طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۱

خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران: خانم دکتر مبرقعی و آقای دکتر لیاقتی پس از بازگشت از اجلاس اقتصاد اکولوژیک و اجلاس ریو +20 که به طور متوالی در ریودوژانیرو برزیل برگزار شد، دیروز در کارگاهی در انجمن ارزیابی محیط زیست ایران به بررسی نتایج و دست آوردهای این اجلاس پرداختند.


در بخش اول این کارگاه به تجزیه و تحلیل تفصیلی قطعنامه خروجی اجلاس به نام "جهانی که ما می خواهیم" پرداخته شد، و در بخش دوم میزان تحقق توسعه پایدار از اجلاس سران زمین در 1992 تا اجلاس اخیر 2012 مورد ارزیابی قرار گرفت.
مطابق گزارش این دو استاد دانشگاه تهران، به نظر می رسد که مهمترین اتفاق های مثبتی که در حد فاصل این دو دوره رخ داده است، کاهش نرخ رشد جمعیت به ویژه در کشورهای توسعه یافته و پیشی گرفتن نرخ رشد تولید غذا به نرخ رشد افزایش جمعیت و در نتیجه کاهش افراد گرسنه در کره زمین است.

ز دیگر اتفاق هایی که می تواند امیدواری بیشتر علاقه مندان به زمین را به همراه داشته باشد می توان به رشد و بهبود شاخص های توسعه انسانی، افزایش تعداد صندلی در اختیار زنان در مجالس کشورهای مختلف (حدود 60 درصد کرسی های مجالس)، کاهش قابل توجه در مصرف مواد مخرب ازن (مصرف نزدیک به صفر)، افزایش دسترسی به آب سالم و سیستم تصفیه فاضلاب برای عموم مردم و همچنین افزایش بی سابقه در وسعت مناطق حفاظت شده ( افزایش 1200 درصدی) اشاره نمود.
و از اتفاق های نامطلوبی که در این دوره 20 ساله بر خلاف توافق های اجلاس سران رخ داده است می توان افزایش نسبت جمعیت شهر نشین (بیشتر از نصف جمعیت کره)، افزایش برداشت از منابع زمین، افزایش رها سازی دی اکسید کربن به میزان 36%، افزایش 4/0 درجه سانتی گراد در میانگین دمای کره زمین و در نتیجه افزایش ذوب شدن یخ های قطبی و افزایش سطح تراز آب دریاها، کاهش قابل توجه در مساحت جنگل های مانگرو به ویژه در آمریکای جنوبی و همچنین کاهش بسیار در تنوع زیستی سیاره زمین را نام برد.
این دو عضو انجمن ارزیابی ایران حضور ایران در این اجلاس را کمرنگ ارزیابی نمودند.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :