طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - دوشنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩٠
سبزپرس- گروه محیط انسانی: جمعی از اهالی روستای دره زرشک در اعتراض به احداث معدن مس در این روستا امروز مقابل اداره کل محیط زیست استان یزد دست به تجمع زدند.

 به گزارش سبزپرس و به گفته حاضران، در این تجمع اعتراضی بیش از به 300 نفر از اهالی روستای دره زرشک که اکثراً زارعین این روستا بودند شرکت کردند که برخی از حاضران عکس شهدای این روستا را در دست داشتند.
در این تجمع، افراد معترض پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها شعارهایی همچون «ما خواهان حفظ محیط زیست هستیم»، «ما خواهان حفظ روستای دره زرشک هستیم» و «ما تابع ولایتیم، ماخواهان عدالتیم» نوشته شده بود. 
در این تجمع، معترضان به احداث معدن مس در روستای دره زرشک به سالن اجتماعات اداره کل محیط زیست استان یزد رفتند و با «حمید جلالوندی»، مدیرکل محیط زیست استان یزد صحبت کردند. 
با این حال، یکی از حاضران در گفت و گو با سبزپرس، صحبت ها را «بی نتیجه» ارزیابی کرد و گفت: مسئولان تنها توپ را در زمین یکدیگر می اندازند. 
اما جلالوندی، مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد به خبرنگار ما گفت: ما سعی کردیم مسایل را توضیح دهیم و به نظرم توانستیم اهالی را متقاعد کنیم. 


به گفته یکی از حاضران در این تجمع، مسئولان اداره کل محیط زیست استان یزد به معترضان گفته بودند که نماینده استان در مجلس شورای اسلامی و سازمان منابع طبیعی و صنایع و معادن، وزارت نیرو و رئیس سازمان محیط زیست کشور در این باره تصمیم گیری می کنند و مسئولان اداره کل محیط زیست استان یزد در این تصمیم گیری دخالتی ندارند. 
علاوه بر این جلالوندی تاکید کرد: طبق قانون، مسئله احداث معدن دره زرشک باید در کمیته ارزیابی که دبیرخانه آن در سازمان حفاظت محیط زیست است، مطرح شود اما در این کمیته فقط نظر سازمان محیط زیست مطرح نیست و نظرات چند دستگاه مانند جهادکشاورزی، صنایع و بازرگانی و نیرو نیز در تصمیم گیری ها دخیل است. 
او خاطرنشان کرد: تا کنون هیچ مجوزی برای بهره برداری از معدن مس دره زرشک از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر نشده است. 
معترضان از مسئولان اداره کل محیط زیست استان یزد خواستند تا مراتب اعتراض مردم منطقه را به گوش مسئولان در تهران برسانند. 
کمیته ارزیابی استان یزد روز سه شنبه تشکیل جلسه خواهد داد و به نظر می رسد که این تجمع اعتراض آمیز به دلیل تشکیل این کمیته در دو روز آینده باشد. 
طبق گفته حاضران در تجمع، مردم معترض خواهان اعلام نظر مخالفشان نسبت به احداث معدن مس در منطقه به مسئولان و حاضران در این جلسه بودند.
این تجمع اعتراضی نزدیک به یک ساعت و نیم طول کشید و حاضران در تجمع اعلام کردند که در حال حاضر منتظر جواب مسئولان هستند و پس از آن برای اقدامات بعدی تصمیم خواهند گرفت. 
روستاهای دره زرشک و حسن آباد در 45 کیلومتری جنوب غربی شهرستان تفت واقع شده اند و به عنوان منطقه ییلاقی شهرستان تفت محسوب می شوند. این دو روستا کمتر از یک کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند و در قسمت غربی این روستاها، معدن مس دره زرشک واقع شده است. 
با آغاز به کار معدن، اهالی مجبور به تخلیه روستا خواهند بود و بخش هایی از این دو روستا مانند مسجد، قلعه تاریخی، گورستان و زیارتگاهی که به «قدمگاه حضرت امام رضا (ع)» معروف است، تخریب خواهند شد. 
علاوه بر این اهالی می گویند که معدنکاوی سفره های آب زیرزمینی منطقه را آلوده می کند و به فعالیت های کشاورزی، باغداری و زنبورداری آنان آسیب جدی وارد می کند. 
روستاهای «بورق»، «محمدآباد»، «عشق آباد»، «دره گازه»، «توران پشت» و روستاهای دهستان «دهشیر» دیگر روستاهای منطقه هستند که از آلودگی آب های زیرزمینی منطقه آسیب خواهند دید. 
شرکتی که قصد بهره برداری از این معدن را دارد، در ابتدا قصد داشت تا معدن مس «علی آباد» در چهار کیلومتری معدن دره زرشک را که سال ها قبل کشف شده بود را فعال کند. اما با مخالفت اهالی محل و همچنین رد شدن سند ارزیابی زیست محیطی این معدن در سازمان حفاظت محیط زیست، این پروژه را مسکوت گذاشت. 
اما این شرکت معدن دره زرشک را به عنوان جایگزینی برای معدن علی‌آباد در نظر گرفت که  اهالی منطقه این کار را شروعی بر آغاز فعالیت در هر دو معدن می دانند. انتخاب این معدن نیز به دلیل آثار مخربی که بر روستاهای و منابع آب و خاک منطقه دارد، با مخالفت اهالی و کارشناسان محیط زیست روبرو شد. 
در میان این دو معدن، گردنه‌ای قرار دارد که از نظر زمین‌شناسی محل تقسیم آب دشت یزد و اردکان و دشت ابرکوه است. گفته می شود با بهره‌برداری از این دو معدن، آب‌های زیرزمینی این منطقه با آلودگی شدید روبرو خواهد شد و باغداری، کشاورزی، دامپروری و زنبورداری اهالی در پایین دست را به کلی نابود خواهد کرد.
پیش از این و در روز 31 مردادماه امسال، اهالی روستاهای حسن آباد و دره زرشک تجمعی اعتراض آمیز را در محل احداث معدن برگزار کرده بودند.

اما همین چندی قبل بود که در پی انتشار اخباری از ناحیه سمن هایی مانند انجمن محیط کوهستان، تخریب های ناشی از معدن سونگون استان آذربایجان شرقی سر و صدا کرد. نمی دانم چرا ولی در مورد اعتراضات مردمی آن منطقه کمتر شنیدیم. این که آیا اعتراضی بوده یا نه هم باید تحقیق نمود.

اما این بار مردم قبل از زدن کلنگ متوجه شده و اقدام به اعتراض نموده اند. امیدوارم مسئول امر که فعلاَ مشخص نیست کیست، پاسخگو باشد و مردم را متقاعد نماید و یا دست از اجرای پروژه بردارد.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :