طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٤ تیر ۱۳٩٠

هفته گذشته طرح محیط یار دانش آموزان به صورت نمادین در تهران افتتاح شد. در مراسم افتتاحیه فوق معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست ضمن تعریف و تمجید از پتانسیل های طرح فوق اعلام کرد که " این موضوع باعث می شود تا دانش آموزان در درجه اول با موضوع محیط زیست آشنا شوند و از طرف دیگر خانواده های خود را تشویق به حفظ محیط زیست کنند.


این طرح در سال گذشته به صورت نمادین در 12 استان کشور گشایش یافت و امروز این طرح با شرکت 400 دانش آموز دختر و پسر در تهران نیز گشایش یافت و طرح محیط یار برای سه مقطع دبستان، راهنمایی و سال های اول دبیرستان طراحی شده است.
وی اظهار داشت: محیط یاران با همکاری محیط بانان های سازمان حفاظت محیط زیست سعی می کنند یک شبکه فرهنگی - آموزشی برای حفاظت از محیط زیست فراهم کنند.
یزدی با اشاره به مزایای طرح محیط یار برای آموزش و پرورش گفت: با اجرای این طرح ظرفیت جدیدی برای فعال کردن دانش آموزان در یک عرصه مورد علاقه آنان فراهم می شود.
یزدی خاطرنشان کرد : هدف سازمان حفاظت محیط زیست سراسری کردن این طرح در تمام مدارس کشور است که این کار نیاز به بودجه فراوان دارد از این رو از صنایع، شرکت های بزرگ و یا بانک ها درخواست می شود به عنوان حامی مالی، سازمان محیط زیست را در اجرای سراسری این طرح حمایت کنند.

suzuki

این مطلب را که خوندم یاد دختری به نام سورن سوزوکی (Severn Suzuki) متولد و بزرگ شده ونکوور کانادا، افتادم. اون در زمینه مسائل زیست محیطی و عدالت اجتماعی از زمان مهد کودک فعالیت خودشو شروع کرده بود. در سن 9 سالگی، اون و تعدادی از دوستانش سازمان بچه های دوست دار محیط زیست (ECO) را تشکیل دادند. اعضاء این گروه بچه های متعهد به یادگیری و آموزش مسائل زیست محیطی به سایر بچه ها  بودند. سورن در سن 12 سالگی با پول توجیبی ها و کمک های مردمی تونست برای شرکت در اجلاس سال 1992 سران زمین ( ریو دو ژانیرو- 1992) به همراه چند تا از دوستاش به برزیل سفر کنه. در جریان این سفر اون فرصتی پیدا کرد تا یک سخنرانی قوی ارائه بده که بسیاری از رهبران جهان را به سکوت واداشت. سخنرانی اون چنان تاثیری از خود به جای گذاشت که تا مدتها به عنوان مدعو در کنفرانس های زیست محیطی شرکت می نمود.

بعدها در سال 2002 از دانشگاه ییل در رشته اکولوژی و بیولوژی تکامل مدرک لیسانس گرفت. همون سال یک مرکزاینترنتی  اطاق فکر با نامSkyfish project   راه اندازی نمود که هدف اون ارائه آموزش های زیست محیطی بود. در زمان دبیر کلی کوفی عناون اون و اعضاء شبکه اش کاری با عنوان " شناخت مسئولیت " را در اجلاس جهانی محیط زیست و توسعه که در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی (2002) برگزار شد ارائه دادند.

حالا باید دید فرق بین یک سمن (NGO)متعلق به بچه ها و یک دم و دستگاه با پشتوانه دولتی چیست؟ آیا چند سال بعد از این محیط یار های وطنی، طرفدار محیط زیست پیدا می شه؟ یک سوال دیگه هم اینه که آیا شرکت ها برای چنین کارهایی هزینه می کنند یا فقط فوتبال را حمایت می کندد؟

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :