طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩۱

به نقل از سایت خبرگزاری مهر:

خرم آباد - خبرگزاری مهر: تبدیل جنگلهای بلوط لرستان به ذغال، معضلی است که گریبانگیر منابع طبیعی و محیط زیست این استان شده است به طوریکه سرمایه های طبیعی و خدادادی این دیار به بهایی اندک از دست می رود.

به گزارش خبرنگار مهر، در سالهای اخیر زیستگاههای منحصر به فرد زاگرس در استان لرستان مورد بی مهری های زیادی قرار گرفته است به طوریکه آتش سوزی، تغییر کاربری، تجاوز به مراتع و عرصه های جنگلی و در کنار این عوامل خشکسالی و ریزگردهای عربی قلب زاگرس را نحیف و بیمار کرده است به طوریکه به نظر می رسد باید هر چه سریعتر برنامه ها برای احیا این منطقه از زاگرس آغاز شود.

استان لرستان به عنوان بام طبیعت ایران میزبان یکی از غنی ترین رویشگاه های اصلی گونه منحصر به فرد بلوط در غرب کشور است که از لحاظ وسعت جنگل بعد از استان های فارس و خراسان جنوبی در رده سوم کشور قرار گرفته است.

همچنین جنگلهای استان لرستان در بین استانهای زاگرس نشین بعد از استان فارس در رده دوم قرار دارد.


این در حالیست که در سالهای اخیر جنگلهای زاگرس تهدیدات بسیاری را تجربه کرده و در این بین، بخش عظیمی از وسعت این جنگلهای ارزشمند از دست رفته اند. استان لرستان نیز از گزند آسیبها در امان نمانده و متاسفانه تخریبهای خرد و کلان بسیاری را تجربه کرده است.

جنگلهای بلوط استان لرستان در قلب منطقه زاگرس قرار گرفته اند و به اعتقاد کارشناسان به خطر افتادن آنها می تواند تاثیرات بسیار پیچیده ای بر روی کل اکوسیستم ناحیه زاگرس در پی داشته باشد.

تخریب جنگلهای بلوط لرستان برای تبدیل به ذغال چالشی است که هر روز عمق آن بیشتر می شود به طوریکه به راحتی در برخی مناطق شهر می توان تابلوهایی را دید که روی آن نوشته شده است "ذغال بلوط موجود است"!

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان در جلسه کمیته صیانت از محیط شهری و مدیریت پسماند شهر خرم آباد در محل شورای شهر اظهار داشت: در تحقیقاتی که با حضور کارشناسان کشورهای خارجی انجام شده ارزش ریالی هر درخت بلوط 169 میلیون تومان تخمین زده شده است.

بهاروند ادامه داد: این در حالیست که در لرستان دو درخت بلوط را قطع و یک کیسه زغال درست می کنند و با قیمت هشت هزار تومان می فروشند که این روند نگران کننده است.

وی با بیان اینکه لرستان با وجود حدود دو میلیون و 100 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی دومین استان از حیث برخورداری از منابع طبیعی در کشور است، افزود: در لرستان باید بحث حفاظت و نگهداری از آن مقدار منابع طبیعی  را که داریم در نظر بگیریم اما متاسفانه در حال حاضر بیشتر بحث توسعه بدون توجه به الزامات زیست محیطی را مد نظر قرار داده ایم.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: با وجود حدود دو میلیون و 100 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی در لرستان، منابع طبیعی و فضای سبز جایگاه ویژه ای در استان دارد اما روند کار دراین زمینه به سمتی پیش می رود که شاید نگران کننده باشد.

بهاروند افزود: سرانه جنگل و فضای سبز در دنیا برای هر نفر حدود شش دهم هکتار است که در کشور ما این مقدار دو دهم هکتار و در استان لرستان حدود هشت دهم هکتار است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور نیز در این رابطه به برخی مخاطراتی که جنگلهای زاگرس را تهدید می کند اشاره کرد و گفت: معضلی که در این زمینه وجود دارد به تبدیل این رویشگاهها به ذغال برمی گردد.

محمد درویش ادامه داد: با توجه به آمار ارائه شده از سوی اداره کل منابع طبیعی چهار محال و بختیاری سالانه هزار هکتار از جنگلهای این استان تبدیل به ذغال می شوند که در بقیه استانهای دیگر نیز روند به همین گونه است به طوریکه جنگلها در این زمینه به شدت آسیب می بینند.

وی به گونه های شاخص درختان زاگرسی که در سالهای اخیر در معرض تخریب بوده اند اشاره کرد و گفت: بلوط در صدر گونه های تخریب شده بلوط قرار دارد و رتبه های بعدی در اختیار گونه های بنه و بادام وحشی است.

درویش گفت: این در حالیست که کارشناسان هر درخت بلوط 50 ساله را تا 200 هزار دلار ارزش گذاری کرده اند.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور به استمرار روند تبدیل بلوطهای زاگرس به ذغال اشاره کرد و یادآور شد: مهم ترین معضل در این منطقه این است که وابستگی معیشتی به سرزمین در زاگرس به شدت در حال افزایش است.

درویش ادامه داد: بوم نشینانی که در مناطق زاگرس نشین زندگی می کنند راه دیگری برای امرار معیشت ندارند جز اینکه به رویشگاه های زاگرس هجوم بیاورند که این روند باید ساماندهی شود.

اما: کاش اشاره می شد که اولاَ ارزش هر درخت بلوط توسط کدام نهاد و بر چه بنیانی تعیین شده است. در ثانی در این مقاله اشاره ای به معاش بهره برداران و یا توسعه نشده است و تا وقتی توسعه حادث نشود وضع به همین منوال خواهد بود و به تعبیری بیهوده سخن گفتن است. متاسفانه در طرح ها و پروژه های جاری کمتر به معیشت توجه شده و بیش تر جنبه حفاظت و احیا عرصه ها دنبال می شود و این در حالی است که عامل تخریب پا برجاست و روند تخریب سریع تر از روند احیا می باشد.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :