چراگاه عفونی: تغذیه دام ها با زباله.

طی یکی دو هفته اخیر مشغله کاری به حدی زیاد بود که امکان بررسی ایمیل ها نبود و فقط ایمیل هایی که باید پاسخ داده می شدند و یا ارتباط کاری داشتند را بررسی می نمودم. امروز مجال کوتاهی یافتم تا تعدادی از ایمیل های نسبتاَ مرتبط را بررسی و تعداد زیادی هم که جنبه اطلاعات عمومی داشتند را حذف کنم. در این میان عنوان ایمیلی را دیدم که برایم جالب بود: " چراگاه عفونی".

بنابراین ایمیل را بازکردم تا ببینم موضوع چیست؟ بله موضوع از این قرار است که منطقه ای محل دفن زباله ها است که ظاهراَ نام دیگرش مرتع است و بیچاره گوسفندان هم علوفه ای برای تغذیه ندارند لذا ناگزیر از مصرف زباله به عنوان خوراک می باشند. خوب بعدش هم معلوم است می شود گوشت و می چسبد به بدن دام و یا می شود شیر و می شود لبنیات و نهایتاَ در سفره هم میهنانان. عجب حکایتی است زباله ها از شهرها جمع آوری می شوند تا خدای ناکرده باعث عفونت و بیماری شهروندان نشوند ولی غافل از این که عفونت به شکلی دیگر وارد می شوند و فقط راه رسیدن تفاوت می کند.

یاد موضوعی افتادم. چندی پیش در مورد موضوعی راجع به دامداری در استرالیا مطالعه ای انجام می دادم با موضوعی برخورد کردم که برایم کمی دور از ذهن بود. برخی از دامداران که با خشکسالی مواجه می شوند اقدام به استفاده از ضایعات کارخانه های مواد غذایی می نمایند. ادارات بهداشت ملزم به بررسی کیفیت محصولات دامی تولیدی می باشند و در صورتی که میزان مواد غیر مجاز محصولات تولیدی بیش از حد خاصی باشد آن دامدار با مجازات های بسیار شدیدی مواجه می شود که نگو و نپرس. به همین سبب هم کسی به خود جرات نمی دهد که از این مواد برای تغذیه دام خود استفاده نماید.

اما بر عکس در کشور ما، کجاست آن نظارت. بنابراین می شود این که در گوشه و کنار این کشور دام ها از زباله ها تغذیه می کنند. این خبر و تصاویر ذیل را ملاحظه نمائید:

 در شهرستان شهرضا واقع در استان اصفهان، هر روز 15هزار گوسفند در منطقه دپو و دفن زباله های شهرستان به چرا می‌پردازند و سالانه 900 تن گوشت گوسفند و بز از چرا در زباله تامین می شود
 
 
1.jpg
 
 
2.jpg
 
3.jpg
 
4.jpg
 
5.jpg
 
6.jpg
 
7.jpg

 

/ 0 نظر / 32 بازدید