طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٩ آبان ۱۳٩٠

بالاخره همایش بین المللی فوق در روزهای چهارم و پنجم آبان ماه در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد. بنده هم با سه مقاله که به صورت پوستری پذیرفته شده بود حضور یافتم که مقالات بنده عبارت بودند از:

1- مدیریت جامع حریق و آتش سوزی جنگل و مراتع ( مشترک با حیدر ابراهیمی فر و محمد رحیم فروزه)

2- جایگاه سامانه فرماندهی حادثه برای مدیریت آتش سوزی جنگل ( مشترک با محمد رحیم فروزه و محسن شرافتمندراد)

3- بررسی کارآیی  دستورالعمل اجرایی ستاد مدیریت بحران سازمان جنگل ها در خصوص آتش سوزی جنگل ( مشترک با محمد رحیم فروزه و محسن شرافتمندراد).

امیدوارم موارد مطروحه در قطعنامه که در پی می آید را دبیرخانه ای پیگیری می نمود.

 


به نقل از سایت سازمان جنگل ها می خوانید:

این همایش که در شهرستان گرگان درجریان بود، محوری هایی با هدف شناخت آرا و نظرات دانشمندان و پژوهشگران در آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی، مدیریت و مبارزه صحیح با آتش سوزی، شناخت مناسبت ترین روش های احیا، شناسایی روش ها و امکانات نوین در پیش آگاهی، پیشگیری، کشف و اطفا حریق، رفتارشناسی و اکولوژی آتش سوزی، شناسایی عوامل موثر در آتش سوزی و ساختار تشکیلاتی در مدیریت زمینی و هوایی در آتش سوری عرصه های منابع طبیعی مورد مداقه و بحث و بررسی قرار گرفت.

                     ضرورت تهیه طرح جامع مدیریت پیشگیری و اطفای حریق

استاندار استان گلستان به عنوان نخستین سخنران در افتتاحیه این همایش  ضمن خوشامد گویی به مهمانان داخلی و خارجی حاضر در همایش تهیه طرح جامع مدیریت پیشگیری و اطفای حریق کشور را بسیار  ضروری خواند و پیگیری طرح مزبور تا حصول نتیجه  را از ضروریات آن برشمرد. 

مهندس جواد قناعت درنخستین همایش بین المللی آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی در گرگان افزود: انتظارمان این است که دولت با همکاری مجلس در راستای تصویب این طرح جامع تلاش بیشتری انجام داده و برای اجرای آن ردیف بودجه ایی مشخص تعریف شود.

وی اظهار داشت: جهت پیشگیری و راههای مقابله با آتش سوزی با استفاده از روشهای نوین ، برگزاری همایش های از این دست با حضور اساتید برجسته داخلی و خارجی از اقدامات ضروری است و باید از دانش این عزیزان نهایت استفاده را برد.
وی با بیان اینکه برخی اقدامات در جهت مقابله با آتش سوزی در عرصه های جنگلی کشور باید جهت اجرا مورد توجه قرار گیرد ، تصریح کرد: نقش مردم در حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی ، اصلاح ساختار سازمانی دستگاههای وظیفه مند و ساماندهی نیروهای مردمی توسط دستگاههای متولی از آن دسته است.
                             ایجاد پایگاه اطفای حریق جنگل ها در گلستان
                    
رئیس همایش بین المللی آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی ادامه داد: در این خصوص در گلستان اقدامات خوبی انجام شده که تشکیل گروههای 22 نفره مردمی از روستاهای نزدیک به جنگل و مناطق آتش سوزی از جمله این اقدامات است.

وی اظهار داشت: اصلاح قوانین و مقررات مربوط به سازمانهای زیربط در صورت نیاز، بکارگیری سیستمهای نوین در روشهای مقابله با آتش سوزی، ارتقاء سطح کیفی امکانات زمینی و هوایی ، بهره گیری از پتانسیل سایر دستگاهها خصوصاً نیروهای مسلح در قالب تفاهم نامه مشخص و توانمند سازی ساختار منابع طبیعی و زیست محیطی کشور ، از دیگر اقدامات ضروریست که باید جهت اجرای آنها اقدام شود.

قناعت در ادامه خواستار استمرار نشستهای علمی و ارائه راهکارهای مناسب جهت مقابله با آتش سوزی و خروجی مناسب از این همایشها شد.

وی خاطر نشان ساخت: یکی از توقعات ما از برگزاری این نشست این است که همه دوستان و اساتید به این همایش ها نگاه علمی داشته باشند و از نگاه سطحی و سیاسی پرهیز کنند.
استاندار گلستان تصریح کرد : موضوع حفظ جنگل ها و منابع طبیعی به عنوان میراث گرانبها باید به صورت جدی در دستور کار دولت محترم و مجلس شورای اسلامی قرار داشته باشد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: طی دو تا سه هفته آینده اولین پایگاه اطفاء حریق جنگل های شمال کشور در گلستان با حضور وزیر کشاورزی افتتاح خواهد شد.

                تعیین الگوی منطقه ای حریق از راههای مقابله باحریق احتمالی  

رییس سازمان حفاظت محیط زیست  دیگر سخنران نخستین همایش بین المللی مدیریت آتش سوزی دراستان گلستان بود.
 مهندس محمدجواد محمدی زاده با ابرازخرسندی نسبت به برگزاری این همایش، تعیین الگوی منطقه ای را یکی از راهکارهای مقابله با حریق جنگل ها و مراتع  دانست.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: هر ساله سطح قابل توجهی از منابع طبیعی و پارک های ملی دچار حریق می شود، از این رو، تعیین الگوی منطقه ای حریق یکی از راهکارهای مقابله با حریق احتمالی است.  

مهندس محمدجواد محمدی زاده  با اشاره به این که ایران از نظر تنوع اقلیمی، رتبه پنجم جهان را داراست، افزود: جنگل های شمال ایران با توجه به مصون ماندن از دوره های یخچالی در ادوار گذشته، از تنوع ژنتیکی بالایی برخوردارند.

وی درخصوص اهمیت جنگل ها اظهار داشت: جنگل ها در جلوگیری از فرسایش، سیل، رونق کشاورزی و تداوم حیات، نقش مؤثری ایفاء می کنند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به این که 9 درصد کل مساحت ایران تحت پوشش جنگل های شمال است اظهار داشت: بخشی از وسعت این جنگل ها بر اثر عوامل مخرب مانند تجاوز، آلودگی و ... کاهش یافته است که باید نخبگان و اساتید دانشگاه، برای جلوگیری از این روند کاهشی، چاره اندیشی کنند.

محمدی زاده در ادامه با بیان این که وقوع آتش سوزی ها، خسارات زیادی به عرصه های منابع طبیعی وارد می کند، افزود: آگاه سازی افراد در برخورد درست و اصولی با این حوادث ضروری است. 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، آتش سوزی های طبیعی را مهم ترین بخش تخریب محیط زیست دانست و گفت: موثرترین مسایل برای رفع حریق، رطوبت و نم هواست.

                 آتش سوزی در سوزنی برگ بیشتر از دیگر جنگل هاست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، آتش سوزی را در گونه های سوزنی برگ بیشتر از دیگر جنگل ها دانست و گفت: عمده مشکل آتش سوزی های قبلی در استان گلستان کف سوزی جنگل بوده است.

محمدی زاده گفت: آتش سوزی در طبیعت باعث از بین رفتن نهال ها، خسارت به خاک، کاهش ارزش و عدم زیبایی منظر، تغییر شکل زیستگاه های حیات وحش و تخریب اراضی کشاورزی می شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ویژگی های اکولوژیکی خاصی دارد که می بایست در ارتباط با آتش سوزی در این مناطق تلاش بیشتری کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه ریزی و تامین منابع طرح جامع مدیریت اطفاء حریق، پیشگیری، مقابله و آموزش ذی نفعان و مردم، اقدامات ساختاری در حوزه نرم افزاری، تجهیز و تامین لوازم اطفاء حریق، خودروهای آتش نشانی و تجهیزات اطفاء حریق، موتور ماشین و جاده های دسترسی، پیش بینی های بخش اطفاء حریق، آموزش پرسنل، جوامع محلی و فرهنگ سازی، برگزاری کارگاه های هم اندیشی و دوره های آموزشی اطفاء حریق را از جمله اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در اطفاء حریق برشمرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست پیشنهاد کرد: طرح های عملیاتی برای مشخص شدن نقش هر دستگاه اجرایی برای مقابله با حریق تهیه شود.

معاون رئیس جمهور در خاتمه  استفاده از سیستم های ماهواره ای، اختصاص اعتبار اطفاء حریق در سطح ملی و تهیه نقشه ریسک برای پیش بینی از اطفاء حریق را بسیار ضروری خواند..

                     خسارات حریق جنگل ها در سال قبل، بیش از 40 سال گذشته است

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت:‌ خسارات وارده ناشی از آتش سوزی و حریق عرصه های منابع طبیعی در سال گذشته، بیش از 40 سال قبل بوده است. 

مهندس علیرضا اورنگی  که سخنران پس از رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نخستین همایش بین المللی آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی بود افزود:‌ طی ده سال گذشته 14 هزار فقره آتش سوزی در کشور رخ داد که در مجموع مساحتی بالغ بر 150 هزار هکتار را در بر گرفت. 
به گفته وی،‌ این در حالی است که کشور ما در قالب پروتکل های بین المللی ملزم به حفاظت از منابع طبیعی خود است. 
وی تصریح کرد:‌ آتش سوزی که در منابع طبیعی شاهد هستیم، تبعات زیادی در پی دارد که از جمله آن می توان به شیوع آفات، آلودگی هوا و شیوع بیماری های تنفسی اشاره کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: هم اینک تلاش های فراوانی در حال انجام است که در سازمان جنگل ها و با همکاری سازمان ها و ارگان های کشور، به لحاظ زمان کشف و رسیدن به محل حریق، به استانداردهای بین المللی نزدیک شویم. 
اورنگی افزود:‌ توجه به انفال و نحوه بهره برداری از آن در برنامه های توسعه کشور نمود دارد و در قانون افزایش بهره وری کشاورزی، برنامه هایی در دستور کار برنامه پنجم توسعه داریم.

همچنین در نمایشگاه جانبی این همایش، نمایشگاه عکس از آتش سوزی های به وقوع پیوسته در سال های گذشته، تجهیزات مقابله با حریق های احتمالی و خودروهای آتش نشان پیشرو در معرض دید عموم قرار داده شده است.

        ...و اما پایان کار نخستین همایش

  نخستین همایش بین المللی آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی  روز پنجشنبه 5 آبان ماه به کار خود پایان داد
در مراسم اختتامیه محمد رضا کاووسی دبیر علمی همایش سازمان های محیط زیست، مدیریت بحران، جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، استانداری گلستان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، بنیاد نخبگان، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و بسیج اساتید را حامیان این همایش دانست.
وی همچنین همایش را دارای 8 محور اصلی اعلام کرد و گفت: در این محورها 350 مقاله به دبیرخانه همایش رسیده که 150 مقاله پذیرفته شده است.
کاووسی تعداد مقالات شفاهی را 50 مقاله عنوان کرد و افزود: هر مقاله به وسیله 5 نفر بررسی شده و از نظر علمی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: در پایان همایش از 6 مقاله برتر، 3 مقاله به صورت شفاهی و 3 پوستر تقدیر به عمل خواهد آمدپروفسور ژوهان ژئورگ گلدامر، 
رییس مرکز پایش جهانی آتش سوزی در منابع طبیعی از دیگر سخنرانان این همایش بود.وی حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست پیرامونی را یکی از وظایف خطیر انسان ها دانست و گفت: پیمودن راه و برداشتن گام های بلند در راه حفظ منابع طبیعی میسر نمی شود مگر با به اشتراک گذاشتن و تشریک مساعی تمامی کسانی که در همایش حضور دارند.

گلدامر اذعان داشت: از مقالات ارایه شده در همایش به وسیله ایرانیان و کسانی که به هر نوعی مسئول و متخصص در بخش اطفاء حریق بودند، انرژی خاصی گرفتم
وی با تاکید بر تشریک مساعی در امر اطفاء حریق، خاطر نشان ساخت: روز گذشته در ارتباط با نوع همکاری های مشترک، جلساتی با مسئولین ذیربط برگزار شد.
نور الدین مونا، نماینده فائو در ایران و حسن قدمی معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور از دیگر سخنرانان این همایش بودند.صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی نیز در پیامی به همایش، از رسانه ها خواسته بود تا یاری رسان بخش منابع طبیعی در امر حفاظت از عرصه های طبیعی و مقابله با حریق باشند

.محمد جواد قناعت استاندار گلستان همچون مراسم افتتاحیه بار دیگر بر تصویب هر چه سریعتر طرح جامع مدیریت پیشگیری و اطفاء حریق که در کمیسیون زیربنایی دولت و کمیسیون تخصصی کشاورزی در مجلس شورای اسلامی متوقف شده، تاکید کرد.در پایان، بیانیه این همایش قرائت شد.

در این بیانیه آمده است:با استعانت از خداوند متعال و در راستای فرامین مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 1390 به نام جهاد اقتصادی و پاسداشت سال بین المللی جنگل 2011 در دهه تنوع زیستی، اولین همایش بین المللی آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی، با مشارکت سازمان های حفاظت از محیط زیست، مدیریت بحران، جنگلها، مراتع و آبخیزداری، تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، استانداری گلستان، بنیاد نخبگان گلستان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان (دانشکده علوم جنگل)، با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران کل اجرایی ذیربط در سطح کشور، متخصصین و محققین داخلی و بین المللی برگزار شد.

                                             قعطنامه پایانی همایش

شرکت کنندگان با عنایت به اهداف همایش بر توجه هرچه بیشتر به حفظ و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست و مقابله با آتش سوزی تاکید نموده و در این راستا موارد ذیل را مورد تصویب قرار دادند
1- همکاری علمی، پژوهشی، آموزشی و اجرایی به منظور توسعه و مبادله دانش و فنآوری فی مابین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با وزارت علوم تحقیقات و فن آوری، پژوهشگاه هوا و فضا و مرکز پایش جهانی آتش سوزی (در زمینه مدیریت آتش سوزی در عرصه های طبیعی 
2- تشکیل کارگروه تخصصی پیش آگاهی، پیشگیری و اطفاء حریق در عرصه های منابع طبیعی ذیل شورای هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور (اصلاح آیین نامه اجرایی) با مسئولیت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور.
3- اتخاذ تدابیر و ارایه تمهیدات لازم برای حفاظت بهینه از عرصه های منابع طبیعی و محیط زیست کشور بر اساس استانداردهای جهانی و تصویب و ایجاد تشکیلات و ساختار مناسب در این خصوص
.4- تاکید بر احیاء عرصه های خسارت دیده از آتش سوزی با اعمال روش های نوین مناسب در راستای توسعه پایدار اکوسیستم ها با استفاده از گونه های بومی و سازگار.
5- تاکید بر احیای عرصه های خسارت دیده از آتش سوزی با اعمال روش های نوین مناسب در راستای توسعه پایدار اکوسیستم ها با استفاده از گونه های بومی و سازگار. 
6- تاکید بر برنامه ریزی و توجه بیشتر به مراکز آموزشی و پژوهشی در جهت بررسی و ارایه الگوهای موفق.
7- تقویت همکاری کلیه دستگاه های اثرگذار لشکری و کشوری در امر پیشگیری و اطفاء حریق در قالب تفاهم نامه های دو یا چند جانبه فی مابین دستگاه های مسئول و پشتیبان.
8- تاکید بر ایجاد ارتباط مستمر با مراکز علمی، تحقیقاتی و سازمان های تخصصی و بین المللی ذیربط در زمینه مدیریت حریق در عرصه های منابع طبیعی دانشگاه ها.
9- تاکید بر اجرای ایجاد مقاطع و رشته های تحصیلی در زمینه حفاظت و آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی دانشگاه ها.
10- تشکیل دبیرخانه دائمی همایش به منظور پیگیری اجرای بندهای قطعنامه همایش تا حصو نتیجه نهایی و ایجاد کانون هماهنگی دانش و صنعت آتش سوزی و حفاظت در عرصه های منابع طبیعی در استان گلستان و برگزاری همایش در دوره های دو ساله.
11- ایجاد مراکز هوایی و زمینی اطفاء حریق در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور.
12- تصویب و اجرای طرح مدیریت جامع پیشگیری و اطفاء حریق در جنگل ها و مراتع کشور توسط هیات وزیران و تامین اعتبارات آن از طریق معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی.
13- اعطای مجوز جذب نیروی انسانی لازم با عنایت به وظیفه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت از محیط زیست کشور در زمینه حفظ و حمایت از منابع طبیعی و زیستگاه های طبیعی کشور. 
14- همکاری وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات جهت تقویت و توسعه کدهای امداد جنگل و مرتع (120 و 09696)
15- پیگیری لازم به منظور احقاق حقوق مامورین، محافظین و نیروهای مردمی که در حین انجام وظیفه در راستای حفظ منابع طبیعی کشور مجروح یا جان خود را از دست می دهند در قالب قوانین و مقررات بنیاد شهید و امور ایثارگران و جانبازان.
16- حمایت همه جانبه دولت و مجلس شورای اسلامی از مفاد این قطعنامه مورد انتظار است.
پس از قرائت قطعنامه مراسم تقدیر و تشکر در سه بخش میهمانان خارجی، مقالات محوری، مقالات شفاهی و پوستر برتر به عمل آمد.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :