طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠

به نقل از سایت سازمان محیط زیست:

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی محمد جواد محمدی زاده معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حاشیه نشست شورای منطقه ای مدیریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکید کرد: این نیاز آبی باید با اجرای طرح های بارورسازی ابرها، انتقال آب بین حوضه ای و صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی تامین شود.
 
وی، همچنین با اشاره به نشست  این شورا گفت: در این نشست توافقات کلی برای برون رفت از بحران این زیست بوم ارزشمند بین الملل صورت گرفت. 
                         
وی، هدف از برگزاری این نشست را بررسی راه های عملی کردن مصوبات ستاد ملی دریاچه ارومیه و تاکیدات رئیس جمهوری برای احیای تالاب بین المللی و ارزشمند این دریاچه عنوان کرد.         
                                                  
محمدی زاده گفت: براساس این توافقات وزارت جهادکشاورزی مکلف شد با استفاده از فناوری های نوین نسبت به صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی اقدام کند که در قالب این تعهد این وزارتخانه موظف شد در مدت 3 سال یک میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی و به دریاچه ارومیه اختصاص دهد.

رییس سازمان محیط زیست، جلوگیری از تخصیص جدید آب در حوضه آبریز نسبت به صنایع آب بر، جلوگیری از افزایش مصارف آب، تدوین ساختار برای شورای منطقه ای مدیریت حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مدیریت استانداران را از دیگر مصوبات نشست امروز اعلام کرد.

رییس دبیرخانه ستاد ملی بحران دریاچه ارومیه در ادامه تشکیل دبیرخانه دایمی شورای منطقه ای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی را از دیگر مصوبات نشست عنوان کرد.     
                                                       
وی گفت: همچنین در قالب این دبیرخانه به ریاست استاندار آذربایجان غربی، کارگروه هایی با هدف تامین حق آبه دریاچه ارومیه، برخورد با برداشت های غیرمجاز و اتخاذ تمهیدات لازم برای بهینه سازی مصرف آب در حوضه آبریز تشکیل می شود.

محمدی زاده همچنین با اشاره به بارورسازی ابرها به عنوان یکی از راههای برون رفت دریاچه ارومیه از شرایط فعلی، اظهارکرد: این طرح پس از اتمام مطالعات امسال به صورت آزمایشی اجرا و طی آن شاهد افزایش 20 الی 25 درصدی بارندگی در کشور بودیم که این طرح امسال در حوضه آبریزدریاچه ارومیه اجرایی می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تلاش برای افزایش آورد رودخانه ها را از دیگر مصوبات نشست  برشمرد و گفت: در قالب این طرح عملیات انتقال آب بین حوضه ای از استانهای آذربایجان شرقی و کردستان تسریع می شود.

محمدی زاده خاطرنشان کرد: بخشی از طرح انتقال آب بین حوضه ای در حال اجراست و 15 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بخش دیگری نیز با اتمام مطالعات وارد فاز اجرایی می شود.   
                                                                               
وی، مدت زمان اجرای این طرح ها را پنج سال اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط بحرانی دریاچه ارومیه باید تلاش ها برای اجرای این طرح ها و احیای دریاچه ارومیه سرعت بگیرد.  
                                                           
رییس دبیرخانه ستاد ملی بحران دریاچه ارومیه در خصوص انتقال آب از زرینه رود به استان آذربایجان شرقی نیز گفت: طرح های انتقال آب حاصل مطالعات جامع وزارت نیرو است و این وزارتخانه به طور حتم برای تمام مصارف آب درکشور برنامه ریزی لازم را انجام داده است.

محمدی زاده با اعلام آمادگی برای محدود سازی مصارف کشاورزی و صنایع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهارکرد: تلاش می شود با همکاری وزارت نیرو و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اجرای طرح های آبخیزداری مولفه های برون رفت از بحران زیست محیطی دریاچه ارومیه را افزایش دهیم.

نظر بنده:

چند پروژه سازمان فوق الذکر پیشنهاد کرده است آیا بررسی های لازم و یا به عبارتی کار کارشناسی انجام شده است یا اجرای پروژه ها بر اساس اصل انکارناپذیر آزمون و خطا پیش خواهد رفت؟ اگر بررسی و یا به تعبیری کار کارشناسی انجام شده است، آیا ابعاد اقتصادی - اجتماعی به واقع دیده شده اند یا با سطحی نگری بررسی شده است؟

برخی از این پروژه ها مانند کاهش سطح برداشت آب برای مصارف کشاورزی و صنعت، هزینه های گزافی به همراه دارد؟ بیکاری مردم، کاهش درآمد و ... آیا برای جبران خسارات مردم راه کاری اندیشیده شده است؟ محاسبات هزینه فایده آن چطور؟

مخلص کلام: کاش برنامه فوق در معرض دید عموم قرار می گرفت تا کلیه صاحب نظران ابراز نظر می کردند تا مبادا وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه با سرعت زائدالوصف تری بحرانی تر شود.

 

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :