای چه سطحی از اراضی کشاورزی آب تامین می نماید یا چند مگاوات برق تولید می کند یا آب برای مصارف خانگی و صنعتی تامین می کند.

اما این در علم محیط زیست که وظیفه اش بررسی روابط بین اجزا مختلف اکوسیستم و ایجاد توازن بین اجزا مختلف می باشد، جایی برای بالا و پائین کردن این اعداد و ارقام و مقایسه ها وجود دارد که به نسبت هزینه - فایده مشهور است.انشائ الله که همه محاسبات درست بوده است!!

اما اخیراَ صدای سازمان محیط زیست هم به گوش می رسد که از دور فریادهایی می زند مبنی بر حشک شدن دریاچه ارومیه، تخریب محیط زیست، طوفان نمک و ... سوال بنده از این سازمان به نسبه عریض و طویل این است: "مگر وقتی که باید وظیفه خود را انجام می دادید، درست انجام داده اید که حالا داد و بی داد راه انداحته اید؟

برای ساخت هر پروژه ای باید گزارش ارزیابی اثرات زیست محیطی تهیه و بررسی می شد؟ کجاست این گزارشات؟ آیا نتایج آن ها مجوزی بوده برای ساخت بدون اشکال سدها.پس چرا تخریب و نابودی و ... پدیدار شده است.

من نمی دانم. فکر می کنم وظیفه انجمن ارزیابی اثرات زیست محیطی باشد که پاسخگوی این سوالات باشد. چون محیط زیست و وزارت نیرو پاسخی نخواهند داد.

این هم آرم انحمن ارزیابی زیست و محیطی است و آدرس سایتش:

http://www.iraneia.ir/

/ 0 نظر / 10 بازدید