طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
 
نویسنده: حسین بدری پور - جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۱

به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست:

وجود فلزات سنگین در ترکیبات مواد سازنده اسباب بازیها موجب ایجاد مسمومیتهای حاد در کودکان می شود وجود فلزات سنگین در ترکیبات مواد سازنده اسباب بازیها موجب ایجاد مسمومیتهای حاد در کودکان می شود که از جمله این فلزات سرب، جیوه، کادمیم و ارسنیک است که قرارگیری در معرض آن موجب لطمات جبران ناپذیر به کلیه، شش و کبد می شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (‌پام ) ، در تحقیقی که توسط کارشناسان بررسی پسماند ویژه و  بررسی آلودگی آبهای سطحی سازمان حفاظت محیط زیست ، دفتر آب و خاک سازمان انجام شد ، مشخص شد که بازی بخشی مهم از پرورش کودکان و اسباب بازی بخش جدا نشدنی بازی در هر سنی است که می تواند باعث افزایش رشد ذهنی، تحریک خلاقیت و ارتقاء واکنشها و یادگیریهای اجتماعی شود

تجربه کردن اسباب بازیها خیلی زود بعد از تولد شروع می شود و در طول دوره کودکی ادامه می یابد. اسباب بازیهای ایمن باید ضمن دارا بودن طراحی خوب و تناسب سنی، بادوام و غیرسمی باشند

فتالات یک ماده شیمیایی خطرناک است  که عمدتا در اجسام پلاستیکی نرم و قابل ارتجاع یافت می شود و از طریق پوست، تنفس و بلع جذب می شود وبه دنبال آن  موجب لطمه به کبد، کلیه، دستگاههای تناسلی، تنفسی و ابتلا به آسم و سرطان می شود.

براساس مطالعات انجام شده دی ایزو نونیل فتالات (DINP) یکی از رایجترین و خطرناک ترین مشتقات این ماده است که در دندانی ها، اردک حمام (bath duck) و پستانک و سر شیشه ها کاربرد دارد.

(BPA): bisphenol-A حتی در مقادیر کم یکی از عوامل ایجاد اثرات اولیه سرطان و تغییرات اولیه ژنتیکی مربوط به آن است که در ترکیب رایج بطریهای شیر کودکان موجود است . استفاده از این ماده به دلیل تجمع در بافت زنده می تواند در کودکی به اختلال در رشد و نمو و در بزرگسالی سرطانهای سینه، رحم، پروستات و کاهش سطح هورمون تستوسترون را باعث گردد.
وجود فلزات سنگین در ترکیبات مواد سازنده اسباب بازیها موجب ایجاد مسمومیتهای حاد در کودکان می شود . از جمله این فلزات سرب، جیوه، کادمیم و ارسنیک است  که قرارگیری در معرض آن موجب لطمات جبران ناپذیر به کلیه، شش و کبد  می شود .
 مواد شیمیایی درصورت دارابودن خصوصیاتی همچون  اثرات سمی ،  آسیب پذیری افراد و  درمعرض قرارگیری کافی خطرناک هستند . کودکان واسباب بازیها موارد ویژه این مثلث هستند که به اصطلاح « مثلث خطر» نامیده میشود. چراکه کودکان در برابر مواد شیمیایی بسیارآسیب پذیر هستند و از طریق اسباب بازیها در معرض این مواد واقع می شوند.
 درصورتیکه مواد شیمیایی مورد مصرف در اسباب بازیها سمی و قابل انتقال به بدن کودکان باشند، اثرات نامطلوبی را می توانند موجب شوند. قرارگیری در معرض مواد شیمیایی در طی بعضی از دوره های بحرانی رشد میتواند موجب صدمات دائمی به ساختارهای اصلی بدن نظیر مغز،  سیستمهای عصبی، تولیدمثلی و غدد درون ریز و سایر قسمتها شود. کودکان بیشتر از طریق وارد کردن و یا نزدیک کردن اسباب بازیها به دهان، بینی و گوش در معرض مواد شیمیایی بکار رفته در اسباب بازیها قرار می گیرند . مسمومیتهای شدید اکثرا در نتیجه بلع، استنشاق و یا تماس پوستی با مواد شیمیایی موجود در اسباب بازیها پدید می آیند. آماری از میزان مواد شیمیایی و سرطان زای موجود در اسباب بازیها مانند سرب، جیوه،کادمیم، پلاستیسایزرها (فتالات)، موادمعطر، چسبها، حلالها، رنگها، موادضداحتراق، آنتی میکروبها وآنتی اکسیدانها که کاربرد بسیاری از آنها در اسباب بازیها ممنوع شده است در دسترس نیست.
در کشورهای صنعتی قوانین و استانداردهای صنعتی به منظور حفاظت از سلامت کودکان تدوین شده است که بخشی از آنها حفاظتی و پیشگیری کننده است و بخشی دیگر از آنها در کاهش خطر مؤثر هستند. بسیاری از کشورها دارای محدوده هایی برای مصرف مواد شیمیایی سمی متفاوت در تولیدات مختلف هستند.
 اکثر کشورهای توسعه یافته استانداردهایی برای خصوصیات فیزیکی و مکانیکی و نیز آزمایشاتی برای پیش بینی کاربردهای نابجای آنها دارند. قابلیت احتراق، میزان خروج مواد شیمیایی شامل فلزات سنگین از ترکیبات، برچسب گذاری هشدار دهنده سن کاربران برای بعضی از اسباب بازیها از جمله این موارد است.
در بعضی از این کشورها تولید کنندگان اسباب بازیها مسئول رعایت استانداردها هستند و پیش از ارائه آنها به بازار بایستی از طریق آزمایشگاهها از مطابقت آنها با استانداردها اطمینان حاصل کنند. دراتحادیه اروپا لازم است تولید کنندگان پیش از عرضه کالا پرونده مؤید مطابقت آنها با استانداردها را ارائه کنند امید است در کشورمان نیز تدوین و در نظر گیری استانداردهای بین المللی مربوطه برای اسباب بازیهای تولیدی و وارداتی موجب کاهش خطرات آنها برای کودکان کشورمان شود.  
منبع: رکسانا ملکی ، کارشناس بررسی پسماند ویژه ، الهام سفلایی کارشناس بررسی آلودگی آبهای سطحی سازمان حفاظت محیط زیست ، دفتر آب و خاک
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :