طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱

چندی پیش شنیدم که موسسه جایکای ژاپن پروژه ای در زمینه حفظ و احیائ جنگل ها و مراتع استان چهار محال و بختیاری دارد. دیگه خبری نشد گفتم لابد حرفی بود مثل حرف های دیگر، چون اگر بنا بود کاری انجام شود، در سطح ملی هم دفاتر ستادی باید مطلع می شدند و به هر حال اهمیتی ندادم تا چند روز پیش که یکی از دوستانم که مامورتی به آن دیار داشت خبر از اجرای این پروژه در آن استان داد. والله چه بگویم. اگر بنا بر احیاء باشد با زور و تامین اعتبار هم می شود عرصه را احیا کرد ولی اگر بنا بر این است که روشی جدید ارائه شود خوب بد نبود در سطح ملی هم طرح ارائه می شد تا ایرادات احتمالی برطرف و اگر هم ایرادی نداشت که یک بازآموزی و ظرفیت سازی برای کارشناسان باشد.به نقل از سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی - اول آبان ماه 1390- 

به گزارش ایرنا، 'سه ایچی میشیما' روز چهارشنبه در نشستی با مسوولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان افزود: میزان اعتبار اجرای این پروژه افزون بر15میلیون و 250 هزار ین است.

وی اظهار داشت: شش میلیون ین از این اعتبار برای طرح جنگل و مرتع ،شش میلیون و 250 هزار ین برای توسعه جوامع و سه میلیون ین نیز برای آموزش هزینه می شود.

وی کمبود اعتبار، تملک و مسایل حقوقی اراضی و در مواردی اجرای پروژه با تاخیر زمانی را از مشکلات مقابل روی اجرای این طرح عنوان کرد.

وی با بیان اجرای این پروژه طی پنج سال اظهار داشت: باوجود تاخیرهایی که تا کنون اتفاق افتاده درصدد هستیم ، پروژه تا سال 2015 به پایان برسد.

میشیما تصریح کرد: در طول اجرای این پروژه تحقیقاتی 10 روستا مطالعه و از این تعداد پنج روستا شامل مازرشته، دورک سفلی، طارم و رباط کوه، تبرک سفلی و گزستان به عنوان هدف اجرای طرح شناسایی شده است .

کارشناس اجرایی این پروژه، تقویت جنگلهای منطقه بازفت و کنترل فرسایش خاک این منطقه را ازاهداف اجرای پروژه تحقیقاتی جنگلداری 'جایکا' عنوان کرد.

معاون فنی مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری نیز در این جلسه برتوجه وی‍ژه به مشارکت افراد محلی و بومی در اجرای طرح های صیانت از جنگل ها و مراتع تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه،این پروژه مشارکتی است باید از همکاری بیشترساکنان منطقه بخصوص زنان در اجرای آن بهره گرفت و امور بیشتری را به آنان محول کرد .

'علی محمد محمدی' تنوع بخشی به روشها و بهره گیری از مشارکت دیگر ادارات و دستگاههای اجرایی را از دیگر الزامات این پروژه عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، طرح بین المللی جنگلداری و حفظ مراتع چهارمحال و بختیاری باهمکاری جمعی از کارشناسان سازمان ژاپنی جایکا از سال 2010 تا 2015 بصورت پایلوت درمنطقه بازفت شهرستان کوهرنگ اجرای و درصورت موفقیت دراستانهای دارای شرایط مشابه عملیاتی می شود .

این جلسه با حضور کارشناسان سازمان جایکا ژاپن ، معاون آبخیزداری سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور و جمعی از مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :