طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - چهارشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٠

یکی از مولفه های مدیریت پروژه، پایش می باشد که متاسفانه در پروژه های منابع طبیعی مغفول مانده و تنها به نظارت بسنده شده است که آن هم به شکل نیم بند اجرا می شود و دلایل بسیار معقولی هم برای ناکارآمد بودن آن وجود دارد. البته این دلایل، نمی تواند دلیلی برای عدم انجام صحیح پروژه ها باشد به هر حال، اعتباری از بودجه ملی هزینه می شود و باید متناسب با آن، کار قابل عرضه ارائه شود.

در آرمانی ترین حالت نیروهای منابع طبیعی به محل اجارای پروژه ها سرکشی و بر اساس دستورالعملی از پیش تعیین شده نمره دهی می شود و خداحافظ.

اما در پایش وضع کاملاً فرق می کند پایش بخشی از اجرای پروژه است که مستلزم سرکشی منظم و ارائه نقطه نظرات ناظر به مدیر پروژه می باشد و به تعبیری نوعی هشدار اولیه یا سریع می باشد که جلوی هر گونه انحراف از اهداف را می گیرد.

امروز ایمیلی دریافت کردم که حاوی گزارشی از سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) با عنوان Framework for assessing and monitoring forest governance که معادل فارسی آن می شود" چارچوب ارزیابی و پایش مدیریت جنگل". البته واژه  governanceفراتر از واژه مدیریت می باشد و مضمونی معادل " گرداندن" دارد.

به هر حال گزارش، روی تارنمای بخش جنگل فائو موجود می باشد و می توان از آنجا دریافت نمود.اساس و شالوده این گزارش روی شکل فوق بنا شده است.

که در سه بخش می توان خلاصه نمود:

1- چارچوبهای حقوقی و نهادی مرتبط و تاثیر گذار بر جنگل،

2- فرآیندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری،

3- اجرا.

این گزارش در 36 صفحه تهیه شده است و کلیه فرآیندهایی که باید مدنظر قرار گیرند برای تعیین این که جنگل درست اداره می شود را شامل می شود.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :