طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠

قبلاَ در نوشتاری گفته بودم که مراتع تحت فشار زائد الوصفی از ناحیه جمعیت انسانی مازاد بر ظرفیت مرتع ( 5.7 برابر ) و جمعیت دامی مازاد بر ظرفیت چرا ( 2.2 برابر) قرار دارند. در سال های گذشته کمیته امداد برای کمک به اقشار آسیب پذیر ساکن روستا کمکی ارائه می داد برای خرید تعداد محدودی دام ( 10-5 دام) که این مساله مورد اعتراض واحدهای  استانی و ستادی سازمان جنگل ها و مراتع بود که متاسفانه به جایی نرسید و خبرها حاکی است که همچنان این روند ادامه دارد.

اما از سال گذشته و با شروع پرداخت یارانه ها بسیاری از روستائیان مازاد هزینه کرد خود یا به عبارتی پس انداز خود را مصروف خرید دام می کنند که هم سرمایه گذاری است و هم اشتغال زایی و البته درآمد زایی.

ورود دام به مرتع و تعلیف آن ها منوط به مجوزی به نام پروانه چرا است که ادارات کل منابع طبیعی بر اساس قوانین و دستورالعمل های مربوطه صادر می نمایند. با ورود هر یک راس دام اضافه به مرتع شاهد تخریب مراتع خواهیم بود.

جهت مزید اطلاع به نوشتاری با عنوان " افزایش جمعیت بز نشانه تخریب گراسلندها مراجعه نمائید"

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :