طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۱

امروز صبح نزدیکی های محل کارم بودم که از رادیو شنیدم اولین ساختمان انرژی خورشیدی در ایران مشغول به کار است. گوینده و یا به عبارتی مجری برنامه با فردی به صورتی تلفنی صحبت کرد و ایشان از این ساختمان صحبت کرد. به محض رسیدن به اداره جستجویی روی اینترنت کردم تا شرح ماوقع را بدانم. در اولین گزینه جستجو خبر را مشاهده نمودم که مربوط به پایگاه اطلاع رسانی جام نیوز بود اما خبر در تاریخ 29 فروردین 1390 بارگذاری شده بود که امروز 26 فروردین 91 در رادیو اطلاع رسانی شده بود!!! حالا بماند که من هم اطلاعی از این خبر نداشتم!

تامین انرژی کل ساختمان از خورشید
اولین ساختمان خورشیدی در ایران * عکس
نخستین ساختمان «انرژی پلاس» کشور با پوشش‌های نانوعایق در سقف و جداره ها، شیشه‌های دو جداره با پوشش ضد UV، پوشش سبز گیاهی، سیستم آبگرم خورشیدی و برق خورشیدی توسط هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع و مدیریت سیستم دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد.
 
به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز ( 18 فوریه / 29 بهمن)، دکتر داوود فدایی مبتکر ساختمان در بیان جزییات این پرو‍ژه گفت: ساختمان «انرژی +» که در زمینی به مساحت 116 متر مربع در سه طبقه در خیابان استاد نجات الهی تهران احداث شده، تمام انر‍ژی مورد نیاز خود را از خورشید جذب و تامین می‌کند.

وی افزود: این ساختمان با پوشش‌های گیاهی و لایه های پوششی شیشه ها تا میزان 99 درصد از ورود اشعه UV که باعث گرمای داخل ساختمان می شود ممانعت می‌کند و 57 درصد مقدار انرژی سرمایشی مورد نیاز در تابستان را کاهش می‌دهد.

 عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت:هدف از احداث این ساختمان ایجاد ساختمانی اداری به عنوان الگویی برای ساختمان های اداری کشور است که انرژی مورد نیاز خود را از خورشید به عنوان یک منبع پاک و لایزال تامین می‌کند. این ساختمان مرکز آموزش و تحقیقات مرتبط با انرژی خورشیدی است که از علاقمندان به این انرژی پاک دعوت می‌شود در دوره های عمومی و تخصصی که در راستای فرهنگ سازی در کشور انجام می‌شود، شرکت کنند.

به گزارش ایسنا، نخستین ساختمان «انرژی پلاس» کشور در خیابان استاد نجات‌اللهی بین خیابان ورشو و سپند در کوچه هشتم (ساختمان NET-Solar) واقع شده است.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :