طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها: کارگروه طرح ملی کنترل و پیشگیری پدیده خشکیدگی بلوط درسازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تشکیل شد.

به گزارش سایت پیام طبیعت سازمان جنگل ها، مهندس علیرضا اورنگی صبح امروز در جلسه شورای معاونین جهت انسجام بخشی  فعالیت ها و جلوگیری از تشتت آرا و نظرات در باره  امراض و آفات درختان جنگلی زاگرس، دکتر علی اوسط منتظری را به عنوان مسئول کارگروه تخصصی کنترل و پیشگیری  پدیده خشکیدگی بلوط ها تعیین کرد.


بر اساس این گزارش؛ معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب، معاون حفاظت و امور اراضی، معاون آبخیزداری، رییس شورای عالی جنگل، مدیر ترویج و مشارکت مردمی، مدیران کل دفاتر منابع امور جنگلی و حفاظت و حمایت، دو نفر محقق از موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع، یک نفرکارشناس مطلع از سازمان حفظ نباتات، دکتر ثاقب طالبی و دکتر پورهاشمی متخصصین جنگل، دکتر زبیری متخصص بیومتری جنگل، دکتر کیا دلیری متخصص آفات و امراض جنگل، خانم دکتر ابوالفتحی متخصص قارچ شناسی، دکتر شمس الواعظین متخصص مطالعات اقتصادی اجتماعی، دکتر فارسی متخصص حفاظت و حمایت جنگل و دکتر عبایی متخصص آفات و سه تن از مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان های حوزه زاگرس  از جمله اعضای این کارگروه شناخته شدند.

این منبع می افزاید: تا کنون اقدامات مختلفی از سوی سازمان جنگل ها برای کنترل و پیشگیری آفات و امراض و خشکیدگی  بلوط های زاگرس انجام شده که در این میان می توان اقداماتی  نظیر تشکیل کارگروه های کارشناسی، برقراری جلسات متعدد با اعضای هیات علمی دانشگاه، شناسایی مناطق آسیب دیده، برقراری تفاهم نامه با سازمان جغرافیایی  جهت تهیه عکس های هوایی ، دستورالعمل تهیه اقدامات پیشگیرانه و پهنه بندی مناطق تحت تاثیر، شناسایی شدت آلودگی، کنترل و ساماندهی دام در عرصه، هرس کردن و قطع پایه های درختان آلوده و سوزاندن و معدوم ساختن آن و همچنین برقراری کلاس های آموزشی برای مردمان جوامع محلی  و حاشیه زاگرس  را نام برد.     
رییس سازمان جنگل ها همچنین بر اجرایی شدن دستور العمل ذیربط و ضرورت کنترل، نظارت و پایش و ایجاد سیستم هوشمند جهت پوشش روند خشکیدگی در زاگرس، بکار گیری از منابع خارجی و کارشناسی، هماهنگی با مراکز تحقیقاتی استان ها، بهره مندی از پتانسیل مردم محلی و جوامع تحت تاثیر  تاکید فراوان داشت .
علیرضا اورنگی در خاتمه  به دلیل اهمیت اساسی جنگل های زاگرس از مدیران ارشد سازمان خواست  در تهیه و تدوین طرح های سازمانی اولویت اصلی خود را به طرح خشکیدگی بلوط اختصاص دهند.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :