طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٠

قطعاَ با چرخه معیوب فقر و تخریب سرزمین آشنا هستید که بیانگر ارتباط گردشی یا به تعبیری لوپ وار فقر و تخریب سرزمین است که در تصویر ذیل ارائه شده است.

سازمان های مختلفی در زمینه محیط زیست کار می کنند که هر کدام از هر دری وارد شدند به این نتیجه رسیدند که راه حفظ طبیعت و محیط زیست از طریق رفع فقر می تواند تحقق یابد لذا کارهای خود را به سمت فقر زدایی هدایت کردند هر چند تجارب موفق و ناموفق در این زمینه بسیارند.

در این خصوص برنامه های محیط زیست (UNEP) و عمران ملل متحد (UNDP) هم نخواستند سرشان بی کلاه بماند و از این آشفته بازار اعتبارات جهانی مبلغی به جیب بزنند و کارشناسانشان هم دچار رخوت نگردند لذا به صورت مشترک کار یا به تعبیر امروزی تر آن "ابتکار عملی" سر هم کردند که در سال 2005 آغاز شد و در سال 2007 در سطح گسترده ای رواج یافت. حیطه کاری این برنامه شامل  آفریقا، آسیا – اقیانوسیه، اروپای شرقی و آسیای مرکزی و منطقه کارآئیب و آمریکای لاتین می باشد که از طریق تسهیلات جهانی و چهار گروه منطقه ای و تیم های کشوری سازمان ملل هدایت و اجرا می شود. اعتبار این برنامه را دولتهای  بلژیک، دانمارک، ایرلند، نروژ، اسپانیا، سوئد، انگلستان و اتحادیه اروپا تامین می نمایند.

از جمله برنامه های راهبردی آن عبارتست از:

- گنجاندن بررسی روابط فقر – محیط زیست در سیستم های پایش ملی

- بودجه ریزی و تامین منابع مالی برای بررسی روابط فقر – محیط زیست

- حمایت از اقدامات سیاسی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی

- تقویت نهادها و ظرفیت سازی

 

برای اطلاعات بیش تر مراجعه نمائید به:

UNDP – UNEP Poverty – Environment Facility

United Nations, Gigiri

Nairobi,kenya

Email: Facility.unpei@unpei.org

Website: www.unpei.org

 

 

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :