طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ۱٥ بهمن ۱۳٩۱

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست:

معاون رییس جمهوری ورییس سازمان حفاظت محیط زیستدر دیدار با معاون و مشاورعالی وزیر محیط زیست عراق و هیات همراه گفت : دانشکده محیط زیست ایران از همه نظر برای آموزش کارشناسان عراقی در حوزه مقابله با پدیده ریزگردها و دیگر موضوعات زیست محیطی آماده است.محمدجواد محمدی زاده افزود: در حال حاضر ایران و چین دو کشور پیشرو در حوزه مقابله با گردوغبار در آسیا هستند و سازمان ملل در سال های 2011 و 2012 ایران را به عنوان یک کشور پیشرو و موفق در این زمینه به جهانیان معرفی کرد

معاون رییس جمهوری گفت: منشا اصلی پدیده ریزگردها ، کشورهای همسایه به خصوص عراق است از این رو برنامه ها و جلسات متعددی با مسوولان کشور عراق برگزار شده که بعد از پیگیری های زیاد ، این نشست ها و جلسات نتیجه داد.وی در ادامه گفت: 
 حضور این هیات عراقی در ایران نشانگر مصمم بودن مسوولان عراقی برای اجرای برنامه های مقابله با ریزگردها است. کشور عراق در حال حاضر ساختار لازم را برای اجرای برنامه عمل یا همان برنامه مقابله با ریزگردها پیش بینی کرده و منابع مورد نیاز را نیز اختصاص داده است.
محمدی زاده تاکید کرد: هم اکنون کارشناسان سازمان های بین المللی نسبت به پدیده ریزگرد حساس هستند و فعالیت های بین المللی متعددی در حال شکل گیری است . ایجاد دفتر منطقه ای در عراق و همکاری یونپ ( برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد ) و جف (صندوق جهانی محیط زیست سازمان ملل متحد)از جمله فعالیت های بین المللی در این زمینه است.
وی ادامه داد: دبیر کنوانسیون مبارزه با توسعه بیابان در سفر مشترکی که به دو کشور ایران و عراق داشت، برنامه های پیش بینی شده ایران در زمینه مقابله با ریزگردها را مورد تایید قرار داد و یونپ متقاعد شد تا یک صندوق مالی برای کمک به این موضوع ایجاد کند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابرازامیدواری کرد که به زودی تفاهم نامه ای با موضوع مشخص شدن منابع مالی این صندوق میان این سازمان و یونپ به امضا برسد.
محمدی زاده یادآور شد که در حال حاضر برنامه هایی به منظور مقابله با پدیده ریزگرد مشخص و نقشه راهی برای دو کشور ایران و عراق تهیه شده است . این برنامه ها در حال اجرا هستند. همچنین کارگروهی با عنوانکارگروه گرد و غبار در ایران فعال شده است
وی افزود : در حال حاضر ایران و چین دو کشور پیشرو در حوزه مقابله با گردوغبار در آسیا هستند و سازمان ملل در سال های 2011 و 2012 ایران را به عنوان یک کشور پیشرو و موفق در این زمینه به جهانیان معرفی کرد.
محمد جواد محمدی‌زاده امروز  در دیدار با هیئت عراقی در محل سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: هم‌اکنون زمینه‌های همکاری ایران و عراق فراهم شده است و موضوعات متعددی در تمامی زمینه‌ها بخصوص در زمینه مبارزه با گرد و غبار بین این دو کشور مطرح شده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: حدود 3 سال است که همکاری‌ها میان ایران و عراق در رابطه با مبارزه با گرد و غبار صورت گرفته است.وی به اراده جدی به وجود آمده میان مسئولان کشور عراق اشاره کرد و گفتایجاد اراده جدی میان مسئولان کشور عراق برای مبارزه با گردوغبار و بیابان‌زایی بسیار خوشایند است.
وی ادامه داد: خوشبختانه عراق ساختار لازم را پیش‌بینی کرده و برنامه‌های عملی را برای این کار تدوین کرده است، ضمن آنکه برای تأمین منابع انجام طرح‌های مبارزه با بیابان‌زایی پیش بینی‌های لازمی را انجام داده است.
معاون رئیس جمهور در ادامه اضافه کرد: به منظور جلوگیری از بیابان زایی در کشور، ایران مسئولین بین‌المللی را راجع به این پدیده بسیار خطرناک آگاه کرده است و از سازمان یونپ تقاضای تخصیص منابع مورد نیاز برای انجام طرح‌های مبارزه با بیابان‌زایی و تثبیت شن‌ها را داشته است.
محمدی‌زاده در ادامه یادآور شد: هم‌اکنون دبیر کنوانسیون مبارزه با توسعه بیابان زایی در رابطه با تائید برنامه‌های ایران متقاعد شده است و تلاش داریم تا کشور عراق نیز سریعاً عضویت این کنوانسیون را بپذیرد. به گفته وی به غیر از یونپ، جف هم همکاری لازم را در این زمینه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: اقدام بعدی این است که تمامی دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و ... برنامه معین برای تعیین نقشه راه بمنظور حرکت در این مسیر در داخل ایران و عراق تدوین کنند.
وی یادآور شد: ما برای فعالیت‌های مشترک با عراق هم‌اکنون کمیته مشترک همکاری را میان این دو کشور سامان داده‌ایم که این کمیته در قالب یک کارگروه ملی تحت عنوان کارگروه ملی گردو غبار در کشور فعالیت خواهد کرد.
محمدی زاده یادآور شد: در این خصوص شرکتهایی که توانایی دارند در امر مبارزه با توسعه بیابان‌زایی با عراق همکاری کنند را معرفی خواهیم کرد ،تا در راستای مبارزه با توسعه بیابان حرکت موثری آغاز شود.
وی با اشاره به تجربیات موفق ایران و چین در محدوده آسیا در حوزه مبارزه با توسعه بیابان گفت: سازمان ملل در سال 2011 و 2012 ، ایران را به عنوان کشور موفق در این رابطه معرفی کرده است.
محمدی زاده ادامه داد: تأکید بعدی بر مدیریت منابع آب است،ما قبول داریم که بارش های بارانی در کشور عراق در سالهای اخیر کم شده و برخی سدسازی‌ها در بالا دست و سایر کشورها آورده آب را به عراق محدود کرده‌اند و همچنین میزان دما نسبت به گذشته در این کشور 1.5 درجه بیشتر شده است و باعث تبخیر بیشتر آب شده است اما باید قبول کرد که روشهای سنتی آبیاری مزارع در این کشور باعث اتلاف منابع آب شده است .
محمدی زاده متذکر شد: براساس اطلاعات ماهواره‌ای بدست آمده می‌توان گفت با همین محدودیت آب می‌شود تالابها را مدیریت کرد .استفاده از نیروی انسانی متخصص برای انجام برنامه‌ها و طرحهای مشترک میان این دو کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.
معاون رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: در زمینه همکاری با کشور عراق و آموزش نیروهای متخصص اعلام آمادگی میکنیم.وی گفت: البته همکاری‌ها تنها در زمینه بیابان زایی و گردوغبار نیست در این زمینه لازم است اقداماتی در راستای ساماندهی پسماندها میان این دو کشور صورت گیرد.وی همچنین با اشاره به درختکاری 200 هزار هکتار از اراضی شهر کربلا توسط شرکتهای ایرانی ادامه داد: قرار است طی همکاری‌ها یک میلیون و هشتصد هزار کانون بحرانی کشور عراق با همکاری میان ایران و عراق ساماندهی شوند.
معاون رئیس جمهور اعلام کرد: مدیریت منابع آب امر بسیار مهمی است و باید با مدیریت این امر رطوبت زمین از بین نرود که در این زمینه اراده مسئولان کشور عراق جدی است.
وی بیان داشت: بین 85 تا 90 درصد ریزگردها منشأ بیرون از کشور دارند که 45 درصد آن مربوط به کشور عراق و بخشی از آن مربوط به کشورهای عربستان، اردن و سوریه می‌شود.
محمدی زاده یادآور شد: طی تفاهم‌های صورت گرفته با کشور عراق برای اجرای طرح‌های تثبیت شن‌ها مقرر شد تا یک میلیون هکتار از اراضی این کشور با پیش‌بینی منابع یک‌ میلیارد و 200 میلیون دلاری درختکاری شود.به گفته وی این رقم باید ظرف 5 سال از سوی کشور عراق اختصاص داده شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایران در خصوص تثبیت شن‌های روان کم‌کاری نکرده است.وی با اشاره به اینکه در زمینه ساماندهی تالاب‌ها اقدامات مناسبی صورت گرفته است گفت: با توجه به اینکه در روز جهانی تالاب قرار داریم در این زمینه برنامه‌ای در اهواز اجرا می‌شود.وی مهم‌ترین مسئله تالاب‌ها را حق آبه عنوان کرد.بعد از شرب باید اولویت اصلی تأمین آب برای تالاب‌ها باشد.
معاون رئیس جمهور بیان داشت: هم اکنون حدود 13 تالاب داریم که به نوعی با معضل تأمین آب مواجه‌اند و بدین منظور برای ساماندهی این تعداد تالاب برنامه‌های ویژه‌ای را پیش‌بینی کرده‌ایم.
معاون محیط زیست و مشاور عالی وزیر عراق به تشکیل کمیته سه‌جانبه در این رابطه اشاره کرد و گفت: اولین جلسه این کمیته با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ایران برگزار شد.
وی بیان داشت: تأکید ما این است تا کانال های ارتباطی مستقیمی با مسئولین محیط زیست ایران برای حل معضلات زیست‌محیطی و نیز حل بحران گردوغبار تشکیل شود.در آغاز سال 2013 سال میلادی امیدوار هستیم حداقل شاهد اجرای 2 طرح و برنامه در این زمینه باشیم.
در ادامه این دیدار ماجد حمید راضی مشاور رئیس مرکز تحقیقات آب‌وهوا و مسئول طرح‌های بیابان‌های محیط زیست عراق با تأکید بر شناسایی منابع بحران گردوغبار اظهار داشت: در این رابطه اقدامات مناسبی صورت گرفته است که از جمله می‌توان به تمایل برخی از شرکت‌های ایرانی برای درختکاری اراضی اطراف شهر کربلا اشاره کرد.
وی یادآور شد سازمان ملل متحد و سازمان یونپ در این جهت حرکت کرده‌اند تا کنسرسیومی برای مبارزه با گردوغبار تشکیل شود و قرار شد در این چارچوب شورای علمی تشکیل شود.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در خلال نشست‌ها و دیدارها بتوانیم از مسائل تئوریک به مسائل عملی و میدانی برسیم
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :