طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٠

بروز خشکسالی از ویژگی های ذاتی اقلیم هر منطقه می باشد که با توجه به شدت و طویل المدت بودن آن از یک سو و بنیه و تمکن مالی مردم و دولت ها از سوی دیگر امکان دارد که مردم و حتی دولت ها در تامین مایحتاج ضروری مردم درمانده و مستاصل شده و به اصلاح قطحی زده شوند. علاوه بر موارد فوق امکان دارد که دولت ها و سازمان های بین المللی وابسته به سازمان ملل یا بنیاد های خیریه بخواهند در خصوص حل مشکل قطحی زدگی مردم اقدام نمایند ولی ناامنی منطقه در اثر برخوردها و درگیری ها باعث شوند که دسترسی به این مناطق امکان پذیر نباشد. بخش هایی از کشور سومالی از جمله مناطقی است که به سبب بروز خشکسالی و ناامنی که ارائه هر گونه کمکی را ناممکن نموده است.

به دنبال اخباری که از بروز خشکسالی در شاخ آفریقا به گوش می رسید و وخامت اوضاع، سازمان ملل متحد در بخش هایی از سومالی که دچار خشکسالی بی سابقه ای شده است، اعلام قحطی زدگی می کند. این خشکسالی به حدود ۱۰ میلیون سکنه آسیب زده است و موجب شده بیش از ۳۰ درصد از کودکان دچار سوء تغذیه شوند و روزانه ۴ نفر از هر ده هزار کودک بمیرند. تاکنون ده ها هزار نفر  از این کشور گریخته و به کشورهای همسایه کنیا و اتیوپی رفته اند.

سازمان ملل می گوید با وجود کمک های جهانی، وضعیت این کشور به شدت وخیم شده است. طی ۱۹ سال گذشته این نخستین بار است که در این منطقه اعلام قحطی زدگی می شود. این بدترین خشکسالی سومالی در نیم قرن گذشته است.

سازمان ملل متحد می گوید سازمان های کمک رسانی نیاز به تضمین های امنیتی بیشتر از گروه های مسلح سومالی دارند، تا به کارکنان خود اجازه سفر به مناطق بحران زده را بدهند. سازمان های بشردوستانه به ندرت منطقه ای را "قحطی زده" می نامند و این از سال ۱۹۹۲ تاکنون این نخستین بار است که سومالی قحطی زده اعلام شده است. در همین حال سازمان ملل متحد خواهان دسترسی نا محدود به همه مناطق آسیب دیده شده و گفته است مشکلات امنیتی مانع از کمک رسانی می شود.

 

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :