طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ٢٧ بهمن ۱۳٩۱

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نشست کشورهای آسیایی در مورد تنوع زیستی و خدمات زیست بومی، با حضور دهها نفر از متخصصان، صاحبنظران، کار‌شناسان ارشد و تصمیم گیران زیست محیطیبیش از 30 کشور آسیایی، طی هفته دوم اسفندماه در شهر رامسر برگزار خواهد شد.

اصغر محمدی فاضل معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با اعلام این خبر افزود: ایران در طول ۲۰ سال گذشته در عرصه جهانی محیط زیست نقش بسزایی داشته که میزبانی این نشست به نوعی دفاع از موقعیت ایران در حمایت، مدیریت و مشارکت مفاهیم تنوع زیستی در سطح بین المللی است.


فاضل با اشاره به برگزاری اجلاس منطقه‌ای آسیا اقیانوسیه درخصوص ساز وکار بین‌الدولی تنوع زیستی و خدمات زیست بومی (IPBES) که سال گذشته در تهران برگزار شد، ‌اظهار داشت: هدف از برگزاری نشست آتی این ساز و کار در کشورمان، تجزیه و تحلیل اطلاعات تصمیم‌گیری‌های انجام شده در اجلاس تهران و رویکرد جدید معاهده‌های زیست‌محیطی بین‌المللی و منطقه ای مرتبط با سیاستگذاری زیست محیطی است.

وی ادامه داد: در یک جمله می‌توان گفت تنوع زیستی جوهره و ارزشمند‌ترین گنجینه حیات بشری است و از بین رفتن آن، حیات نسل بشر را با مخاطرات جدی مواجه می‌کند و تنوع زیستی در اکوسیستم‌های خشکی، دریایی، ساحلی و آبهای داخلی اهمیت انکارناپذیری بویژه برای توسعه پایدار، رفاه حال انسان و کمک به کاهش فقر در دنیای امروز دارد، لذا شکی نیست که تصمیم‌گیرندگان سیاسی در خصوص تنوع زیستی می‌توانند تصمیمات کلیدی بگیرند و امیدواریم این نشست به افزایش سطح حفاظت تنوع زیستی منطقه و کشورکمک کند تا بتوانیم خسارات وارده به طبیعت را کمتر کنیم.

فاضل افزود: در سطح ملی بسیاری از سازمان‌ها و فرایندهای موجود بین تصمیم‌سازان و جوامع علمی برای حفظ تنوع زیستی و توسعه خدمات زیست بومی تاثیر دارند، اما وظیفه دولت تقویت این ارتباط است تا بتوان به طور موثری چالش‌های منجر به از بین رفتن تنوع زیستی و کاهش خدمات اکوسیستمی را کاهش دهد.

 

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در خصوص اهداف این نشست مشورتی گفت: ارائه گزارش و نظرات کشورهای منطقه، تشکیل کارگروه‌ها و نشست‌های تخصصی،‌ بررسی و تبادل اطلاعات کشورهای شرکت‌کننده در خصوص مستندات تهیه شده، بررسی راهکارهای اشتراک مساعی با سایر کنوانسیون‌های زیست محیطی و جمع‌بندی نظرات کشورها از جمله اهداف این نشست است.

فاضل در پایان گفت: کارشناسانی از برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP)، انستیتو علوم و فناوری زیست محیطی اکو (ECO-IEST)، سازمان همکاری اقتصادی(ECO) ، سازمان علمی فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد (UNESCO) ، و مرکز پایش جهانی حفاظت (UNEP-WCMC)، به عنوان ناظر در این نشست شرکت خواهند نمود.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :