طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠
امروز ایمیلی به این عبارت دریافت نمودم که بد ندیدم آن را هم برای ملاحظه دوستان منتشر کنم.
"شنیده بودم که رضاشاه دستور داده بود درختهای باعمر بالای 10سال را بکارند تا درختها زودتر خودرا نشان بدهند به او گفته بودن قربان درخت با این سن اگر جابجا بشه نمیگیره گفته بود بگین رضاشاه گفته بگیر میگیره. باورم نمی شد تا این عکس را دیدم وجالبه همه درختها به خاطر دقت عزیزانی که زحمت کشیدند گرفته، روح تمامی ان زحمت کشان شاد"
 
تصویری از تهران قدیم که نشان می دهد 
عده ای در حال کاشت درختان چنار و
 ساخت خیابان پهلوی (ولی عصر) هستند. در دورنمای تصویر
 به جز هتل استقلال ، ساختمانی به چشم نمی خورد
 
 یاد داشت بنده:
راستش این عکس مربوط به رضا نمی تونه باشه ولی به هر حال در نفس عمل فرقی نمی کنه. اما در هر حال قطعاَ بخشی از درختانی که منتقل می شدند خشک می شدند که امری طبیعی است و کاش دسترسی به اعداد و ارقام می داشتیم تا ببینیم میزان موفقیت در جه حدی بوده و با شرایط و اقدامات امروز مقایسه می کردیم.
اما به هر تقدیر چون آن موقع "عزمی" بود برای این که منطقه مورد نظر سرسبز دیده شود لذا مدیر پروژه با هر عنوانی که بود. رئیس بلدیه یا شهردار یا مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهر تهران و ... می دانست که باید اینجا درخت سبز دیده شود یعنی نتیجه ای قابل رویت در فرجه ای مقرر. وی کار را طوری هماهنگ می کرد که به نتیجه برسد.
اما الان روز درختکاری داریم که با بوق و کرنا داخل مرتع، درخت می کاریم و یک آبیاری نیم بند و خداحاقظ تا سال بعد. اگر گرفت که چه بهتر و اگر نگرفت هم حتما قسمت نبوده. توصیه می شود مسئولین امر قبل از این که طبیعت دوستان را برای کاشت درخت به عرصه ببرند تمهیدات لازم برای آبیاری و نگهداری های بعدی را هم در نظر بگیرند تا خدای ناکرده طبیعت دوستان حرفه ای دچار سرخوردگی نشوند و از شرکت در مراسم های بعدی امتناع نورزند.
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :