طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۳٩٠

Ced Hesse کارشناس تغییر اقلیم موسسه بین المللی توسعه محیط زیست ضمن بیان مطالبی در مورد مناطق خشک از منظر بارش کم، نامنظم و نوسانات شدید بارش بین سال های مختلف و وسعت آن که حدود دو پنجم خشکی های جهان است و 2.3 میلیارد نفر را در خود جای داده است به بهترین روش بهره برداری از مناطق خشک که همانا دامداری متحرک، دامداری - کشاورزی و کشاورزی دیم است اشاره می کند که در طول اعصار گذشته ابداع و تجربه شده اند می پردازد. سپس با اشاره به سیاست های دولت در تغییر شیوه بهره برداری از مناطق خشک از طریق آبرسانی اشاره می کند و مثال هایی از کشورهای هندوستان و چین اشاره می کند و  از نادیده گرفتن دانش بومی مردم در بهره برداری از عرصه گلایه می کند و اضافه می کند که علیرغم هزینه های گزاف بابت انجام طرح های جدید بهره برداران جدید، بهره برداری مناسبی از عرصه ها ندارند و روند تخریب فزاینده است. همه جا هم بهره برداران به عنوان عامل تخریب معرفی می شوند و کمتر سیاست های نادرست زیر سوال می روند.

در پایان تاکید می کند که هر گونه کاری در مناطق خشک مستلزم 3 کلمه است که با E شروع می شود که عبارتند از اکولوژی، برابری و اقتصاد . Triple E    -   Ecology, Equity and Economics

برای دریافت این مقاله کوتاه اینجا را کلیک کنید.

Ecology, equity and economics: reframing dryland policy

Drylands are among the world’s most variable and unpredictable environments. But people here have long learnt how to live with and harness this variability to support sustainable and productive economies, societies and ecosystems. Policymakers have for too long ignored this wealth of experience and expertise with dire consequences. In the face of climate change and increasing uncertainty in the drylands, the need to reframe policy and practice has never been greater. In this opinion, Ced Hesse explains that the future must be built on sound scientific information, local knowledge, informed participation and the wisdom of customary institutions.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :