طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - پنجشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٠

هر از چند صباحی رسانه ها در بوق و کرنا می کنند که ای داد و ای بیداد که سبزیجات تولیدی مزارع جنوب شهر تهران آلوده اند و باید کاری کرد. راستش این موضوع به حدی تکراری است که ارزش نه گفتن دارد و نه نوشتن. با توجه به تکراری بودن موضوع فقط یکی دو سایت را از نظر گذراندم. ملاحظه نمودم که ظاهراَ باز هم بناست از ته قضیه را اصلاح کنیم. مسئولین امر تاکید کرده اند که این سبزیجات آلوده را با 4 مرحله شست می شود سم زدایی نموده و بعد نوش جان نمود.

 کمی عجیب نیست؟ آب آبیاری در نسوج رسوخ کرده و باعث رشد گیاه شده است. این حرف مسئولین محترم وزارت بهداشت، به مثابه آن است که به کودکی که سیبش به زمین افتاده تاکید کنیم  قبل از گاز زدن مجدد آن را زیر آب ببر تا آلودگی هایش پاک شود. اما این کجا و آن کجا. آیا با 4 مرحله شستن سبزی آلوده به املاح فاضلاب انسانی پاک می شود؟ در مخیله بنده نمی گنجد کاش تحقیقی انجام می شد اعداد و ارقامی از کیفیت آب مصرفی و محصول تولیدی بدون شستشو، با یک شستشوی معمولی و یک محصول تولیدی با شستشوی 4 مرحله ای که مورد تاکید وزارت بهداشت است، ارائه می شد. به این طریق می شد ذهن عامه مردم و طبقات تحصیل کرده جامعه را که اکثریت جامعه را هم تشکیل می دهند روشن نمود.


اما اگر بناست به طور منطقی به این موضوع نگریسته شود و مشکل را بنیادی حل کرد باید:

1- از تولید محصولات غذایی با آب های غیر متعارف ( از نظر بهداشتی) جلوگیری شود.

2- محصولات تولیدی قبل از ارائه به بازار مورد آزمایش قرار گیرند و در صورت آلوده بودن، محصولات معدوم گردد.

3- محصولات عرضه شده در بازارها باید دارای برچسب سلامت باشند تا مردم از خرید محصولات غیر بهداشتی امتناع ورزند.

4- با توجه به کمبود منابع آب برای کشاورزی و اتکا زارعین به عایدات حاصل از فروش محصولات تولیدی، قطعا ممانعت از تولید محصول با آب غیربهداشتی، مشکلات و معضلاتی را برای آن دسته از کشاورزان ایجاد می نماید لذا به نظر می رسد مسئولین وزارت جهادکشاورزی گونه های درختی غیر مثمر را در قالب طرح های زراعت چوب به مردم معرفی نمایند. هر چند عایدات حاصل از فروش این دو محصول با هم برابری نمی کند ولی به هر حال کاچی بعض هیچی است.

امیدوارم مسئولین امر که متولیان وزارت جهاد کشاورزی، بهداشت و بازرگانی هستند با بهره برداران پس از برگزاری نشست های مکرر بتوانند برنامه ای تهیه و اجرا نمایند تا شهرنشینان حداقل دغدغه آلوده بودن سبزیجات را نداشته باشند.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :