طبیعت امروز Today's Nature
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: حسین بدری پور - یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٠

خبرگزاری دانشجویان ایران - ایلام
سرویس: پژوهشی

طرح کنترل گیاهان نیمه انگل با استفاده از ترکیبات بیولوژیک و صنعتی برای نخستین بار در کشور در جنگل‌های ایلام و گرگان عملیاتی شد.

دکتر محمدرضا کاوسی، عضو هیات علمی دانشگاه گرگان در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا با اعلام این خبر اظهار کرد: گیاهان نیمه انگل با جذب آب و مواد معدنی از گیاه میزبان، سبب ضعف فیزیولوژیکی، تغییر فرم تاج درختان، آسیب پذیر شدن درختان در مقابل عوامل زنده نظیر آفات و بیماری‌ها و غیر زنده نظیر شرایط نامناسب آب وهوایی، ریزگردها و... شده و در نهایت موجب مرگ درختان میزبان می‌شوند.


وی با بیان این‌که در ایران تاکنون، سه جنس و چهار گونه گیاه نیمه انگل شناسایی شده است، افزود: گیاه نیمه انگل «لورانتوس» (loranthus sp) در ایران دو گونه دارد که به نام‌های «موخور» و «چشم بلبلی» معروفند و در مناطق رویشی زاگرس بیشتر به درختان پهن برگ بلوط، بادام، بنه، افرا کرکو خسارت وارد می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه گرگان خاطرنشان کرد: گیاه نیمه انگل «دارواش» هم در جنگل‌های شمال کشور به درختان ممرز، کچف، لور، انجیلی، افرا هیرکانی ولیک خسارت وارد می‌کند که تحقیقات در مورد کنترل آن در حال انجام است.

کاوسی اضافه کرد: گونه چهارم، «ارس واش» است که میزبان اصلی آن گونه‌های سوزنی برگ بوده و در ایران بیشتر در ارتفاعات فوقانی البرز در اطراف ارس ، موجب خسارت به درختان ارس می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای کنترل این گیاهان نیمه انگل، تا کنون روش کاربردی وجود نداشته است و در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از روش قدیمی قطع مکانیکی استفاده شده که متاسفانه تا کنون با صرف هزینه‌های زیاد، نتواسته این گیاهان را کنترل کند.

کاوسی تصریح کرد: پروژه‌ای تحت عنوان «کنترل گیاهان نیمه انگل در کشور»، طی چهار سال ( 1389- 1386) توسط من و همکارانم برای مبارزه با گیاهان نیمه انگل «لورانتوس» در جنگل‌های ایلام - منطقه گچان- و کنترل «ارس واش» در جنگل‌های استان گلستان - چهار باغ گرگان- با استفاده از ترکیبات بیولوژیک شامل جدایه‌هایی از باکتری جداسازی شده از گیاه نیمه انگل در منطقه مورد تحقیق و ترکیبات صنعتی با هزینه شخصی انجام شده است.

این متخصص پاتولوژی جنگل ادامه داد: ترکیبات مورد استفاده به روش اسپری موضعی روی دسته‌های گیاه نیمه انگل در فصل رویش (بهار و تابستان) به کار رفت و پس از بررسی به عمل آمده و بازدیدهای مستمر، مشخص شد از بین تیمارهای مورد استفاده از ترکیبات بیولوژیک، دو جدایه و از ترکیبات صنعتی فقط یک ترکیب با تاثیر 90 تا 100 درصد موجب خشکیدگی گیاهان نیمه انگل در همان سال رویشی و دوره رویشی بعدی شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه گرگان به خبرنگار ایسنا گفت: ترکیبات مورد استفاده، موجب خشک شدن گیاه نیمه انگل و جوانه زنی مجدد شاخه گیاه میزبان (بلوط، افرا کرکو و ارس) در محل غده‌های محل استقرار گیاه نیمه انگل «لورانتوس» و «ارس واش» شده است.

وی خاطرنشان کرد: تمام ترکیبات مورد استفاده در کنترل گیاه نیمه انگل از 15 تا 100 درصد مانع جوانه‌زنی مجدد «ارس واش» در سال رویشی بعدی شدند، ولی یک ترکیب صنعتی در دو غلظت، بیشترین تاثیر را در کنترل گیاه نیمه انگل «ارس واش» داشته است.

این متخصص پاتولوژی جنگل در تشریح مزایای روش‌های کنترل مورد استفاده در مبارزه با گیاهان نیمه انگل «لورانتوس» و «ارس واس» گفت: از جمله این مزایا می‌توان به سهولت اجرای روش کنترل، صرفه جویی در زمان و هزینه نسبت به کنترل مکانیکی، تاثیر اختصاصی روی گیاه نیمه انگل و بدون تاثیر به درختان میزبان، استفاده برای کنترل در تمام مراحل رویشی میزبان، عدم رویش مجدد گیاه نیمه انگل در دوره رویش بعدی (تا فواصل نیم متر از محل استقرار گیاه نیمه انگل) به دلیل نفوذ در سیستم آوندی میزبان اشاره کرد.

کاوسی تصریح کرد: در صورت مهیا شدن شرایط، این آمادگی را داریم که با مشارکت همکاران پروژه و کارشناسان مناطق مورد اجرا برای کنترل گیاهان نیمه انگل «موخور» و «ارس واش» که هم اکنون موجب خشکیدگی و خسارت شدید به درختان در جنگل‌های مناطق رویشی زاگرس و ارتفاعات فوقانی البرز می‌شوند، اقدام کنیم.

اما: امیدوارم این طرح به نتایج ملموس و عملی دست یابد زیرا فارغ از دست یازی، حریق و اجرای پروژه های عمرانی، آفات و بیماری ها هم خسارات قابل توجهی به جنگل ها وارد می نمایند.

حسین بدری پور
من بیش از یک دهه سابقه کار در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را دارم و در حال حاضر هم در مقطع دکترای منابع طبیعی تحصیل می نمایم. هدف از راه اندازی این وبلاگ اطلاع رسانی در خصوص مباحث روز منابع طبیعی و محیط زیست از قبیل همایش ها، پروژه ها و طرح های مرتبط در سطح ملی و بین المللی می باشد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :