طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢۸ تیر ۱۳٩٠

پدیده سیل هر ساله در نقاط مختلف جهان باعث بروز خسارات جانی و مالی فراوان می گردد. حتی در کشورهایی که در زمینه حفاظت سواحل و رودخانه ها و ایجاد سدهای مخزنی با هدف کنترل سیلاب پیشرفتهای چشم گیری داشته اند، هر ساله سیلهای عظیم و غیر قابل انتظاری اتفاق افتاده و خسارات فراوانی به بار می آورد. امروزه اهمیت مدیریت سیلاب افزایش یافته و کنترل سیل با استفاده از مدیریت سیل بیشتر مطرح می باشد.

به دنبال سیل شدید سال گذشته در کشور پاکستان و خسارت شدید به مردم و بی خانمانی و مرگ و میر در روز 12 ژوئیه یونسکو برای راه اندازی سیستم هشدار اولیه سیل در این کشور سند همکاری امضا کرد. این پروژه با کمک جایکا انجام خواهد شد. هزنیه های اجرای این پروژه 48/3 میلیون دلار آمریکا است که در طی دو سال اجرا خواهد شد.

اهداف پروژه عبارتند از:

1- ظرفیت سازی برای پیش بینی و تهیه نقشه خطر سیل

2- ایجاد مرکزی برای تبادل داده ها و گردش اطلاعات در سطح ملی و بین المللی

 اما سیستم هشدار اولیه؟

سیستم های هشدار سیل یکی از روشهای شاخص مدیریت سیلاب می باشند که در کنترل سیل از طریق اعمال سیاست بهره برداری زمان واقعی از مخازن نقش اساسی دارد. از آنجائیکه حفاظت حریم رودخانه ها توسط انواع خاکریزها و سایر روشهای سازه ای به دلیل هزینه های غیر اقتصادی و مشکلات زیست محیطی و دلایل دیگر غیر معقول می باشد. لذا ایجاد سیستم هشدار سیل به عنوان یک روش غیر سازه ای همراه با حفظ وضعیت طبیعی رودخانه می تواند راهگشای این گونه مشکلات باشد.
   یکی از انگیزه های ایجاد سیستم های هشدار دهنده سیل رودخانه ها کاهش خسارات سیل از طریق هشدار به ساکنین مناطق سیل گیر و تعیین بهره برداری زمان واقعی از سدهای احداث شده بر روی رودخانه ها می باشد. از طرف دیگر بسیاری از رودخانه های سیلابی وجود دارند که در اثر طغیان آب، مسیرهای آنها عملا عوض شده و در نتیجه اقدامات سازه ای بی نتیجه خواهند ماند. لذا بهترین روش در این رودخانه ها ایجاد سیستم هشدار سیلاب جهت کاهش خسارات سیل می باشد.
   هدف اولیه این سیستم، انجام دادن خدمات اضطراری و فراهم اوردن اطلاعات پیشرفته درباره سیل است به طوری که به سهولت و سرعت بتوان پس از دریافت این اطلاعات، عکس العمل نشان داد. دومین هدف مهم سیستم هشدار سیل، فراهم آوردن اطلاعات برای مدیریت منابع آب است. بنابراین، اطلاعات سیستم های هشدار سیل می تواند برای تصمیم گیریهای روزانه در تخصیص منابع آب مورد استفاده واقع شود. هدفهای اولیه سیستم هشدار سیل عبارتست از (1) کاهش خسارت وارده به جان و مال مردم از طریق سیل، و (2) کاهش اختلال در فعالیتهای تجاری و انسانی. برای رسیدن به هدفهای بالا باید اقدامات زیر انجام شود.
   1- بهبود بخشیدن و حفظ یک سیستم ارتباطی موثر بین سازمانها و افراد
   2- مشارکت عمومی و برنامه ریزی واکنش و پاسخ به خطر
   3- آموزش همگانی برای واکنش در برابر پیش بینی و هشدار سیل های ناگهانی
   4- موثرتر و بهتر کردن مدیریت سیلابدشت
   5- به حداقل رساندن زمان واکنش پس از پخش هشدار سیل ناگهانی

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :