طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳٩۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): دبیرخانه سازمان ملل نیز سال 2013 را به عنوان سال بین المللی «همکاری در خصوص آب» تعیین نموده است.
بر اساس این گزارش به منظور ارتقاء مراسم جهانی بزرگداشت این روز و کمک به افزایش آگاهی ها در خصوص مسائل بحرانی که در مدیریت آب مطرح می باشند، یونسکو به عنوان آژانس راهبر انتخاب شده است.

آب، به عنوان پشتیبان کل حیات بر روی زمین، در نهایت روش زندگی ما را تعیین می کند. در بیشتر نواحی کشورهای توسعه یافته و نیز در حال توسعه، تهیه و حفظ آب به منظور رفع نیازهای مردم، به عنوان چالشی اساسی در مسیر توسعه پایدار شناخته شده است. اکوسیستم های مختلف بویژه جنگلها و تالابها، آب تمیز در دسترس برای جوامع بشری را، تضمین می نمایند. آب به نوبه خود، کلیه خدمات اکوسیستمی را پشتیبانی می نماید.
تالابها می توانند به کاهش خطرات ناشی از سیلاب کمک می نمایند. بازسازی خاک می تواند فرسایش و آلودگی را کاهش و آب در دسترس برای محصولات کشاورزی را آفزایش دهد. مناطق حفاظت شده می توانند در تهیه ی آب برای شهرها کمک کنند. اینها تنها چند مثال کوچک از ای هستند که چگونه مدیریت اکوسیستم می تواند به ما برای حل مسائل مرتبط با آب کمک نماید.
آب به عنوان منبع کل حیات روی زمین، یک مبحث اصلی و مشترک است که مدیریت آن، مستلزم همکاری می باشد. برای موضوع مدیریت آب، راه حل هایی در برنامه راهبردی تنوع زیستی 2020-2011 و اهداف آیچی آن گنجانده شده است.
دبیرخانه در اوائل سال 2013، انواع مواد کمکی از جمله یک صفحه اینترنتی حاوی پیامهای کلیدی و کتابچه ای در خصوص موضوع را برای کمک به بزرگداشت این روز تدوین خواهد نمود.
برای شرکت در این اقدام آماده سازی، دبیرخانه کنوانسیون از کلیه کشورهای عضو، سازمانهای غیر دولتی و سایر سازمانهای مرتبط دعوت نموده است که پیشنهادات خود را در خصوص نحوه گرامیداشت این روز جهانی ارائه دهند. فعالیتهای پیشنهادی برای این روز و اخبار به روز در زمینه آخرین پیشرفتها از طریق سایت تخصیص یافته به روز جهانی تنوع زیستی: http://www.cbd.int/idb/ در دسترس خواهد بود.
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :