طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٠

همین چند روز پیش مهرداد مسیبی مدیر وبلاگ طبیعت ایران مطلبی با عنوان مرثیه ای دیگر برای بلوط های زاگرس تهیه کرده بود که امروز مشاهده نمودم ظاهراَ سازمان جنگل ها تلاش دارد پروژه ای با همکاری فائو در این خصوص اجرا کند. خبر عینا اینجا آمده است:

متاسفانه در سال های اخیر به دلیل تغییرات شرایط اقلیمی مشکلات جدی دامنگیر نواحی جنگلی غرب کشور و حوزه زاگرس شده و زندگی  160 هزار هکتار از جنگل های بلوط را با خطر جدی خشکیدکی رو به رو ساخته است. سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشوربه عنوان متولی حفظ و احیای جنگل های زاگرس ضمن توجه عمیق به موضوع خشکیدگی بلوط ها و استفاده از نظرات متخصصان و کارشناسان حوزه های مختلف اکولوژی، اقلیمی، جنگل شناسی داخلی و خارجی جهت گیری های مناسب و در خور ناملی را در بازگرداندن حیات دوباره به جامعه جنگلی بلوط داشته است.

نخستین همایش بین المللی مدیریت آتش سوزی در استان گلستان که با حضور متخصصان و کارشناسان داخلی و خارجی  برگزارشد فرصت مناسبی بود تا علیرضا اورنگی رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه همایش، نشستی با « نورالدین مونا» نماینده فائو در ایران داشته باشد.
 
در این نشست که بحث پروژه های بین المللی به میان آمد آقای اورنگی موضوع خشکیدگی بلوط های زاگرس را به میان کشید و از دکتر « مونا » خواست کمک های مالی و کارشناسی بیشتری جهت نجات درختان بلوط از پدیده خشکیدگی و اطفای حریق در نظر گرفته شود.
مسئول اول منابع طبیعی کشور در ادامه اظهار امیدواری کرد سازمان جنگل ها با همکاری سازمان خواربار کشاورزی( فائو) پروژه بین المللی را تحت عنوان نجات بلوط ها تعریف کنند.
 

 

- نکته این جاست که خواسته های سازمان جنگل ها از اجرای پروژه بین المللی چیست؟

- آیا در کشور خلاهای علمی - فنی وجود دارد که نیاز به رفع آن ها از طریق اجرای پروژه های بین المللی می باشد.

- نظرات پژوهشگران، متخصصین و کارشناسان داخلی در خصوص حل مساله بلوط بررسی و آزمون شده است؟

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :