طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢٩ دی ۱۳٩٠

این خبر را از سایت سازمان حفاظت محیط زیست عیناً کپی کرده ام. جالب این که با دو هدف این عزیزان قصد جایگزینی موتورسیکلت های فرسوده با موتورسیکلت های برقی را دارند: اول تعویض موتور های فرسوده و دوم فرهنگ سازی برای استفاده از موتورهای برقی. در انتهای این خبر قیمت موتورهای برقی را دو میلیون تومان ذکر کرده اند و در ادامه اش هم گفته اند که در حال مذاکره هستیم تا قیمت به زیر یک میلیون تومان تقلیل یابد. نمی شود اگر بشود چه می شود!!!

اما نکته این است که این موتورها فقط برای پیک های موتوری در نظر گرفته شده این بندگان خدا آیا توان مالی تعویض موتورها را دارند؟ هنوز محاسبه نکرده ان ولی باید در خصوص به صرفه بودن هزینه مصرف برق بنسبت به بنزین هم مطلبی گفته می شد. بگذریم چند درصد آلودگی تهران ناشی از موتور سیکلت هاست که خودروها و صنایع را بی خیال شده و سراغ موتورسیکلت ها رفته ایم.

خبر را می خوانید:

قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت خبر داد: طرح جایگزینی 200 دستگاه موتورسیکلت برقی در پایتخت قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت از جایگزینی 200 دستگاه موتورسیکلت برقی برای از رده خارج کردن پیک های موتوری آلاینده در مرکز شهر تهران خبر داد.

 قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت در گفتگو با سایت اطلاع‌رسانی هوای پاک سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به این‌که در حال حاضر بخشی از آلودگی هوا ناشی از تردد موتورسیکلت‌های آلاینده است،‌ خبر داد: بر همین اساس هماهنگی‌هایی برای از رده خارج شدن 200 موتورسیکلت فرسوده ‌ای که به عنوان پیک موتوری فعالیت می‌کنند، صورت گرفته است. 
عبدالله جلالی در ادامه افزود: 200 موتورسیکلت برقی به صورت نمونه جایگزین موتورسیکلت‌های فرسوده ای می‌شوند که به عنوان پیک موتوری در هسته مرکزی شهر فعالیت می‌کنند. 
 این مقام مسئول در ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت اظهار داشت: این اقدام در راستای گسترش فرهنگ استفاده از موتورسیکلت‌های برقی انجام می‌شود.
 قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت با بیان اینکه موتورسیکلت‌های برقی به هیچ وجه آلودگی زیست محیطی ندارند، گفت: با استفاده از این موتورسیکلت‌ها درهسته مرکزی شهر، میزان آلودگی هوا و آلودگی صوتی کاهش می‌یابد ضمن این‌که از نظر ایمنی نیز در سطح بالایی قرار دارند.
 وی درباره هزینه موتورسیکلت های برقی نیز اعلام کرد: تسهیلاتی برای جایگزینی این 200 دستگاه موتورسیکلت‌برقی در نظر گرفته شده تا مالکان آن توانایی تعویض موتور سیکلت خود را داشته باشند.
جلالی ضمن تذکر این مطلب که قیمت این موتورسیکلت‌های برقی با توجه به قدرت موتور آنها متفاوت است، مطرح کرد: قدرت موتورسیکلت‌های برقی از 500 وات تا 5 هزار وات است؛ البته موتورسیکلت های برقی انتخاب شده در طرح جایگزینی 3 هزار وات قدرت دارند که امکان جا به جایی بار در شیب بالای 30 درصد را نیز دارند.
 این مقام مسئول در ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با تولید کنندگان این نوع موتورسیکلت، تأکید کرد: به دنبال این هستیم که امکان رقابت موتورسیکلت برقی با موتورسیکلت‌های معمولی وجود داشته باشد و قیمت آن در حدی باشد که خرید برای مصرف کننده امکان پذیر باشد.
 جلالی قیمت هر دستگاه موتورسیکلت ‌برقی را 2 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: با فروشنده مذاکراتی داشتیم تا قیمت آن را کاهش دهیم.
 قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت اعلام کرد: با شرکت نیرو محرکه پارسیان مذاکراتی برای خرید 200 دستگاه موتورسیکلت برقی انجام داده‌ ایم همچنین با شرکت جهان رو هم مذاکراتی داشته‌ایم که هنوز نهایی نشده است.
 وی گفت: به دنبال آن هستیم تا قیمت موتورسیکلت‌های برقی را به زیر یک میلیون تومان برسانیم تا مصرف کننده توانایی خرید آن را داشته باشند.
حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :