طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت ایرن:

محمدی‌زاده خبرداد: ارسال نامه گله‌آمیز به عراق در خصوص ریزگردها
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه 23 استان کشور درگیر موضوع پدیده گرد و خاک هستند، از ارسال نامه گله‌آمیز ایران به طرف عراقی خود در خصوص برخورد با کانون‌های گرد و غبار در این کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا مهندس محمدجواد محمدی‌زاده، معاون رییس جمهوری روز چهارشنبه با اشاره به اینکه 17 کشور در منطقه ما متاثر از پدیده ریز گردها هستند گفت: علاوه بر ایران، کشورهای منطقه نیز با این پدیده مواجهند و این در حالی است که تنها 10 درصد مشکل گرد و خاک متعلق به داخل کشور و حدود 90 درصد مربوط به خارج از کشور است.


هنوز هم برخی تالاب‌های ما تولید ریزگرد می‌کنند


وی با اشاره به اینکه هنوز هم برخی تالاب‌های ما تولید ریزگرد می‌کنند افزود: بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان‌ جنگل‌ها عملیات مالچ پاشی برای 150 هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی کشور که جزو کانون‌های گرد و خاک هستند امسال اجرایی می‌شوند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اختصاص بودجه یک میلیارد دلاری برای مهار آبهای سطحی دریاچه ارومیه، احیای تالاب‌ها و مهار ریزگردها خبر داد و گفت: عملیات مالچ پاشی و تثبیت شن‌های روان به طور جدی در دستورکار قرار گرفته است به شکلی که از سال گذشته این عملیات در 200 هزار هکتار از عرصه‌های استان خوزستان آغاز شده است.


دستگاه‌های تصفیه هوا در کلاس‌های درس، سربازخانه‌ها و ادارات دولتی نصب می‌شود

وی با اشاره به تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی 22 استان درگیر در پدیده گرد و خاک گفت: در عین حال برای فضاهای بسته‌‌ای مانند کلاس‌های درس، سربازخانه‌ها و ادارات دولتی تکنولوژی تصفیه هوا و مهار ریزگردها به صورت پایلوت اجرایی شده است که امیدواریم در سال جاری با ورود این بخش به فاز صنعتی بتوانیم تمامی این مراکز را به این سیستم‌ها مجهز کنیم تا در صورت بروز پدیده گرد و خاک در داخل این مراکز با مشکلی مواجه نباشیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه متقاعد کردن کشور عراق نیز یکی از مسائل عمده در زمینه برخورد با پدیده ریزگردهاست گفت: خوشبختانه صحبت‌هایی در این خصوص انجام شده است و اخیرا هم نامه گله آمیزی به طرف عراقی ارسال شده و خواستار عملیاتی کردن طرح‌ها شده‌ایم که امیدواریم قول‌هایی که داده‌اند هرچه سریعتر اجرایی شود.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :