طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۱

حداقل از اواسط دهه 80 خودمان نه فرنگی مد شده که مدیریت جامع بهتر از مدیریت ایزوله و جزیره ای است. تا این جا کسی منکر این موضوع نیست. اما این که چرا نزدیک به یک دهه از زمان طرح موضوع گذشته و هنوز هیچ گام عملیاتی برداشته نشده را باید جست. چند شرکت تهران نشین هم قراردادهایی با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور منعقد و به زعم خود روند تدوین و تهیه طرح های مدیریت جامع منابع طبیعی و یا مدیریت جامع منابع طبیعی در حوزه های آبخیز را ارائه دادند.


راستش این مطالعات از کنار هم چینش شرح خدمات طرح های جنگل، مرتع و بیابان و آبخیزداری شروع و بعد حذف نقاط اشتراکات تداوم یافت آخر الامر هم سازمان پیاده و آن ها سوار خداحافظ خداحافظ. نهایتاً موضوع به شورای عالی منابع طبیعی و آبخیزداری سازمان سپرده شد که الله اعلم چه وقت خروجی آن را خواهیم دید.

البته در این میان دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران هم قطب علمی مدیریت پایدار حوزه های آبخیز دارد که از آن ها در خصوص مدیریت جامع  هنوز چیزی برون نتراویده است.

بگذزیم در این جا دو سایت مرتبط با موضوع مدیریت جامع منابع طبیعی معرفی می شود که عبارتند از:

1- ایکاردا یا مرکز تحقیقات کشاورزی در مناطق خشک مستقر در حلب سوریه. این مرکز تحقیقات در حال حاضر مرکز علمی پشتوانه اجرای پروژه منارید یا تقویت و انسجام سازمانی برای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی است. آدرس این سایت عبارتست از:

http://www.icarda.cgiar.org/INRMsite/

دومین سایت هم مربوط به ژورنال جامعه و اکولوژی است که از این آدرس می توانید به آن دسترسی یابید.

http://www.ecologyandsociety.org/issues/view.php?sf=9

به نظرم همکارانی که تمایل دارند در این زمینه قلمی بزنند و یا وارد بحث شده و اظهار نظر نمایند لازم باشد اول با موضوع آشنایی یابند و بعد بسم الله . این آشنایی هم مستلزم مطالعه است که ای بابا....

 

 

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :