طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠

مزدک دربیکی مدیر وبلاگ مرکز پژوهش های محیط زیست لینک پستی را برایم ارسال نمود با عنوان افزایش 380 درصدی وقوع سیل در ایران از دهه 1330 خورشیدی به نقل از سایت روزنامه شرق مورخه شنبه 19 آذر هزار و سیصد و نود. خوب مطلب از زبان استادیار دانشگاه مازندران ارائه شده بود و ظاهراً این وسط سازمان جنگل ها هم مقصر وقوع سیل است و هم مقصر تلفات.

قصد دفاع و یا طرفداری از عملکرد سازمان جنگل ها را ندارم که اگر لازم باشد خود آن دستگاه عریض و طویل از خود دفاع کند. اما کاش نگارنده حداقل در گوشه ای از این مطلب منتشر شده اشاره به این می کرد که وقوع سیل به علت بارش بیش از توان نفوذ آب در خاک می باشد و محاسبه می نمودند که همان جنگل های از بین رفته مورد اشاره ایشان اگر از بین نمی رفتند آیا توان جلوگیری از وقوع سیل را می داشتند یا خیر؟ منظورم از بیان این مطلب این است که سهم عامل انسانی در وقوع این سیل ها چقدر است و سهم وقوع بارش های سیل آسا چقدر است؟ به دیگر روی چند درصد اختلاف بین الگوی بارش از دهه 30 تا دهه 90 روی داده است. آیا بارش های فعلی همان بارش های دهه 30 می باشند؟

در خصوص تلفات ناشی از سیل هم کاش می شد دستگاه های دیگر را نیز محاکمه نمود آیا سازمان جنگل ها مجوز ساخت و ساز در آبراهه ها و مناطق با ریسک بالای سیل را صادر کرده است؟

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :