طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩۱

به نقل از سایت ایرن

ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، اولین هم‌اندیشی علمی بین المللی ریزگرد با منشاء طبیعی و روش‌های کنترل آن درایران 5-3 خردادماه در کرمانشاه با حضور وزیر بهداشت و درمان و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.

این گزارش می افزاید: بررسی و شناسایی کانون های اصلی انتشار ریزگرد، علل شکل گیری پدیده ریزگرد، تحلیل و بررسی مدل های انتشار ریزگرد، شناسایی و بررسی کمی و کیفی ریزگردها، روش های کاربردی کنترل ریزگردها از مبدا، بررسی اثرات اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و زیست محیطی ریزگردها، معرفی فناوری ها و تجربیات جهانی درخصوص مهار و کنترل ریزگرده از محورهای اصلی این هم اندیشی است.


همچنین نشست هم اندیشی ریزگردها با هدف چاره اندیشی در کوتاه مدت و میان مدت برای شناسایی، کنترل و مقابله با پدیده ریزگردها با منشاء طبیعی در سطح ملی و منطقه ای، و همچنین شناسایی آلایندگی و اثرات ناشی از آن و ارائه راه حل های ممکن مبتنی بر پژوهش های علمی تشکیل می شود.

گفتنی است ،نشست هم اندیشی برای شناسایی و کنترل ریزگردها با منشاء طبیعی، در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با مشارکت دانشگاه رازی و همکاری متخصصین مجرب دانشگاهی و مسئولین اجرایی ملی، منطقه ای و بین المللی و صاحبان تجربه پیرامون پدیده ریزگرد، پیامدها وشیوه های کنترل آن قصد دارد با استفاده از تجارب جهانی و منطقه ای حول محورهای اصلی مقابله با پدیده مذکورشامل:کانون های انتشار، علل شکل گیری، مدل های انتشار، انتقال آلاینده ها، شناسایی کیفی و کمی و اثرات فیزیکوشیمیایی آلاینده ها، اثرات زیست محیطی، اقتصادی، بهداشتی و کنترل آنها در محل تولید، مسیر انتشار و مقصد انتشار، به تبادل نظر و مطالعات علمی و پژوهشی پرداخته و حاصل مساعی خود را به صورت پیشنهادات کاربردی و برای استفاده از بهترین فن آوری در راستای حل مشکل منطقه ای ارائه نماید.

اما روند برگزاری همایش های مربوط به گرد و غبار سیر صعودی طی می کند و فاصله زمانی بین آن ها نیز بسیار کوتاه شده است به عنوان نمونه می توان به برگزاری همایشی در این زمینه با عنوان نخستین همایش ملی مدیریت گرد و غبار در خرم آباد اشاره کرد که تنها یک هفته قبل از این همایش یعنی در مورخه 28-27 اردیبهشت برگزار شده بود اشاره داشت. امیدوارم روزی همایشی برگزار شود که جمع بندی همایش های قبلی را ارائه دهد بلکه به کار آید.....

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :