حفاظت، اصلاح ساختار و اقتصاد محیط زیست 3 اولویت دولت تدبیر و امید در حوزه محیط ز

 سیدمحمد مجابی معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه خیابان ایران حاضر شد. در این برنامه به موضوعاتی مانند برنامه های دولت تدبیر و امید در حوزه محیط زیست،چالش های کمبود آب، اسلام و محیط زیست مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


ایران از معدود کشور هایست که یک اصل محیط زیست در قانون اساسی دارد

مجابی در ابتدای برنامه گفت: امروز به دلیل اینکه کیفیت زندگی مردم بسیار نقش مهم و اساسی دارد مسائل محیط زیست با جدیت بیشتری پیگیری می شود. در فرهنگ ایرانی اسلامی ما هم توجه خاصی به محیط زیست شده است به طور مثال پیامبر اکرم (ص) در هنگام جنگ دستور داده بودند از هر گونه تخریب و یا آلوده کردن چاه های آب خوداری شود، وقتی در زمان جنگ به اینگونه تخریب ها توجه می شده پس در زمان صلح باید مراقبت های بیشتری صورت پذیرد.ایران از معدود کشور هایست که یک اصل در قانون اساسی دارد و باید سپاسگزار مرحوم تقی ابتکار باشیم که پیشنهاد اصل 50 قانون اساسی را داده است و در واقع اصل 50 قانون اساسی تعریف مناسبی از توسعه پایدار است.

در دولت قبل شورای عالی محیط زیست منحل شد


معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: کشور ما نسبت به خیلی از کشورها بعد از جنگ جهانی دوم پیشرو در مورد مسائل زیست محیطی بوده است. در برنامه اول و دوم توسعه هیچ اثری از محیط زیست وجود ندارد اما در برنامه سوم یک فصل و در برنامه چهارم یک بخش محیط زیست وجود دارد. متاسفانه در دولت قبل به مباحث محیط زیست توجهی صورت نمی گرفت و حتی شورای عالی محیط زیست نیز منحل شده است در واقع وقتی نگاه دولتمندان به قسمت اصلی محیط زیست که شورایعالی محیط زیست است انحلال آن باشد در نتیجه عملکرد سیستم به نحوی می شود که نظارت به دست ارگان های دیگر می افتد و محیط زیست را یک مانع برای توسعه می بینند در حالی که محیط زیست توسعه را بسمت پایداری سوق می دهد.

ایشان ادامه داد: در دولت تدبیر و امید محیط زیست در سه بخش اصلی به ترتیب در اولویت قرار گرفته است بخش اول حفاظت است، در بخش دوم به موضوع اصلاح ساختار ها باید توجه بشود که خوشبختانه اولین جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست با حضور رییس جمهور برگزار شد و انشالله جلسات دیگر نیز به زودی برقرار خواهد شد و در بخش آخر توجه به اقتصاد محیط زیست در دستور کار دولت قرار دارد. بطور مثال یکی از مهمترین مباحث محیط زیستی بحث آلایندگی سوخت ها بود که تولید بنزین پتروشیمی از نظر ارزش اقتصادی به صرف نبود و همچنین بنزن که یک ماده به شدت سرطانزا است را وارد هوا می کرد اما با تلاش های وزارت نفت با وجود فشار های فراوان تولید اینگونه بنزین ها در کشور موقف شد.

نیاز به دو ایران داریم

سید محمد مجابی تاکید کرد: هر گونه فعالیت اقتصادی برداشت از منابع و تخریب را در پی دارد اما این میزان یک مرز و حدی دارد در حقیقت ظرفیت اکولوژی دنیا محدود است اما میزان برداشت از آن دو برابر ظرفیت کره زمین است ما باید دو کره زمین داشته باشیم تا پاسخگویی برداشت فعلی باشیم که این موضوع در مورد ایران هم صدق می کند و ما باید دو ایران داشته باشبم تا پاسخگویی نیاز مردم باشد. با توجه به اینکه ما یک کشور نیمه خشک و خشک هستیم مدیریت آبی برای ما بسیار مهم و حائزه اهمیت است.

وی افزود: از 120 میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر 90 درصد آن صرف کشاورزی می شود که این روند باید اصلاح شود و برای این موضوع دو راهکار وجود دارد؛ اول استفاده مناسب از سیستم های آبیاری  و دوم استفاده از آب مجازی. بطور مثال گاهی در زمینه کشاورزی ما محصولاتی را تولید می کنیم که بسیار آب مصرف می کنند و این محصول را با این آبی که بسیار گران است صادر می کنیم چه دلیل دارد ما به کشور های دیگر یارانه بدهیم در واقع اصلاح الگوی کشت یکی از مهمترین اقداماتی است که باید صورت بپذیرد.

مدیریت منابع آب در کشور مناسب نیست

معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد: در برخی صنایع مشاهده می کنیم هزینه های لازم برای پاکسازی آلودگی ها و تخریب های که آن صنعت وارد کرده به مراتب بسیار بیشتر از سودی است که دارد. البته کشورهای بسیاری بوده اند که چالش های زیست محیطی مشابه کشور ایران داشته اند اما آن دوران را پشت سر گذاشته اند. البته ما بعنوان کشوری که دارای 13 سال کم آبی است باید مدیریت و دقت بیشتری را برای صرف منابع آبی در پیش بگیریم. به طور طبیعی در حالت ایمنی باید 20 درصد بارش ها را برداشت و 80 درصد به طبیعت برود اما در حال حاضر 85 درصد برداشت داریم و تنها 15 درصد به طبیعت می رود.

در پایان مجابی گفت: باید نگاه ها توسعه پایدار را پیگیری کند و ارزش گذاری ها صورت بگیرد. این تلاش ها به ثمر نخواهد نشست مگر مردم عزیزمان مشارکت داشته باشند و در تمام دنیا مردم حقوق محیط زیستی خود را از دولت ها طلب می کنند و در تمام برنامه های زیست محیطی کشورهاشان پیش قدم هستند و خوشبختانه برنامه های سازمان کاملا شفاف و روشن است و امیدواریم با همکاری و همیاری مردم عزیزمان چالش ها و مشکلات محیط زیست کشور حل شود. 

/ 0 نظر / 35 بازدید