طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - سه‌شنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩٠

شورای شهر > دیدگاه  - گروه شهری سایت همشهری:
در جلسه روز سه‌شنبه شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد شد تا دولت بودجه‌ای را همانند بودجه سایر استان‌ها برای بحث ریزگردها به استان تهران اختصاص دهد تا با برگزاری جلسات لازم، مقابله با این مشکل سریع‌تر به انجام رسد.

حسن بیادی نایب رئیس شورای اسلامی شهر در سیصد و نود و نهمین جلسه شورا، پیرامون طرح تدوین برنامه جامع پایش و مقابله با پدیده گرد و غبار با بیان اینکه در این زمینه 70 نقطه شناسایی شده که 14 نقطه خطرناک آن در کشور عراق قرار دارد، اظهار کرد: در حال حاضر 19 استان با مشکل ریزگردها مواجه هستند که در این خصوص به دولت و مجلس پیشنهاد می‌شود نسبت به فعال کردن کارگروه ملی کنوانسیون مقابله با بیابانزدایی به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و به دبیری رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست اقدام کنند. همچنین مقتضی است جزء استان‌هایی که برای آنها بودجه مصوب درخصوص پدیده گرد و غبار لحاظ می‌شود استان تهران را نیز درنظر گیرند.


بیادی در ادامه تاکید کرد: شهرداری را نباید مکلف کنیم که بودجه ریزگردها را دریافت کند. این مسئله به‌عهده شهرداری نیست، وظایف شهرداری مشخص است و چرا بیرون از حیطه وظایف از آن انتظار داریم، همانند مسئله کودکان کار که 15 نهاد به‌طور مستقیم با این امر سر و کار دارند اما شهرداری برای اجرای تکالیف این چنینی بازخواست می‌شود درحالی‌که نهادهای اصلی پاسخگو نیستند. در ادامه جلسه، مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: شرکت کنترل کیفیت هوای تهران موظف است نسبت به اندازه‌گیری و گزارش‌دهی مستمر به نهادهای مسئول از جمله وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط‌زیست در مورد ذرات معلق و توزیع اندازه ذرات و انواع آن اقدامات لازم را به عمل آورد و دستگاه سنجش ریزگردها نیز در شهر نصب شود.

معصومه آباد عضو شورای شهر نیز در این خصوص خاطرنشان کرد: باید سازمان مدیریت بحران فعال شده و اطلاعات لازم را پیرامون خطر ریزگردها به شهروندان ارائه دهد تا به‌طور مثال هنگامی‌که مدارس به‌دلیل وجود ریزگردها تعطیل می‌شود والدین با فرزندانشان از خانه خارج نشوند و با ارائه راهکارهای مناسب، الگویی برای سایر شهرها قرار گیرد. مهدی چمران رئیس شورای شهر نیز درخصوص گرفتن بودجه برای بحث ریزگردها توسط شهرداری تهران عنوان کرد:

شهرداری به تنهایی قادر نیست همه کارها را به انجام رساند یا به‌طور مثال در بحث ریزگردها با مشاهده وضعیت خطرناک، اعلام تعطیلی کند؛ چرا که این امور در حیطه وظایف شهرداری نبوده و شهرداری با همکاری با سازمان محیط‌زیست و وزارت بهداشت باید نسبت به اطلاع رسانی به مردم اقدام کند اما در بحث آگاه‌سازی‌ نیز وظیفه اصلی با صدا و سیماست.علیرضا دبیر نیز در این زمینه افزود: استانداری تهران نیز جلساتی را برای آلودگی هوا برگزار می‌کند اما درخصوص بحث ریزگردها اقدمات لازم تاکنون صورت نگرفته است.در ادامه احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر نیز اظهار کرد: درخصوص بحث ریزگردها ساخت و ساز دره اوین نیز می‌تواند تاثیر‌گذار باشد؛ چرا که فضای سبز این محیط تخریب می‌شود و خود عاملی برای تشدید بروز ریزگردهاست.

اما:

اولاَ - کارگروه مقابله با بیابان زایی است و نه کارگروه مقابله با بیابان زدایی که می تواند اشتباه تحریری باشد بگذریم. اما رئیس کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی دکتر خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی است و نه معاون اول رئیس جمهور. دبیرخانه این کارگروه هم در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور می باشد و نه سازمان حفاظت محیط زیست. ظاهراَ منظور کمیته ای بوده که در خصوص ریزگردها در سازمان محیط زیست تشکیل می شود و سازمان جنگل ها هم در آن عضویت دارد.

ثانیاَ- من هر چه تلاش کردم متوجه نشدم شهر تهران به چه منظور نیاز به دریافت اعتبار برای ریزگرد دارد. راستش دنبال واژه می گشتم تا ببینم اصلاَ در خصوص ریزگرد چه اقدامی برای مسئولین شهر تهران متصور است. مگر غیر از اطلاع رسانی و ارتقا سطح آگاهی های عمومی کار دیگری برای آن ها متصور است؟ 

ثالثاَ - از مدیریت ریزگرد در گستره ای وسیع رسیدیم به ساخت و ساز دره اوین!!!!

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :