طرح باغ شهر و واگذاری 1000 مترمربع زمین

آقای احمدی نژاد طی یک هفته اخیر در دو نشست که اولی در استان سیستان و بلوچستان و دیگری در مورخه ۱۸ تیر در چهاردهمین اجلاس سازمان نظام مهندسی کشور بود بر تخصیص 1000 مترمربع زمین به هر خانوار ایرانی برای ایجاد باغ شهر تاکید ورزید. وی خاطر نشان کرد که: "می توان با این اهرم، شیوه شهرسازی در کشور را عوض کرد و  تا حدود ۱۰ درصد زمین واگذار شده را زیر ساختمان برده و الباقی آن را به باغ تبدیل کند."

اما باغ شهر چیست؟ 

بحث باغ شهر و شهرک‌های اقماری اولین بار توسط ابنز هاوارد، شهرساز انگلیسی، حدود یک قرن پیش به نام گاردن سیتی (Garden City) یا باغ شهر همراه با طرح شهرک‌های اقماری مطرح شده است. در کشورهایی مثل انگلیس که فضای سبز بیشتری وجود دارد شاید اجرای آن برای شرایط زمانی و مکانی آنجا تجویز شده باشد تا در قالب آن بتوانند جمعیت انبوه شهرهای بزرگ را به آنجا سر ریز کنند و از این طریق کمکی باشد که جمعیت کلان شهرها تخلیه گردد. این طرح در لندن موفقیتی نداشت و تنها 4 درصد از مردم شهر از این امکانات استفاده نمودند . در ساخت باغ شهر به جای افزایش تراکم در ارتفاع به سمت افزایش ساخت در سطح خواهیم رفت. در اردیبهشت 87 معاون امور مسکن و ساختمان وزارت مسکن هدف اصلی وزارت مسکن، اهداف  اجرای طرح باغ‌ شهر را صرفا حفظ فضای سبز موجود در اطراف شهرها و توسعه آنها دانست.

 باغ شهری که مد نظر ریاست محترم جمهور و هیات وزیران می باشد به نحوی در اذهان ایشان متبادر گردیده که می تواند سرریز جمعیت تهران را به حاشیه تهران سوق داد. طرحی که گفته می شود نتایج مطالعات شورای عالی مسکن  بوده اما به نظر و بنا به دلائل فراوان اجرای این طرح  ناثواب بوده و شاید ضربات جبران ناپذیری به موجودیت منابع طبیعی و محیط زیست کشور وارد آورد.
میانگین نزولات جوی کشور حدود 242 میلی متر در سال است و به طور متوسط هر چهار سال یکبار خشکسالی کشور را تهدید می کند. به بیانی دقیق تر هر 2.5 سال یک بار خشکسالی داریم که شدت های آن با هم فرق می کند. خشکسالی هم خاص مناطقی با ویژگی اقلیمی معین نمی باشد و در هر اقلیمی روی می دهد. هستند برخی نواحی کشور که از خشکسالی های مدید رنج می برند. آمدیم و طرح اجرا شد و تسهیلاتی هم برای ساخت و ساز و ... فراهم شد. به محض بروز خشکسالی کارهای بیولوژیک یعنی درختان غرس شده و باغچه کشت شده از هر نوعی که باشد خشک شده و طبعاً شاهد عرصه ای عاری از پوشش خواهیم بود که می تواند منشاء گرد و غبار گردد. برای این نوع گرد و غبار چه باید کرد؟

در فرهنگ ما آبادانی از آب گرفته شده است. هر جا آب هست حیات هست و برعکس. حال خشکسالی آمد آیا فرد یا خانواده ای را خواهید یافت که خانه خود در شهر را رها کند و برای خوش نشینی به باغ شهری که آباد نیست برود؟  

یکی از مسائلی که باعث می شود مردم ترجیح دهند در کلان شهرها زندگی کنند اشتغال است یعنی مردم هر جا که شب را بگذرانند صبح دم باید رو به سوی کلان شهر محل کار خود حرکت کنند. سوال این جاست آیا وزارت مربوطه تضمین می نماید که راه هایی به غایت کافی ایجاد نماید که اگر باغ شهر نشین ها قصد رسیدن به محل کار خود را داشتند  در ترافیک طولانی گرفتار نیایند؟

با اجرایی شدن این طرح و تخصیص عرصه ای 1000 مترمربعی به هر خانوار ایرانی اولاً اقشار ضعیف جامعه که عمده کارکنان شریف دولت نیز جزو آن می باشند، اولین فروشندگان عرصه می باشند و لذا این طرح از اهداف خود که همانا کمک به اقشار ضعیف می باشد دور می شود.

آزموده را آزمودن هم خطاست در استان فارس همین طرح اجرا شده است آیا بازخورد خوبی داشته است و یا راهکارهایی برای رفع معایب آن اندیشیده شده است که حالا می خواهیم در سطح کشور طرح را اجرا نمائیم.

قطعاً عرصه هایی که برای باغ شهر اختصاص خواهد یافت جزو عرصه های مرتعی کشور می باشند. فارغ از این که هم اینک مراتع فشاری بیش از دو برابر ظرفیت چرایی را تحمل می نمایند فشار 5.7 برابری ظرفیت تحمل جمعیت انسانی را هم تحمل می نمایند و واگذاری قطعات 1000 متری به 20 میلیون خانوار و احتساب راه های مواصلاتی و امکانات و زیرساخت های لازمه حیات مردم شهر نشین و .... وسعت این عرصه سر به فلک می زند و شاهد دامدارانی به مراتب فقیرتر و ضعیف تر خواهیم بود. امید است که اگر طرح می خواهد اجرا شود حقوق بهره برداران فعلی به خوبی تادیه شود.

 

 

/ 0 نظر / 42 بازدید