طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۱

روزهای 19 و 20 شهریور ماه در کارگاه آموزشی تعمیم پروژه ترسیب کربن که به همت دفتر امور بیابان و با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در دارآباد واقع در ارتفاعات البرز جنوبی شرکت نمودم.

پروژه ترسیب کربن در حسین آباد غیناب استان خراسان جنوبی اگر چه هدفش افزایش ترسیب کربن بود اما در واقع به دنبال یافتن الگوی مشارکتی مدیریت منابع طبیعی بود و حال به گفته کارشناسان و مسئولین مختلف داخلی و بین المللی که آخرین آن ها آقای آجای چیبر معاون دبیر کل سازمان ملل متحد، دستیار ریاست برنامه عمران ملل متحد و مدیر منطقه آسیا- اقیانوسیه بود " این پروژه در رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده اش موفق بوده است".در این لینک نامه تشکر آمیزش آقای چیپر ارائه شده است

پروژه های بین المللی بسیاری در ایران و سایر کشورها اجرا شده ولی شوربختانه همواره پروژه برای پروژه بوده و بعد از خاتمه هم هرگز دست آوردی به همراه نداشته و چه بسا در سال های بعد هیچ سندی هم از خود به جا نگذاشته تا کسی بخواهد علل شکست و ناکامی پروژه را بررسی کند. 


اما این بار، اولین مورد است که پروژه ای مدعی است دست آوردهای قابل ارائه ای به همراه داشته است و در اولین گام آن را به استان های دیگر تعمیم می دهد. در جلسه یادشده آقای دکتر مورالی معاون نماینده مقیم برنامه عمران ملل متحد در تهران ضمن تقدیر و تشکر از سازمان جنگلها و دولت ایران به واسطه اجرای پروژه موفق ترسیب کربن از قابل ارائه بودن این پروژه به عنوان پروژه ای موفق در سطح جهان سخن به میان آورد. 

قابل ذکر است که در قالب پنجمین گزارش کشوری مقابله با بیابان زایی ج.ا.ایران این پروژه به عنوان یک Best Practice به کنوانسیون یاد شده معرفی گردید. 

گزارش رسانه ای این کارگاه را از روی این لینک می توانید بخوانید.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :