طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢۳ اسفند ۱۳٩٠

دکتر مخدوم در جهاد دانشگاهی مشهد سخنرانی می کند:

 

  انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به عنوان ناشر کتابهای سبز، در نظر دارد همه ساله همزمان با روز جهانی زمین در دوم اردیبهشت ماه،‌ سخنرانی سالانه علمی‏ را جهت طرح مهمترین مسائل زیست محیطی کشور برگزار نماید. به همین منظور از یکی چهره‌های برجسته و تاثیر‌گزار داخلی یا خارجی در حوزه محیط‌زیست دعوت به ‎عمل می ‎آورد تا چکیده اندیشه و تجارب خود را در جمع دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و فعالان محیط زیست ارائه نماید. هدف از برگزاری این برنامه ضمن گرامیداشت روز زمین، قدرشناسی از تلاش فعالان حوزه محیط زیست و صاحبان اندیشه سبز، ایجاد زمینه مناسب ارتباط فعالان و علاقمندان محیط‌زیست با چهره‌های برجسته این حوزه، جلب توجه بیشتر رسانه‌ها به‎ موضوع محیط‌زیست و تاثیرگذاری بر افکار عمومی در زمینه محیط زیست می‏باشد.
اولین جلسه از این سلسله سخنرانی‎ ها، دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ با حضور دکتر مجید مخدوم فرخنده، استاد دانشگاه تهران و چهره تاثیرگذار محیط زیست ایران، ساعت 5 عصر در ساختمان مرکزی جهاد دانشگاهی مشهد واقع در پردیس دانشگاه فردوسی برگزار خواهد گردید.
عنوان سخنرانی دکتر مخدوم "تولید ناخالص ملی بانی بروز مشکلات محیط زیست" است و ایشان کوشش خواهند کرد با نشان دادن شواهدی 25 ساله ثابت کنند که چرا محیط زیست ما دچار آشفتگی شده و می شود.
 

آشنایی با دکتر مجید مخدوم فرخنده
دکتر مجید مخدوم فرخنده در سال 1324 در شهرستان رشت بدنیا آمد. او دارای دکترای رشته ارزیابی اثرات محیط زیست و تعیین ظرفیت برد از دانشگاه ماکواری سیدنی در سال 1359 می باشد. دکتر مخدوم مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی جنگل و مرتع از دانشگاه تهران در سال 1346 ،کارشناسی ارشد آمایش سرزمین از دانشگاه ملی استرالیا در سال 1355و دکترای رشته ارزیابی اثرات محیط زیست و تعیین ظرفیت برد از دانشگاه ماکواری سیدنی در سال 1359 است. وی پس از کسب دکترا در رشته ارزیابی اثرات توسعه بر محیط زیست به ‏عضویت هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران درآمد و تا سال 1389 در این دانشگاه به ‏تدریس اشتغال داشت. مجید مخدوم فرخنده در کنار آموزش و تدریس به ‎کارهای اجرایی و مشاوره نهادها و ارگان‎های دولتی و خصوصی می‏ پردازد.
دکتر مخدوم در سال ۱۳۸۴، به پاس خدماتش به محیط زیست ایران، جایزه محیط زیست را از فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد. وی همچنین در طول خدمت پر بار خود بیش از 27 لوح و جایزه را کسب کرده است. دکتر مجید مخدوم در کنار تدریس به مطالعه و تحقیق می ‏پردازد و بیش از بیست طرح تحقیقاتی را در حوزه محیط زیست به انجام رسانیده است که از جمله مهمترین آنها می ‏توان به تهیه مدل‎های بومی ارزیابی محیط زیست، آمایش سرزمین و ارزیابی اثرات توسعه برای کشور اشاره کرد. از وی تا کنون 8 کتاب به زبان فارسی و دو کتاب به زبان انگلیسی و بیش از 60 مقاله علمی پژوهشی فارسی و ۲۰ مقاله علمی پژوهشی انگلیسی منتشر شده است.

خدمات علمی و اجرایی ایشان:
1365 تا کنون, سمت سردبیر مجله محیط ‏شناسی ,دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران
1368 تا کنون, سمت مدیر گروه برنامه ‏ریزی و مدیریت محیط زیست, دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران
1360-1366سمت مدیر گروه جنگلداری, دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران
1360-1368سمت مدیر گروه شیلات و محیط زیست, دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران
عضو هیئت امنا و هیئت مدیره جبهه سبز
عضو رسمی آکادمی علوم نیویورک در سال 1374
عضو وابسته فرهنگستان علوم ایران در سال 1371
1384تا 1385 استاد مهمان دانشگاه فنی برلن - دانشگاه گرایفزوالد- دانشگاه لندن LSBU
رئیس هیئت مدیره انجمن ارزیابی محیط زیست ایران.
تاسیس گروه شیلات و محیط زیست دانشگاه تهران
تاسیس گروه برنامه‏ ریزی محیط زیست دانشگاه تهران
تاسیس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران
تاسیس انجمن ارزیابی محیط زیست ایران
راه‎ اندازی دوره کارشناسی محیط زیست در سال 1361 در دانشگاه تهران
راه ‏اندازی دوره کارشناسی ارشد محیط زیست دانشگاه تهران در سال 1366
راه ‏اندازی دوره ‏های کارشناسی ارشد برنامه ‎ریزی محیط زیست در سال 1372
راه ‏اندازی دوره ‏های دکتری برنامه ‎ریزی محیط زیست دانشگاه تهران در سال 1380

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :